Obserwuj w Google News

Ten problem dotyka tysiące dzieci we wrześniu. Pediatra radzi, co robić

1 min. czytania
18.09.2023 10:07
Zareaguj Reakcja

Mimo że minęła dopiero połowa września, już teraz dzieci chorują. Jakie objawy najczęściej mają maluchy i jak sobie z tym radzić? Pediatra, Monika Działowska, ma ważne wskazówki dla rodziców.

Biegunka u dziecka: pediatra wyjaśnia, co robić
fot. Shutterstock

Wystarczy nawet kilka dni w żłobku czy przedszkolu, by dziecko złapało infekcję. W gabinetach lekarskich już teraz pojawia się coraz więcej małych pacjentów z katarem, zapaleniem krtani, trzydniówką czy zapaleniem oskrzeli. Niestety, w ostatnim czasie powszechnym problemem są też biegunki. Chociaż w większości przypadków mijają one samoistnie, warto znać podstawowe zasady, które uchronią malucha przed przykrymi konsekwencjami. O czym pamiętać?

– Podstawą leczenia biegunek i wymiotów jest prawidłowe nawadnianie, dlatego że to, co najbardziej zagraża dzieciom, to to, że się odwodnią i będą musiały trafić do szpitala – tłumaczy pediatra, Monika Działkowska.

Uwaga: wodę podajemy dzieciom małymi łyczkami. Zbyt duża ilość płynów na raz może nasilić objawy choroby. Dziecku można podać elektrolity lub zwykłą wodę. Sprawdzi się też woda z odrobiną soku i probiotyk ze szczepem LGG. Należy pamiętać, by nie zmuszać dziecka do jedzenia. Najlepsze będą lekkostrawne posiłki, które maluch lubi. Pamiętajmy, że w przypadku małych dzieci odwodnienie może być niebezpieczne, dlatego konieczna jest uważna obserwacja dziecka.

Alarmujące objawy, to m.in.:

  • mniejsza elastyczność skóry
  • przyspieszona akcja serca
  • przesuszone wargi, język, błona śluzowa jamy ustnej
  • podrażnione oczy
  • apatia
  • problem z oddaniem moczu
  • gorączka