Zamknij

Rodzice nie zgodzili się na podanie witaminy K. Noworodek zachorował

04.12.2018 15:16

Młodzi rodzice nie zgodzili się na podanie noworodkowi witaminy K po urodzeniu. U dziecka rozwinęła się choroba krwotoczna. Sprawdź, czym grozi rozwój tego schorzenia.

Niedobór witaminy K może powodować chorobę krwotoczną
fot. Shutterstock

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną każdy noworodek w ciągu pierwszych sześciu godzin życia powinien mieć podaną witaminę K. Jest to rutynowe postępowanie profilaktyczne mające na celu przeciwdziałanie rozwojowi choroby krwotocznej. Niestety wciąż nie wszyscy to rozumieją.

Choroba krwotoczna – ryzyko

Choroba krwotoczna może rozwinąć się w pierwszej dobie życia noworodka, typowo – w 2.-7. dobie życia lub pomiędzy 2. a 26. tygodniem życia i wtedy przeważnie ma ciężki przebieg.

Ryzyko wystąpienia klasycznej postaci choroby krwotocznej u noworodków, które nie otrzymały witaminy K po urodzeniu, wynosi 10–1500 przypadków na 100 tys. urodzeń, w zależności od różnych czynników. Nie jest bardzo wysokie, ale rozwój choroby krwotocznej może skończyć się trwałym uszkodzeniem mózgu w wyniku krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, a nawet stanowić zagrożenie życia.

Skuteczną, udowodnioną naukowo metodą zapobiegania rozwojowi choroby krwotocznej jest podawanie noworodkom witaminy K, która ma działanie przeciwkrwotoczne.

Dowiedz się więcej: Witamina K jest dla noworodków szczególnie ważna. Co dobrego daje witamina K?

Witamina K – aktualne zalecenia

Do niedawna witaminę K podawano noworodkom domięśniowo lub doustnie, a dodatkowo, do 3. miesiąca życia, w przypadku niemowląt karmionych piersią, zalecano suplementowanie witaminy K za pomocą kropli. Aktualne wytyczne dotyczące profilaktyki choroby krwotocznej znaleźć można w stanowisku Committee on Nutrition European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN): ze względu na większą skuteczność, eliminację problemu nieprzestrzegania zaleceń przez rodziców i prostotę realizacji preferuje się podanie każdemu noworodkowi 1 mg witaminy K1 domięśniowo jednorazowo po urodzeniu – metoda ta nie wymaga już dalszej profilaktycznej suplementacji witaminy K doustnie.

W wyjątkowych przypadkach, jeśli rodzice nie wyrażają zgody na podanie witaminy K domięśniowo lub istnieją przeciwskazania do zastrzyku (np. podejrzenie hemofilii), można zastosować jeden z dwóch schematów:

  • 3 razy 2 mg witaminy K1 doustnie (wkrótce po urodzeniu + w 4.–6. dobie życia + w 4.–6. tygodniu życia),
  • lub 2 mg witaminy K1 doustnie wkrótce po urodzeniu + 1 mg doustnie co tydzień do końca 3. miesiąca życia.

Wytyczne są zgodne z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, zaleceniami Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

W Szpitalu Powiatowym w Bochni rodzice nie wyrazili zgody na podanie noworodkowi witaminy K. Po drugiej dobie u dziecka stwierdzono objawy choroby krwotocznej, co zostało potwierdzone wynikami badań. Witaminę K podano natychmiast.

Rutynowe postępowanie profilaktyczne zamieniło się w postępowanie ratujące życie.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: bochniazbliska.pl, mp.pl
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka