Oceń
Zaparcia u dziecka, inaczej nazywane także zatwardzeniem, to dość powszechna dolegliwość wśród najmłodszych i niestety dość często lekceważona przez rodziców. O zaparciach u dziecka mówimy wtedy, kiedy stolec u malucha wydalany jest rzadziej niż raz na trzy dni. Zatwardzenie charakteryzuje się także bardzo twardym stolcem o ciemnej barwie.
Zaparcia u dziecka – pozostałe objawy
Zatwardzenie u dziecka objawia się także:
- Rzadszym wypróżnianiem się niż zazwyczaj,
- Pojawieniem się dolegliwości bólowych w trakcie oddawania stolca,
- Nietrzymanie kału,
- Duża średnica stolca,
- Bardzo twardy stolec,
- Retencja kału (odbyt dziecka jest wypełniony resztkami stola – jest to wyczuwalne w trakcie badania brzucha).
Zaparcia u dziecka – przyczyny
Za pojawienie się zatwardzenia u dzieci odpowiada wiele czynników. Są to między innymi:
- Wprowadzenie nocnika
Najczęściej występującą przyczyną zaparć u dzieci między 9. a 30. miesiącem życia jest niechęć do siadania na nocnik. Bardzo często dzieci nie chcą zrezygnować z pieluchy, a bardzo mocno są do tego nakłaniane.
Maluszek posadzony na nocnik nie wypróżni się i spowoduje to problemy z zaparciami. W takich sytuacjach zaleca się wstrzymanie z przejściem z pieluch na nocnik i przez najbliższy miesiąc nieporuszanie tego tematu.
- Nieodpowiednia dieta
Za pojawienie się uciążliwych zaparć u dziecka może odpowiadać nieprawidłowa dieta, uboga w błonnik, ale zawierająca duże ilości mleka i kasz. Charakteryzuje się ona także podawaniem zbyt małej ilości płynów dla dziecka między posiłkami.
Jeśli chcesz uniknąć problemu zaparć u dziecka, koniecznie odpowiednio nawadniaj swoją pociechę, a także podawaj mu produkty bogate w błonnik. Są to: warzywa, owoce, soku i kasze.
- Alergia
Za pojawienie się zaparć u dziecka może odpowiadać alergia pokarmowa. Jeśli podejrzewasz, że twoja pociecha nie toleruje niektórych składników odżywczych, koniecznie zgłoś się do lekarza.
- Antybiotykoterapia
Zatwardzenie, które wystąpiło po kilku tygodniach od stosowania antybiotyków, może być właśnie spowodowane tymi środkami farmakologicznymi. Pamiętaj, że nie tylko w trakcie antybiotykoterapii należy podawać probiotyki, ale także po niej.
- Stres
Bardzo częstą przyczyną zaparć u dzieci jest stres. Może on być związany z pójściem do przedszkola, załatwieniem się w toalecie publicznej, przeprowadzką, czy podróżą.
- Choroby
Bardzo rzadko zatwardzenie u dzieci spowodowane jest chorobami, np. krzywicą, Zespołem Downa, niedoczynnością tarczycy, chorobą Hirschprunga, czy też przedawkowaniem witaminy D.
Zatwardzenie u dziecka – domowe sposoby
Jest wiele domowych sposobów, które poradzą sobie z zatwardzeniem. Koniecznie dowiedz się jak pomoc dziecku przy zaparciach!
Sposób na zaparcia u dzieci to między innymi:
- Odpowiednie nawodnienie
Aby zlikwidować problem zaparć u dzieci, należy podawać dziecku dużo płynów. Oprócz wody zaleca się, aby maluch raz dziennie wypił szklankę soku owocowego lub jarzynowego. Pamiętaj, aby te produkty nie były zbytnio przetworzone.
- Dieta
Gdy twoje maleństwo ma problem z wypróżnieniem się, koniecznie zadbaj o odpowiednią dietę. Musi się ona składać z dużej ilości surowych warzyw i owoców. Pamiętaj także o tym, aby nie podawać dziecku pieczonych jabłek, gotowanej marchewki, a także bananów. Te produkty nasilają tylko zaparcia. Bardzo ważne jest także dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika. Oprócz warzyw i owoców znajdziemy go w pełnoziarnistym pieczywie i makaronach.
Zaparcia u dziecka – kiedy należy zgłosić się do lekarza?
W wielu przypadkach, zatwardzenie u dzieci nie wymaga konsultacji medycznej. Jednak do lekarza należy się szybko zgłosić, gdy w stolcu zauważymy krew lub śluz.
Na wizytę lekarską należy zgłosić się także wtedy, gdy maluchowi przy zatwardzeniu towarzyszą także inne niepokojące objawy. Mowa o bólu brzucha, ogólnym osłabieniu i wymiotach.
Oceń artykuł