Zamknij

Skaza białkowa u niemowlaków i noworodków. Nie przegap tych objawów

25.03.2021
Aktualizacja: 25.03.2021 17:49

Skaza białkowa u niemowlaka i noworodka budzi niepokój u wielu rodziców. Jak się objawia i czym tak naprawdę jest? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w artykule.

Skaza białkowa u dziecka
fot. Shutterstock

Skaza białkowa to rodzaj alergii pokarmowej na białko znajdujące się w mleku krowim i jego przetworach oraz na białko znajdujące się w jajkach, rybach i niektórych rodzajach mięsa. Tego rodzaju alergia występuję najczęściej u noworodków, niemowlaków i małych dzieci. Jej leczenie zazwyczaj nie wymaga podawania preparatów farmakologicznych, jednak koniecznie jest odpowiednia dieta i pielęgnacja ciała.

Skaza białkowa – objawy u dzieci

Objawy skazy białkowej są podobne do objawów, występujących przy atopowym zapaleniu skóry, jednak te ostatnie nie ustępują po odstawieniu uczulającego składnika.

U noworodków i niemowlaków po spożyciu mleka pojawiają się czerwone i błyszczące zmiany skórne na policzkach. W ostrej fazie choroby mogą one rozprzestrzenić na rączki, nóżki, tułów, szyję. Skóra zaczyna się łuszczyć i odchodzić od ciała.

U starszych dzieci dodatkowym objawem jest świąd skóry i ból spowodowany przez zmiany skórne. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać pod wpływem mechanicznego podrażnienia skóry, potu czy stresu.

Inne objawy towarzyszące przy skazie białkowej u niemowlaka jest obecność krwi w stolcu i problemu z przybieraniem na wadzę. U maluchów często pojawia się też biegunka i wymioty, szczególnie w trakcie ząbkowania.

Skaza białkowa u niemowlaka a wstrząs anafilaktyczny

W bardzo rzadkich przypadkach skaza białkowa może doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Jest to gwałtowna reakcja alergiczna, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia, objawiająca się m.in. problemami z oddychaniem.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego:

 • duszność,
 • świszczący oddech,
 • suchy kaszel i chrypka,
 • świst wdechowy,
 • wodnisty katar,
 • świąd skóry,
 • pokrzywka,
 • obrzęk warg,
 • rumień,
 • blada skóra pokryta potem,
 • nudności,
 • wymioty.
 • ból brzucha.

W przypadku pojawienia się powyższych objawów należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe i zacząć udzielać pierwszej pomocy.

Skaza białkowa u niemowlaka i noworodka – jakie są przyczyny?

Podobnie jak w przebiegu innych alergii, organizm przy skazie białkowej rozpoznaje konkretne substancje (w  tym przypadku białko) jako zagrożenie bezpieczeństwa organizmu. Alergen traktowany jest podobnie jak wirusy, czy bakterie. Mechanizmem ochronnym jest więc stan zapalny.

U niektórych maluchów jest większe ryzyko pojawienia się skazy białkowej – wpływ na to mają geny. Dzieci alergików są bardziej obarczone możliwością rozwinięcia się skazy białkowej. Warto jednak pamiętać, że ta dolegliwość może rozwinąć się także u dziecka, u którego w rodzinie nie stwierdzono żadnej alergii.

Skaza białkowa u niemowlaka i noworodka – leczenie

Leczenie skazy białkowej u dzieci jest trudne i skupia się głównie na eliminowaniu nie tylko objawów choroby, ale także przyczyn. Dlatego bardzo ważne jest, aby zarówno dzieci, jak i ich rodziny restrykcyjnie trzymali się diety, w której nie ma produktów, które mogą wywołać skazę białkową.

Należy jednak pamiętać, że eliminacja niektórych produktów z codziennego jadłospisu powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem. Rezygnacja z pewnych grup produktów może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych i zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka.

Warto też pamiętać, że reakcje alergiczne mogą pojawić się nawet kilka dni po spożyciu alergenu. Dlatego każde nowe pokarmy powinny być wprowadzane do codziennej diety dziecka stopniowo.

O odpowiednią dietę powinna zadbać także mama, która karmi piersią. Jeśli u jej dziecka zdiagnozowano skazę białkową, musi ona zrezygnować z mleka krowiego i przetworów mlecznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!