Zamknij

Zatkane kanaliki łzowe: przekłuwać czy masować?

24.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:12

Zatkany kanalik łzowy to jedna z pierwszych przyczyn wizyty z noworodkiem u lekarza. Oko łzawi, z czasem staje się zaklejone przez wydzielinę ropną, rodzice są przekonani, że to zapalenie spojówek.

Zatkany kanalik łzowy
fot. Shutterstock

Wrodzona niedrożność dróg łzowych to jedna z najczęstszych chorób narządu wzroku u dzieci. Dotyczy około 6 proc. noworodków i niemowląt. W co trzecim przypadku zmiany są obustronne. Dowiedz się, jak rozpoznać zatkany kanalik łzowy oraz jakie są możliwości leczenia.

Zatkane kanaliki łzowe - objawy

Aparat łzowy człowieka składa się z gruczołu łzowego, położonego nad górną powieką, po zewnętrznej części oka, górnego punktu łzowego i górnego kanalika łzowego, dolnego punktu łzowego i dolnego kanalika łzowego oraz z przewodu nosowo-łzowego.

Jeśli któreś z tych miejsc nie wykształci się prawidłowo, łzy, zamiast odpływać do nosa, wypływają na zewnątrz i ciekną policzku lub zatrzymują się w worku łzowym, co może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnej.

Ropienie oczu nie pojawia się bezpośrednio po urodzeniu dziecka, ale zazwyczaj około trzeciego tygodnia życia. Wizyta u lekarza jest konieczna, żeby wykluczyć choroby oka, takie jak zapalenie spojówek czy zapalenie rogówki.

Zatkane kanaliki łzowe - diagnostyka

Niedrożność punktów lub kanalików łzowych rozpoznawana jest w trakcie zwykłego badania oczu za pomocą biomikroskopu ze źródłem światła.

W przypadku niedrożności przewodu nosowo-łzowego najważniejszym badaniem diagnostycznym jest badanie manualne - uciśnięcie palcem okolicy worka łzowego, który znajduje się na bocznej ścianie nosa. Jeśli w kąciku oka pojawi się wydzielina ropna, lekarz rozpoznaje niedrożność przewodu nosowo-łzowego.

Inne badania diagnostyczne to:

  • test fluoresceinowy - po podaniu kropli barwnika powinien on odpłynąć z worka spojówkowego w ciągu 3–5 minut;
  • RTG po podaniu do dróg łzowych środka kontrastowego;
  • scyntygrafia dróg łzowych, polegająca na podaniu do dróg łzowych środków chemicznych znakowanych radioizotopami i rejestracji ich rozmieszczenia w tkankach za pomocą gammkamery.

Masaż kanalika łzowego - jak wykonać?

U większości niemowląt zazwyczaj dochodzi do samoistnego udrożnienia dróg łzowych w pierwszych miesiącach życia. Dlatego też lekarz na początku przeważnie zleca jedynie masowanie worka łzowego.

Masaż kanalika łzowego polega na uciśnięciu kciukiem zdecydowanym ruchem kącika oka, aby uzyskać wzrost ciśnienia w worku łzowym, a następnie przesuwaniu palcem po bocznej ścianie nosa w dół. O instruktaż, w jaki sposób poprawnie wykonać masaż kanalika łzowego, warto poprosić lekarza.

Kanaliki łzowe
fot.

Źródło: Andrea Danti/Shutterstock

Źródło: Andrea Danti/Shutterstock

W przypadku obfitego ropienia oka dziecku przepisywane są antybiotyki w postaci kropli do oczu. Zazwyczaj stosuje się je nie dłużej niż 5–7 dni, żeby nie przyczyniać się do rozwoju antybiotykooporności bakterii.

Przebijanie kanalika łzowego - na czym polega zabieg?

Jeśli błona zamykająca worek łzowy jest gruba, masaż kącika oka może nie wystarczyć. Wówczas wykonywane jest tzw. sondowanie oka, czyli mechaniczne przebicie błony za pomocą cienkiej metalowej sondy. Do 6. miesiąca życia zabieg wykonywany jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym, u starszych dzieci sondowanie oka wykonywane jest pod narkozą.

Zobacz także: Narkoza u niemowląt nie powoduje zaburzeń rozwojowych

Czasem, jeśli kilkukrotne sondowanie dróg łzowych nie pomoże, konieczne jest przeprowadzenie laserowej dakriocystorinostomii (LDCR), polegającej na laserowym wycięciu niewielkiego otworu w kości nosowej. Taka sytuacja zdarza się jednak rzadko.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl