Krzyk "boli" dzieci tak samo jak bicie. Ważne badanie
Wszyscy wiemy, że bicie dzieci jest niedopuszczalne. Co więcej, w Polsce obowiązuje prawny zakaz naruszania nietykalności cielesnej dziecka. A co z krzykiem? Według nowego badania, jeśli często krzyczymy na dzieci, może to być równie bolesne. To ważna wiadomość dla rodziców.

Doświadczenie przemocy fizycznej w dzieciństwie powoduje konsekwencje na całe życie. I o ile świadomość na temat dawania “klapsów” jest coraz większa, zupełnie inaczej podchodzimy do “zwykłego” krzyku. Wychowanie dziecka bywa trudne, a momentów, w których cierpliwość rodzica wystawiona jest na próbę, jest bardzo dużo. Trudnych emocji nie należy jednak rozładowywać na małym dziecku, które niewiele z tego zrozumie. Eksperci zgodnie ostrzegają przed krzykiem: jeśli rodzic często krzyczy, ma to ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Poza tym, krzyk niczego nie wnosi i nie ma żadnej wartości wychowawczej.
Jak alarmują naukowcy z Uniwersytety College w Londynie i Uniwersytetu Wingate w Karolinie Północnej krzyczenie na dzieci to nic innego, jak werbalne znęcanie się nad nimi.
Tak krzyk rodzica “boli” dziecko
W nowym badaniu, po przeanalizowano 166 wcześniejszych prac na ten temat, specjaliści wyróżnili cztery najważniejsze formy znęcania się nad dziećmi, takie jak:
- przemoc fizyczna
- molestowanie seksualne
- przemoc emocjonalna
- zaniedbywanie
Warto zwrócić uwagę na przemoc emocjonalną, która bywa bagatelizowana i często nie pozostawia wyraźnych “śladów”. Jak wyjaśniają naukowcy, obejmuje ona zachowania, takie jak krzyk, groźby, oczernianie, wyśmiewanie, poniżanie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), znęcanie się emocjonalne jest obecnie najpowszechniejszą formą znęcania się nad dziećmi, wyprzedzającą przemoc fizyczną lub seksualną
– Tego typu działania dorosłych mogą być tak samo szkodliwe dla rozwoju dziecka, jak inne obecnie rozpoznawane i kryminalistycznie ustalone podtypy złego traktowania, takie jak fizyczne i seksualne wykorzystywanie w dzieciństwie – wyjaśniają naukowcy.
Przemoc emocjonalna może przyczynić się do obniżenia samooceny dziecka. Co więcej, dziecko doświadczające tego typu zachowań w dzieciństwie jest bardziej narażone na problemy w kontaktach z rówieśnikami oraz rozwój depresji.
Źródło:
- Calls for verbal abuse of children by adults to be formally recognised as form of child maltreatment, ucl.ac.uk