Zamknij

Skutki uboczne COVID-19 u dzieci i nastolatków: lista częstych objawów

03.02.2021 10:57

Dzieci rzadziej niż dorośli zarażają się koronawirusem i rzadziej chorują na COVID-19. Choroba ta przebiega u dzieci najczęściej łagodnie, ale to nie znaczy, że nie pozostawia po sobie śladu. Eksperci sprawdzili, jakie skutki uboczne występują u dzieci i nastolatków po przechorowaniu COVID-19.

Marechal Aurore/ABACA/Abaca/East News
fot. Marechal Aurore/ABACA/Abaca/East News

Koronawirus zagraża głównie dorosłym. Od wielu miesięcy wiadomo, że dorośli ludzie, a zwłaszcza osoby w podeszłym wieku ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, częściej rozwija się u nich choroba COVID-19, która w wielu przypadkach pozostawia po sobie przykre skutki uboczne.

Jednak z najnowszych obserwacji specjalistów polikliniki Gemelli w Rzymie opublikowanych przez portal medyczny medRxiv wynika, że odlegle skutki uboczne COVID-19 mogą występować także u dzieci i nastolatków. Badaniami objęto 129 dzieci, które zachorowały na COVID-19, choć ogólnie były wcześniej zdrowe.

Skutki uboczne COVID-19 u dzieci i nastolatków

W badanej grupie dzieci po pięciu miesiącach od ustąpienia choroby COVID-19 całkowite wyzdrowienie stwierdzono u 42 proc. młodych pacjentów. Jednak co trzeci nadal odczuwał jedną lub dwie dolegliwości, a jeden na pięciu – co najmniej trzy.

Najczęstsze odległe skutki uboczne COVID-19 u dzieci:

  • bezsenność - występowała u 18,6 proc. dzieci i nastolatków,
  • bóle i napięcie w klatce piersiowej (14,7 proc.),
  • przekrwienie nosa (12,4 proc.),
  • zmęczenie (10,8 proc),
  • bóle mięśni (10,1 proc.),
  • bóle stawów (6,9 proc.),
  • trudności z koncentracją uwagi (10,1 proc.).

Odlegle objawy zaobserwowano głównie u dzieci i nastolatków, które miały objawy choroby COVID-19, ale zdarzało się, że skutki uboczne odczuwały też dzieci, które przeszły chorobę łagodnie lub bezobjawowo.

Zespół pocovidowy u dzieci

Lekarze alarmują, że do szpitali trafiają dzieci z tzw. zespołem pocovidowym, który może być groźniejszy od samego COVID-19. Zespół pocovidowy, czyli PIMS-TS (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2), to określenie stosowane do opisywania dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego związanego z SARS-CoV-2.

Objawy dziecięcego zespołu pocovidowego, pojawiają się kilka tygodni po przebytym zakażeniu koronawirusem - najczęściej od dwóch do czterech tygodni, po zakażeniu.

PIMS-TS wynika z nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu po przejściu COVID-19. Zdaniem ekspertów niektóre dzieci mogą mieć układ odpornościowy nadmiernie reagujący na infekcję spowodowaną przez koronawirusa, co prowadzi do niekontrolowanego zapalenia. Reakcja zapalna może także wystąpić w trakcie wychodzenia z infekcji, gdy organizm zbyt silnie reaguje. 

ZOBACZ: PIMS-TS u dzieci: jak rozpoznać objawy?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP