Zamknij

Astma u dzieci: naukowcy wiedzą, co zwiększa ryzyko

21.10.2021 13:44

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, w Polsce na astmę cierpi co dziesiąte dziecko i co dwudziesty dorosły. Główną przyczyną astmy u dziecka jest alergia. Zdarza się jednak, że astma stanowi konsekwencję kontaktu matki ze szkodliwymi substancjami podczas ciąży. Nie chodzi tylko o palenie papierosów – według naukowców astma rozwija się u dzieci, których matki na co dzień stykają się z detergentami.

Astma u dzieci: naukowcy wiedzą, co zwiększa ryzyko
fot. Shutterstock

Ciąża to czas, który ma wpływ na całe późniejsze życie dziecka. O ile ciąża przebiega prawidłowo, aktywność fizyczna nie jest zakazana. Dotyczy to również sprzątania. Należy jednak pamiętać o tym, by wybierać delikatne, naturalne preparaty do czyszczenia. Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z silnymi środkami czyszczącymi. Potwierdzają to najnowsze badania, które dowodzą, że dzieci kobiet, które w pracy na co dzień stykają się z produktami do czyszczenia i dezynfekcji, są znacznie bardziej zagrożone astmą.

Środki czyszczące zwiększają ryzyko astmy

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Bergenm, którzy na łamach "Journal of Allergy and Clinical Immunology" przestrzegają przed szkodliwymi skutkami nadmiernego kontaktu z chemicznymi produktami przeznaczonymi do utrzymywania czystości. Badacze przeprowadzili analizę, w której wzięli pod uwagę ponad 3 tysiące osób (matki i dzieci. Dorosłe dzieci udzieliły badaczom informacji na temat swojej zdrowotnej historii, a matki na temat wszystkich wykonywanych przez siebie prac.

Wśród osób najbardziej narażonych na działanie środków chemicznych były między innymi osoby zajmujące się zawodowo sprzątaniem, pielęgniarki, inni pracownicy służby zdrowia, czy kucharze.

Jak mówi autorka publikacji, dr Cecilie Svanes – wiele matek jest w pracy wystawionych na działanie silnych chemikaliów, ale potencjalne skutki dla zdrowia są słabo poznane. Jednak ukazujące się już badania wskazują, że ekspozycja na nie rodziców przed poczęciem może wpływać na zdrowie potomstwa – dodaje.

Używanie chemikaliów nawet lata przed poczęciem może wpływać na dziecko

Według wyników badania, jeśli matka zaczęła pracować z potencjalnie groźnymi chemikaliami nawet kilka lat przed poczęciem, dziecko miało średnio 71 procent wyższe ryzyko zachorowania na astmę i/lub świszczącego oddechu. Okazuje się, że zmiana pracy nie wystarcza, by zapobiec konsekwencjom.Wiele kobiet zrezygnowało ze szkodliwej pracy wiele lat przed zajściem w ciążę, a mimo to ich dzieci były bardziej zagrożone. Z tego powodu naukowcy podejrzewają zmiany zachodzące w komórkach jajowych.

Jak podkreśla prof. Svanes –  Konieczne są dalsze badania, zważywszy na potencjalne skutki dla ogromnej liczby kobiet w wieku reprodukcyjnym, które używają chemicznych środków czystości oraz dla ich dzieci.

Źródło: PAP