Zamknij

Tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci to powikłanie po COVID-19? Ważne badanie

15.06.2022 12:42

W ostatnim czasie coraz więcej dzieci zapada na zapalenie wątroby o nieznanej etiologii. Choroba ta atakuje zwłaszcza maluchy, poniżej 5. roku życia. Nowe badanie wykazało, że zapalenie wątroby może być odległym powikłaniem po koronawirusie. 

Nowe badanie: COVID-19 może powodować zapalenie wątroby u dzieci
fot. Shutterstock

O pierwszych przypadkach ostrego zapalenia wątroby wśród dzieci WHO poinformowało na początku kwietnia. Od tamtej pory liczba zachorowań rośnie. W ostatnich tygodniach potwierdzono ok.300 przypadków, w tym kilka w Polsce. Eksperci od początku wskazywali, że ostre zapalenie wątroby może być związane z zakażeniem (na przykład COVID-19) i nie doprowadza do niego jedno z wirusowych zapaleń wątroby, takich jak typu A, B, C lub inne. Teraz potwierdzono te spekulacje. Badania przeprowadzone w USA  i Izraelu wykazały, że zapalenie wątroby to odległe powikłanie po koronawirusie, a choroba nie ma związku z adenowirusem (jak wcześniej podejrzewano).

Naukowcy potwierdzili: zmiany w wątrobie dzieci są odległą reakcją po Covid-19

Największe jak dotąd badanie dotyczące tego zapalenia wątroby o nieznanej etiologii u dzieci przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Wzięło w nim udział niemal 800 tysięcy dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Ponad 245 tys. z nich było zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w okresie od marca 2020 r. do marca 2022 r. Pozostałe ponad 550 tys. dzieci również chorowało na zakażenia układu oddechowego, ale nie były one związane z Covid-19. Z porównania tego opublikowanego przez portal medRixiv wynika, że podwyższony poziom enzymów wątrobowych oraz bilirubiny stwierdzono u dzieci, które przeszły Covid-19. Według autorów badania, takie wyniki sugerują, że do ostrego zapalenia wątroby doszło u dzieci, które przeszły chorobę. Zastrzegają się jednak, że konieczne są dalsze obserwacje.

– Autorzy na podstawie badań sugerują, że zapalenie wątroby jest prawdopodobnie konsekwencją Covid-19. Objawy występowały dosyć długo po tej chorobie, co tłumaczy negatywne wyniki testów – wyjaśnia na Twitterze wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Do podobnych wniosków doszli lekarze z Izraela, którzy zbadali pięcioro dzieci (dwoje było zaledwie kilkumiesięcznych, a kolejnych dwoje w wieku 8 lat, jedno skończyło 13 lat). Czworo z nich przeszło łagodnie Covid-19, a u jednego stwierdzono, że musiało być zakażone, na co wskazywały obecność w ich organizmie przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2. Obserwacje wykazały, że  odlegle powikłanie po tej chorobie w postaci zapalenia wątroby pojawia się średnio po 74 dniach (w okresie od 21 do 130 dni).

Izraelscy naukowcy podkreślają, że  obserwowane zmiany w wątrobie u dzieci są odległą reakcją po Covid-19, podobną do MIS-C – wieloukładowego zespołu zapalnego (występującego zwykle po kilku tygodniach od zakażenia wirusem SARS-CoV-2). Jak twierdzą, innym wytłumaczeniem może być rozregulowanie układu immunologicznego na skutek zakażenia wywołanego przez Covid-19, na które nałożyła się infekcja adenowirusem.

Źródło: PAP