Oceń
Koronawirus zagraża głównie dorosłym. Od wielu miesięcy wiadomo, że dorośli ludzie, a zwłaszcza osoby w podeszłym wieku ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, częściej rozwija się u nich choroba COVID-19, która w wielu przypadkach pozostawia po sobie przykre skutki uboczne.
Jednak z najnowszych obserwacji specjalistów polikliniki Gemelli w Rzymie opublikowanych przez portal medyczny medRxiv wynika, że odlegle skutki uboczne COVID-19 mogą występować także u dzieci i nastolatków. Badaniami objęto 129 dzieci, które zachorowały na COVID-19, choć ogólnie były wcześniej zdrowe.
Skutki uboczne COVID-19 u dzieci i nastolatków
W badanej grupie dzieci po pięciu miesiącach od ustąpienia choroby COVID-19 całkowite wyzdrowienie stwierdzono u 42 proc. młodych pacjentów. Jednak co trzeci nadal odczuwał jedną lub dwie dolegliwości, a jeden na pięciu – co najmniej trzy.
Najczęstsze odległe skutki uboczne COVID-19 u dzieci:
- bezsenność - występowała u 18,6 proc. dzieci i nastolatków,
- bóle i napięcie w klatce piersiowej (14,7 proc.),
- przekrwienie nosa (12,4 proc.),
- zmęczenie (10,8 proc),
- bóle mięśni (10,1 proc.),
- bóle stawów (6,9 proc.),
- trudności z koncentracją uwagi (10,1 proc.).
Odlegle objawy zaobserwowano głównie u dzieci i nastolatków, które miały objawy choroby COVID-19, ale zdarzało się, że skutki uboczne odczuwały też dzieci, które przeszły chorobę łagodnie lub bezobjawowo.
Zespół pocovidowy u dzieci
Lekarze alarmują, że do szpitali trafiają dzieci z tzw. zespołem pocovidowym, który może być groźniejszy od samego COVID-19. Zespół pocovidowy, czyli PIMS-TS (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2), to określenie stosowane do opisywania dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego związanego z SARS-CoV-2.
Objawy dziecięcego zespołu pocovidowego, pojawiają się kilka tygodni po przebytym zakażeniu koronawirusem - najczęściej od dwóch do czterech tygodni, po zakażeniu.
PIMS-TS wynika z nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu po przejściu COVID-19. Zdaniem ekspertów niektóre dzieci mogą mieć układ odpornościowy nadmiernie reagujący na infekcję spowodowaną przez koronawirusa, co prowadzi do niekontrolowanego zapalenia. Reakcja zapalna może także wystąpić w trakcie wychodzenia z infekcji, gdy organizm zbyt silnie reaguje.
ZOBACZ: PIMS-TS u dzieci: jak rozpoznać objawy?
Źródło: PAP
Oceń artykuł