Zamknij

Dziecko uczy się języka obcego, ale nie mówi? To może być "silent period"

07.11.2022
Aktualizacja: 07.11.2022 11:57

Zapisałeś dziecko na kurs języka obcego, ale nie widzisz postępów? Spokojnie, nie oznacza to, że dziecko nie ma zdolności językowych. Nie jest to także dowód na to, że szkoła językowa jest zła. Prawdopodobnie to "silent period".

Silent period w nauce języka obcego
fot. Shutterstock

"Silent period" to taki okres w nauce, w trakcie którego od ucznia nie powinno się wymagać aktywności. Czas potrzebny na bierne przyswojenie wiedzy. Zdaniem części ekspertów: najbardziej ignorowany etap w nauce języka obcego.

Silent period - co to jest?

"Silent period" to "okres milczenia" w nauce języka. Termin powstał w wyniku obserwacji nauki języka przez niemowlęta. Maluchy długo milczą, obserwując usta i rozmowy innych. Pierwsze słowa wypowiadają dopiero wtedy, gdy nabiorą pewności, że są w stanie zabrać głos.

Podobnie jest ze starszymi dziećmi, rozpoczynającymi naukę języka obcego. Dzieci muszą najpierw "nasycić się wiedzą", żeby aktywnie uczestniczyć w konwersacji. Zbyt wczesne wymaganie aktywności od dziecka generuje niepotrzebny stres i może rzutować na całą naukę języka.

Jak długo trwa silent period?

"Silent period" przeważnie trwa od 2 do 6 miesięcy, ale może też trwać dłużej. Wszystko zależy od indywidualnych zdolności dziecka i współpracy z prowadzącym.

Metodologie, które wyraźnie uwzględniają okres milczenia, to m.in. Total Physical Response i Natural Approach.

Etapy nauki języka:

  1. Okres milczenia.
  2. Początek mowy.
  3. Okres budowania własnych wypowiedzi.
  4. Średniozaawansowany etap mówienia.
  5. Zaawansowany etap mówienia.

Odpowiedź na pytanie: "Dlaczego moje dziecko uczy się języka, ale nic nie mówi?", brzmi zatem: "Daj mu więcej czasu".

Źródło: Julio Foppoli "The Silent Period of Second Language Acquisition", eslbase.com

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader