Zamknij

Szybka diagnoza autyzmu – naukowcy są coraz bliżej rozwiązania?

06.11.2018 12:28

Dotychczas rozpoznawanie zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) odbywało się na podstawie oceny zachowania dziecka. Jednak wkrótce może się to zmienić. Naukowcy pracują nad precyzyjnym testem, który da obiektywne, mierzalne wskaźniki kliniczne.

Autyzm, badania mózgu, biomarker autyzmu
fot. Shutterstock

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kanazawa przebadali dzieci w wieku 5-7 lat ze zdiagnozowanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu i te rozwijające się prawidłowo. Dzieci dostały do wykonania zadanie – w określonym momencie miały nacisnąć przycisk. Za pomocą skanera do magnetoencefalografii (MEG) mierzono pole magnetyczne ich mózgu, rejestrowano również czas, jaki upłynął od momentu wydania polecenia do naciśnięcia przycisku.

„Czas reakcji dzieci ze spektrum autyzmu był nieco wolniejszy, a amplituda ich pola magnetycznego była nieco mniejsza, co potwierdziło wcześniejsze podejrzenia” – poinformowali autorzy badania na łamach „The Journal of Neuroscience”.

Jakie są objawy autyzmu?

Obecnie zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są przez zespół ekspertów. Do najczęściej występujących objawów należą:

  • opóźniony rozwój mowy,
  • zbyt dosłowne rozumienie mowy,
  • nieumiejętność wyłapywania kontekstów wypowiedzi,
  • trudności z używaniem i odczytywaniem gestów, emocji na twarzach innych ludzi,
  • nietolerancja dla zmian – tzw. sztywność zachowania,
  • niezgrabność ruchowa lub tzw. stereotypy ruchowe, czyli wykonywanie powtarzalnych, niecelowych gestów.

Sprawdź także: Pszczoły pomogą nam poznać przyczyny autyzmu?

Testy na autyzm, czyli wczesna diagnoza autyzmu

Rodzice, którzy podejrzewają, że ich dziecko przejawia zaburzenia ze spektrum autyzmu, mogą wykonać dostępny w internecie test M-CHAT, przygotowany z myślą o opiekunach dzieci w wieku 18–30 miesięcy (ewentualnie starszych). Znajdują się w nim pytania m.in. o to, czy dziecko chętnie nawiązuje kontakt wzrokowy, wskazuje palcem na rzeczy, które zwróciły jego uwagę, potrafi naśladować gesty.

Specjalistycznym narzędziem do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu jest m.in. ADOS (Autism Diagnosis Observation Schedule), czyli protokół obserwacji zachowania dziecka. Wypełniany jest on przez certyfikowanego eksperta podczas kilkudziesięciominutowej sesji, w trakcie której prowokowane są i oceniane określone zachowania społeczne.

Naukowcy od lat poszukują biomarkera autyzmu, czyli obiektywnego, mierzalnego wskaźnika klinicznego, który dawałby jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Wczesne rozpoznanie problemu i wdrożenie odpowiedniej terapii zwiększają szanse na poprawę funkcjonowania dziecka.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: sciencedaily.com, mp.pl

----------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ ka