Blue Monday. Eksperci przypominają o problemach psychicznych dzieci
16 stycznia przypada Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. To dobry moment, by zastanowić się nad problemami, z jakimi zmagają się najmłodsi. Fundacja Świętego Mikołaja alarmuje: Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw wśród małoletnich.

Zdrowie psychiczne polskich dzieci to rosnący problem. Według analizy UNICEF z 2021 r., częstotliwość występowania zaburzeń psychicznych u dzieci w wieku 10 - 19 lat w Polsce wynosi 10,8%. To już ponad 409 tys. nastolatków (181 tys. dziewcząt i 228 tys. chłopców). W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. Pamiętajmy, że dane te są bardzo niedoszacowane. Na sytuację polskich dzieci zwraca uwagę Fundacja Świętego Mikołaja, która przez ostatni rok prowadziła program pomocy psychologicznej, w ramach którego realizowano działania profilaktyczne, terapeutyczne i interwencyjne w szkołach. Dzieci z niezamożnych rodzin mogły skorzystać z bezpłatnej terapii. W sumie fundacja objęła pomocą ponad 9250 uczniów.
Dzięki wsparciu Fundacji Świętego Mikołaja w szkołach odbyły się warsztaty profilaktyczne, obejmujące problematykę uzależnień, w tym uzależnień od urządzeń cyfrowych. W szkołach toczyły się warsztaty dotyczące umiejętności społecznych: wyrażania emocji, radzenia sobie ze stresem, warsztaty asertywności.
– Od lat ściśle współpracujemy ze szkołami w całej Polsce. Sygnały od nauczycieli o narastających problemach psychicznych dzieci i młodzieży, w tym poziomie stanów depresyjnych, samookaleczeniach, różnych traumach, a także trudnościach z budowaniem zdrowych relacji między rówieśnikami budzą spory niepokój. Potrzebna jest pełna mobilizacja mądrych dorosłych: rodziców, nauczycieli, ekspertów aby pomóc dzieciom. Cieszę się, że dzięki wsparciu naszych darczyńców, mogliśmy nieść pomoc na taką skalę w 2022 roku – mówi Anna Grunwald, koordynatorka programu Pomocy Psychologicznej Fundacji Świętego Mikołaja.
Rodziców nie stać na wizyty u psychiatry
Aby pomóc dzieciom, potrzeba rozwiązań systemowych. Niestety, obecnie na wizytę u specjalisty rodzice czekają miesiącami, a prywatna terapia wiąże się z ogromnymi kosztami. Dla wielu rodzin jest to bariera nie do pokonania: w ostatnich latach zwiększa się liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie – z 313 tys. w 2019 r. do 410 tys. w 2020 r. (GUS, 2021).
Tymczasem o objawach zaburzeń psychicznych można mówić już w kontekście siedmioletnich dzieci! W badaniu Rzecznika Praw Dziecka z 2021 roku ogólne niezadowolenie ze swojego życia związane z odczuwaniem szczęścia, radości i pogody ducha – w stopniu zagrażającym zdrowiu psychicznemu – wykazało 17% uczniów i 14% uczennic klasy 2. szkoły podstawowej!
Program Fundacji Świętego Mikołaja realizuje rekomendacje ekspertów dotyczące powrotu uczniów do szkół po okresie pandemii, wśród których wymienia się działania integrujące zespoły klasowe, programy profilaktyczne dotyczące higieny i dobrostanu cyfrowego, przeciwdziałanie cyberprzemocy i etykieta działań online, radzenie sobie ze stresem oraz prowadzenie działań z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
Źródło: materiały prasowe