Szkarlatyna często dotyczy małych dzieci. Jak się objawia?
Szkarlatyna (płonica) to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych wśród najmłodszych. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy szkarlatyny u dzieci i dorosłych.

- Szkarlatyna – co to za choroba
- Szkarlatyna – objawy u dzieci i dorosłych
- Szkarlatyna u dzieci
- Szkarlatyna wysypka – jak wygląda?
- Szkarlatyna u dorosłych
- Szkarlatyna leczenie
- Szkarlatyna – powikłania
Szkarlatyna to choroba wieku dziecięcego, której najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka. Szkarlatyna powoduje także wysoką temperaturę ciała, ból gardła i przyśpieszoną pracę serca. Leczenie wymaga podawania antybiotyków.
Szkarlatyna – co to za choroba
Szkarlatyna inaczej płonica, to choroba wywoływana przez ropne paciorkowce z grupy A. Ta bakteryjna choroba zakaźna głównie atakuje dzieci, ale zarazić się nią mogą także osoby dorosłe.
Na płonicę można chorować nawet trzy razy w życiu. U niektórych pacjentów jej nawrót jest bardzo szybki. Ta choroba może przebiegać łagodnie, umiarkowanie ciężko lub bardzo ciężko. Trwa zazwyczaj pięć dni. Leczenie należy rozpocząć od razu od pojawienia się pierwszych niepokojących objawów szkarlatyny.
Szkarlatyna – objawy u dzieci i dorosłych
Objawy szkarlatyny to między innymi:
- Ból gardła,
- Wymioty,
- Kaszel,
- Bardzo wysoka gorączka,
- Ból głowy,
- Przyśpieszone tętno.
Wyżej wymienione objawy szkarlatyny występują na początku choroby. Należy wspomnieć, że początek szkarlatyny zawsze ma gwałtowny przebieg.
Inne objawy szkarlatyny to także:
- Zmiany w obrębie gardła (migdałki są powiększone i mają żywo czerwony kolor), dodatkowo w czwartym dniu choroby język ma malinowy kolor.
- Język pokryty nalotem (dopiero później przekształca się w kolor malinowy),
- Powiększone węzły chłonne (bardzo częstą są też przyczyną bólu).
- Wysypka,
- Wypieki na twarzy,
- Dreszcze.
Objawy szkarlatyny o ostrym przebiegu
Szkarlatyna, która charakteryzuje się ostrym przebiegiem, objawia się groźniejszymi dolegliwościami. Mowa o zaburzeniach w pacy układu krążenia, a także o zapaleniu mięśnia sercowego. Inne symptomy, który wskazują na ostry przebieg szkarlatyny, to także powiększenie wątroby oraz śledziony.
Szkarlatyna u dzieci
Szkarlatyna nazywana jest bardzo często choroba wieku dziecięcego. Na płonice najbardziej narażone są dzieci między 4. a 6. rokiem życia. Dlatego też nierzadko można usłyszeć o epidemiach szkarlatyny w przedszkolach lub szkołach podstawowych. Warto jednak wspomnieć, że ta choroba nie występuje u niemowląt, które nie skończyły szóstego miesiąca życia. W tym okresie chronią je jeszcze przeciwciała przekazane przez matkę w trakcie ciąży.
Szkarlatyna wysypka – jak wygląda?
Wysypka to najbardziej charakterystyczny objaw płonicy. Drobnoplamista wysypka przy szkarlatynie pojawia się zazwyczaj w 2-3 dni od zachorowania. Zmiany skórne podobne są do śladów pozostawionych po ukłuciu igły.
Wysypka najpierw pojawia się w dołach pachowych i pachwinowych. Dopiero później rozprzestrzenia się po całej skórze (z wyjątkiem okolic ust). Po kilku dniach zmiany skórne zaczynają stopniowo ustępować. Natomiast po 14 dniach dochodzi do charakterystycznego płatowego łuszczenia się skóry na podeszwach dłoni oraz stóp.
Szkarlatyna u dorosłych
Szkarlatyna mimo iż występuje głównie w wieku przedszkolnym oraz szkolnym może być także przeniesiona na osoby dorosłe.
Objawy szkarlatyny u dorosłych mają zazwyczaj ostry przebieg. Symptomy występujące przy płonicy u osób dorosłych to między innymi:
- Ostre bóle brzucha,
- Wysoka temperatura.
- Wymioty,
- Nudności,
- Ogólne złe samopoczucie,
- Wysypka,
- Nalot na języku,
- Powiększone węzły chłonne,
- Powiększone migdały.
Szkarlatyna leczenie
Jak leczyć szkarlatynę?
Leczenie szkarlatyny polega na zastosowaniu antybiotykoterapii. Dodatkowo próbuje się także łagodzić objawy choroby – podaje się wtedy miedzy innymi leki przeciwgorączkowe. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Leczenie szpitalne koniecznie jest tylko w bardzo ciężkich przypadkach lub przy pojawieniu się powikłań.
Szkarlatyna – powikłania
Należy najpierw wspomnieć o tym, że powikłania po szkarlatynie pojawiają się bardzo rzadko. Należy do nich między innymi:
- Zapalenie węzłów chłonnych,
- Ropień około migdałowy,
- Zapalenie ucha środkowego,
- Stany zapalne nerek,
- Stan zapalny stawów,
- Zapalenie zatok,
- Zapalenie opon mózgowych,
- Zapalenie wątroby,
- Zapalenie wsierdzia,
- Zapalenie płuc,
- Gorączka reumatyczna.
Aby uniknąć groźnych powikłań szkarlatyny należy bezwzględne stosować się do zaleceń lekarza. Leczenie antybiotykami musi trwać nieprzerwanie. Bardzo ważne jest także to, aby zgłosić się do lekarza przy wystąpieniu pierwszych objawów.
Zobacz także: Inhalator i nebulizator dla dzieci. O czym należy pamiętać przy wyborze?