Zamknij

Trening mózgu rodziców może wpływać na zdolności umysłowe dzieci

Monika Piorun
12.04.2018 13:25

Korzystne dla mózgu ćwiczenia umysłowe i fizyczne rodziców wpływają na to, jak zdolne do nauki będą ich dzieci – dowodzą naukowcy. Okazuje się, że to, co jest pożyteczne dla umysłu dorosłych ludzi, może pozytywnie oddziaływać również na kolejne, spłodzone przez nich pokolenia. Wszystko przez dziedziczenie epigenetyczne. Na czym to polega?

Trening mózgu rodziców wpływa na inteligencję dzieci? IQ rodzica a inteligencja dziecka
fot. Shutterstock

Jeśli chcesz, by Twoje potomstwo nie miało kłopotów z nauką, lepiej zadbaj o kondycję... własnego mózgu! Dlaczego? Badacze z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych na łamach Cell Reports opisali zaskakujące wyniki badań, które wskazują, że efekty tego, co rodzice robią dla wzmocnienia własnych zdolności umysłowych, w przyszłości można zauważyć także u ich dzieci.

Im sprawniejszy mózg mają rodzice, tym lepiej dla ich dzieci

Naukowcom udało się wykazać, że rezultaty działań wpływających na plastyczność synaptyczną (odpowiadającą za komunikację komórek nerwowych i zdolność do przyswajania informacji) można zauważyć także u kolejnych pokoleń. Zmiany te udało się odkryć w hipokampie, czyli obszarze mózgu, który pełni ważną rolę dla procesu uczenia się. Odpowiada za to dziedziczenie epigenetyczne, które odgrywa kluczową rolę w regulacji ekspresji genów oraz innych procesów, choć nie jest związane ze zmianami w sekwencji DNA.

Niemieccy uczeni na razie potwierdzili te wnioski jedynie dzięki eksperymentom na myszach laboratoryjnych, ale wyniki są na tyle obiecujące, że już planowane są badania kliniczne na ludziach.

Kiedy badacze przeanalizowali co się dzieje z dorosłymi osobnikami wystawionymi na działanie środowiska działającego stymulująco na ich mózg (w którym zwierzęta miały możliwość ćwiczeń fizycznych i umysłowych), okazało się, że ich pozytywny efekt można było w dalszej kolejności zauważyć także u ich przyszłego potomstwa.

Zobacz także

Dziedziczenie epigenetyczne, czyli dlaczego warto trenować mózg... dla potomności

Zrzut ekranu 2018-04-12 o 13.22.28
fot.
fot. Shutterstock

Warto wyjaśnić, że dziedziczenie epigenetyczne to zjawisko, które poznano stosunkowo niedawno. Badania w tym zakresie próbują ustalić, jak środowisko, w którym przebywamy, może oddziaływać na geny. Wcześniej sądzono, że np. nabyte umiejętności nie są w stanie modyfikować sekwencji DNA, więc nie można przekazać ich dzieciom. W ostatnich latach udało się jednak ustalić, że w niektórych okolicznościach czynniki związane z naszym stylem życia (m.in. stresem czy traumą u rodziców) mogą wpływać także na następne pokolenia.

Zobacz także

Zdaniem badaczy dziedziczenie epigenetyczne, które nie wiąże się ze zmianami sekwencji DNA, może przynosić pewne korzyści związane z cząsteczkami RNA zawartymi w spermie wraz z ojcowskim DNA. Jak wyjaśnia jeden z autorów badania, prof. André Fischer, przypuszczalnie modyfikują one rozwój mózgu w bardzo subtelny sposób, poprawiając połączenia pomiędzy neuronami, co powoduje przewagę poznawczą potomstwa.

Trening mózgu rodziców może być korzystny dla ich potomstwa

Z kolei prof. Marcus Pembrey z University College London, komentujący wyniki badań Niemców dla BBC, powiedział, że są one "ważnym krokiem do ustalenia tego, co przyczynia się do inteligencji jednostki poza dziedziczeniem genetycznym i uczeniem się już po narodzinach".

Odkrycie może także pomóc w wyjaśnieniu tzw. Efektu Flynna, czyli systematycznego wzrostu ilorazu inteligencji w społeczeństwach przemysłowych o ok. 0,3 pkt. rocznie lub ok. 3 pkt. w ciągu dekady. Inni eksperci podkreślają, że nowe ustalenia niemieckich naukowców są niezwykle obiecujące i mogą być jednym z dowodów na to, że nasz styl życia przed poczęciem potomstwa może mieć dużo większe znaczenie dla naszych dzieci, niż dotąd sądzono. 

Jeśli więc zależy nam na tym, by nasze pociechy nie miały kłopotów z nauką i przyswajaniem informacji a ich umysł był ostry jak brzytwa, warto poświęcić czas zarówno na trening umysłowy, jak i fizyczny. Im więcej zrobimy dla poprawienia naszej kondycji umysłowej, tym lepiej dla naszych przyszłych dzieci. 

Burza (w) mózgu, czyli co robić, by Twój mózg pracował lepiej?

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Co jeść, by lepiej myśleć? Menu geniusza

źródło: Cell Reports

____

zdrowie.radiozet.pl/π