Obserwuj w Google News

Twoje dziecko ma objawy grypy? Czas zrobić test na koronawirusa

2 min. czytania
20.12.2021 10:58
Zareaguj Reakcja

- Objawy grypopodobne, przeziębieniowe powinny skłonić rodziców do zrobienia dziecku testu — mówi prof. Małgorzata Polz-Dacewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wirusolożka wyjaśnia, że wariant Omikron szerzy się szczególnie wśród dzieci i młodych ludzi, dlatego objawy przeziębienia i grypy powinny być konsultowane z lekarzem.

Dziecko w szpitalu
fot. Shutterstock
  1. Przypadki zakażenia Omikronem u dzieci w Polsce
  2. Objawy zakażenia Omikronem u dzieci

Profesor Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS UM w Lublinie w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreśliła, że na COVID-19 chorują coraz młodsze dzieci, dlatego, gdy u dziecka wystąpią objawy grypopodobne czy przeziębieniowe lepiej wykonać test nawet prywatnie i mieć pewność, że dziecko jest zdrowe.

- Objawy grypopodobne, przeziębieniowe powinny skłonić rodziców do zrobienia dziecku testu. Jednak wiem, że ludzie — z różnych powodów — nie chcą robić wymazów. Rodzice nie chcą testować dzieci, bo wynik dodatni będzie skutkował kwarantanną, więc przymusową izolacją. Niektórzy uważają też, że to przeziębienie i samo przejdzie – powiedziała Małgorzata Polz-Dacewicz.

Jednak takie postępowanie zdaniem wirusolożki jest złe, ponieważ choroba rozwija się podstępnie, "niekiedy bardzo szybko, a wtedy czasem jest już za późno".

- To, co chciałabym podkreślić, to w przypadku, kiedy nie mamy żadnych objawów, testowanie się testem antygenowym nie ma sensu, bo wynik wyjdzie ujemny. Jeżeli są objawy, to można zrobić test antygenowy. Ale najlepszy będzie zawsze test PCR, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – dodała ekspertka. 

Przypadki zakażenia Omikronem u dzieci w Polsce

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym przypadku wariantu omikron wykrytego u 7-letniej dziewczynki z Gdańska, która miała wykonany test z powodu objawów infekcji paragrypowej.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że wcześniej zakażenie przeszła mama dziewczynki. "Dzieci z klasy były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test" - podało MZ.

Wcześniej zakażenie wariantem Omikron potwierdzono u trzyletniej dziewczynki z Warszawy.

Natomiast pierwszy potwierdzony przypadek Omikrona dotyczył dorosłej obywatelki Lesotho, przebywającej w Polsce.

Objawy zakażenia Omikronem u dzieci

Z obserwacji lekarzy wynika, że zakażenie wywołane wariantem Omikron daje inne objawy niż w przypadku zakażenia wariantem Alfa i Delta.

W przypadku dzieci objawem zakażenia Omikronem może być:

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Objawy zakażenia Omikronem u dzieci: jeden z nich jest nietypowy

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/Agnieszka Gorczyca