Zamknij

Zapalenie oskrzelików u dziecka: ciężki oddech to objaw poważnej choroby

02.10.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 04:17

Zapalenie oskrzelików to choroba, na którą narażone są małe dzieci, do 2. roku życia. Zwykle przebiega łagodnie, ale jest groźna dla niemowląt, wcześniaków i dzieci chorych. Objawy choroby to przede wszystkim kaszel, świszczący oddech, problemy z oddychaniem, a także ciężki oddech, który angażuje dodatkowe mięśnie. Jeśli Twoje dziecko oddycha w ten sposób, to może chorować na zapalenie oskrzelików.

Zapalenie oskrzelików to poważna sprawa
fot. Shutterstock

Zapalenie oskrzelików to infekcyjna choroba dolnych dróg oddechowych, która dotyczy drobnych oskrzelików. Wywoływana jest przez wirusy, które przenoszą się drogą kropelkową, w trakcie kichania i kaszlu.

Źródłem zakażenia są chore dzieci w żłobku, przedszkolu czy starsze rodzeństwo w domu, w którym jest niemowlę. Zapalenie oskrzelików rozwija się po ok. 5 dniach od zakażenia wirusem.

U większości dzieci choroba przebiega łagodnie. Jednak w niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Ciężkie zachorowania dotyczą głównie wcześniaków, dzieci obciążonych wadami, chorujących przewlekle, ze spadkami odporności, a także niemowląt – poniżej 3. miesiąca życia. 

Na zapalenie oskrzelików chorują małe dzieci, do ukończenia 2. roku życia. Najwięcej zachorowań obserwuje się w okresie jesienno-zimowym, od listopada do lutego, a nawet marca.

Objawy zapalenia oskrzelików

Zapalenie oskrzelików zaczyna się zazwyczaj od kataru, suchego pokasływania i niewysokiej gorączki. Jednak po 2-3 dniach kaszel narasta, staje się mokry, pojawia się też trudna do odkrztuszenia wydzielina. Co ważne, objawom towarzyszy duszność, a także świszczący oddech. 

Wirus RSV a zapalenie oskrzelików

W pierwszym roku życia infekcja wirusem RSV jest najważniejszą przyczyną hospitalizacji, ponieważ odpowiada około 90 proc. przypadków zapalenia oskrzelików i 50 proc. przypadków zapalenia płuc w okresie niemowlęcym.

Dziecko ma przyspieszony oddech, porusza skrzydełkami nosa, postękuje, męczy się, nie chce jeść. Po rozebraniu dziecka widoczna jest praca dodatkowych mięśni oddechowych. Wciągane są międzyżebrza, co wygląda, jakby zapadała się klatka piersiowa, wciągany jest także dołek jarzmowy pod brodą, dołki nad- i podobojczykowe.  

Duszności, świsty i problemy z oddychaniem występujące u dziecka są wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem pediatrą. 

Leczenie zapalenia oskrzelików

Leczenie zapalenie oskrzelików jest objawowe, czyli polega na podawaniu leków łagodzących objawy choroby. W przypadkach spadków saturacji stosuje się tlenoterapię przez maseczkę lub wąsy tlenowe.

W niektórych przypadkach stosuje się leki rozszerzające oskrzela, ale o wskazaniu do tego typu terapii decyduje lekarz. 

Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie i nie wymaga hospitalizacji. Choroba zagraża jednak życiu dzieci przedwcześnie urodzonych, chorujących przewlekle, obciążonych wadami.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pediatria.mp.pl