Zamknij

Szczepienia przeciw grypie mogą zabezpieczać przez ciężkim COVID-19

09.02.2021 19:52

Szczepienia przeciw grypie mogą chronić dzieci przed ciężką formą COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy po przebadaniu prawie tysiąca młody ludzi z COVID-19. Jak szczepienia na grypę wpływają na koronawirusa? Dowiedz się więcej.

Szczepienie
fot. Shutterstock

Lekarze z USA twierdzą, że szczepionka przeciwko grypie może zabezpieczyć dzieci przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Na początku pandemii koronawirusa obawiano się, że połączenie COVID-19 i grypy może prowadzić do twindemii, a co za tym idzie powodować jeszcze większą liczbę zgonów. Na szczęście ten czarny scenariusz do tej pory się nie sprawdził. W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada w miesiącach od stycznia do marca.

Teraz okazuje się, że wirus grypy, zastosowany w sposób kontrolowany za pomocą szczepionki inaktywowanej zawierającej cząstki wirusa grypy lub powierzchniowe białka wirusa grypy, może zabezpieczyć przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Badania zostały opublikowane w ''Cureus''.

Interferencja wirusowa - grypą w COVID-19

Reumatolog dziecięcy Anjali Patwardhan z University of Missouri w USA tłumaczy, że wzrost jednego wirusa w komórkach może być zahamowany przez wcześniejszą infekcję wirusową. Takie zjawisko nazywa się interferencją wirusową. Polega ono na braku możliwości namnożenia się danego wirusa w komórce, co jest spowodowane wcześniejszym zakażeniem innym wirusem. Może to wystąpić nawet wtedy, gdy wirus spontanicznie zaatakuje organizm lub po szczepieniu, na przykład szczepionką przeciw grypie.

Zespół pediatrów przyjrzał się każdemu pozytywnemu przypadkowi COVID-19, jaki udało im się znaleźć w Arkansas Children's Hospital System od 1 lutego do 30 sierpnia 2020 roku. W sumie było to 905 pacjentów w wieku 20 lat lub młodszych.

Następnie eksperci przeanalizowali, czy chorzy na COVID-19 byli wcześniej szczepieni przeciwko grypie i pneumokokom.

Wyniki były zaskakujące - dzieci i młodzież, które przed zachorowaniem na COVID-19 otrzymały szczepionkę przeciw grypie, były mniej narażone na ciężki przebieg choroby w przeciwieństwie do dzieci, które nie były zaszczepione.

Podobny wynik można było zaobserwować u osób, które zostały zaszczepione przeciwko pneumokokom. Osoby zaszczepione szczepionką przeciwko pneumokokom również wykazywały mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego.

Eksperci twierdzą również, że interferencja wirusowa mogła odegrać dużą rolę w zapobieganiu twindemii wirusa grypy i koronawirusa. Ich zdaniem SARS-CoV-2 i wirus grypy mogą wpływać na swoje cechy epidemiologiczne.

Źródło: sciencealert.com, cureus.com