Obserwuj w Google News

Telefon, tablet dla dziecka. To może zaburzać dojrzewanie

3 min. czytania
19.09.2022 14:00
Zareaguj Reakcja

Dzieci oglądające bajki na tabletach lub grające w gry na telefonach komórkowych to w obecnych czasach powszechny widok. Choć jest to popularna forma spędzania czasu, to zdaniem naukowców może być szkodliwa dla dzieci. Nowe badanie sugeruje, że nadmierna ekspozycja na tzw. niebieskie światło może zaburzać dojrzewanie.

Tablet a zdrowie dziecka
fot. Shutterstock

Ekspozycja na niebieskie światło generowane m.in. przez tablety i telefony może zwiększyć ryzyko przedwczesnego dojrzewania dziecka i problemów z płodnością w przyszłości - wynika  najnowszych badań. Turecki zespół badawczy odkrył, że narażenie na niebieskie światło zwiększało poziom hormonów reprodukcyjnych u szczurów, powodując wcześniejsze dojrzewanie i zmiany w jajnikach, które mogą zaszkodzić płodności.

- Odkryliśmy, że ekspozycja na światło niebieskie, wystarczająca do zmiany poziomu melatoniny, jest również w stanie zmienić poziom hormonów reprodukcyjnych i spowodować wcześniejsze dojrzewanie płciowe u szczurów. Im dłuższa ekspozycja, tym wcześniejszy początek (dojrzewania - przyp. red.) - powiedziała w oświadczeniu dr Aylin Kilinç Uğurlu.

Naukowcy przebadali 18 samic szczurów. Gryzonie podzielono na trzy grupy. Szczury z pierwszej grupy zostały umieszczone na normalnym cyklu świetlnym, podczas gdy pozostałe dwa grupy były wystawiane na sześć lub 12 godzin niebieskiego światła każdego dnia. W obu grupach, które były poddane ekspozycji na niebieskie światło, dojrzewanie nastąpiło znacznie wcześniej, niż przebiega to w naturalnym cyklu biologicznym (miały podwyższone poziomy estradiolu i luteinizujących hormonów rozrodczych). Szczury w grupie 12-godzinnej wcześniej wkraczały w okres dojrzewania niż grupa 6-godzinna, co wskazuje na korelację między zwiększoną ekspozycją na niebieskie światło, a czasem dojrzewania. Zespół badawczy odnotował również zmiany fizyczne w tkance jajników szczurów.

Stwierdzono również, że szczury biorące udział w badaniu miały niższy poziom melatoniny niż ich rówieśnicy, co potwierdza, że niebieskie światło ma negatywny wpływ na sen.

Do wyników badania należy podchodzić z pewną rezerwą, ponieważ były przeprowadzane na zwierzętach, nie można zatem stwierdzić w 100%, że potwierdzą się u dzieci. 

Tureccy naukowcy zauważają, że pokolenie małych dzieci dorastających w świecie, w którym urządzenia elektroniczne są wszechobecne, mogą być narażone na przedwczesne dojrzewanie, co niesie za sobą wiele negatywnych skutków ubocznych. Badacze podkreślają, że średni wiek dojrzewania w Stanach Zjednoczonych spadł do wieku 12 do 10 lat dla kobiet. Szacuje się, że dziewczynki w USA dojrzewają obecnie o rok wcześniej, niż kiedyś. Wśród przyczyn wymienia się m.in. nieodpowiednie odżywiania, otyłość, zaburzenia hormonalne w młodym wieku.

Turecki zespół badawczy zauważa również, że wskaźniki przedwczesnego dojrzewania płciowego gwałtownie wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat i sugeruje, że wydłużenie czasu spędzanego przed ekranem dla wielu dzieci podczas lockdownów spowodowanych pandemią COVID-19 mogło odegrać w tym pewną rolę.

Czym jest niebieskie światło?

Niebieskie światło jest obecne w promieniowaniu słonecznym, ale też w sztucznych źródłach światła. Ma znaczący wpływ na organizm człowieka, głównie z powodu znajdującej się w siatkówce oka ludzkiego melanopsyny, która jest niezwykle czuła na niebieskie światło. Z tego powodu stanowi ono ważny element regulacji rytmu okołodobowego, oddziałując na nasze codzienne funkcjonowanie. Od ilości niebieskiego światła zależy m.in. zdolność do koncentracji czy samopoczucie, a ilość i jakość snu. 

Ludzie są obecnie narażeni na więcej niebieskiego światła niż kiedykolwiek w historii z powodu powszechnego stosowania urządzeń opartych na technologii diod elektroluminescencyjnych (LED). Ekrany komputerów i laptopów, telewizory z płaskim ekranem, telefony komórkowe i tablety wykorzystują technologie LED z dużą ilością niebieskiego światła.

Badania na zwierzętach wykazały, że niebieskie światło może uszkadzać komórki siatkówki. Nie ma jednak dowodów na to, że niebieskie światło uszkadza siatkówkę ludzkiego oka. Więcej wiadomo na temat wpływu niebieskiego światła na sen. Badania wykazały, że organizmy ludzie narażonych na niebieskie światło w godzinach wieczornych nie uwalniają tak dużo melatoniny, jak potrzeba, więc ich cykle snu są opóźnione lub zaburzone. Nieodpowiednia ilość snu jest natomiast powiązana ze zwiększonym ryykiem nowotworów, zaburzeniami hormonalnymi, zmianami metabolicznymi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk, healthline.com