SIDS to koszmar rodziców – jakie mogą być przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej?
Śmierć dziecka to największa tragedia dla rodzica, zwłaszcza gdy jest ona nagła i niezrozumiała. Dowiedz się, czym jest SIDS (nagła śmierć łóżeczkowa) i jak można mu zapobiegać?

29-letnia Crystal Venus urodziła bliźnięta – chłopca Brandona oraz dziewczynkę Sapphire. Bliźnięta chowały się zdrowo do 11. tygodnia życia. Pewnego dnia, gdy Crystal Venus trzymała swoją córeczkę na rękach, serce małej przestało bić. Ojciec dziecka, który zauważył, że córeczka nie oddycha, natychmiast wezwał pogotowie ratunkowe. Rodzice zaczęli reanimować dziecko, później – po przyjeździe karetki – resuscytację przejęli ratownicy medyczni, zawieźli ją do szpitala.
Niestety nie mogli pomóc dziecku. Sapphire zmarła. Powód śmierci: SIDS (Sudden Infant Death Syndrome), czyli nagła śmierć łóżeczkowa lub zespół nagłego zgonu niemowląt.
Fot. Crystal Venus
SIDS to koszmar rodziców. Przyczyna SIDS jest nieznana, ale lekarze uważają, że do wystąpienia tego zespołu mogą prowadzić zaburzenia w pracy dwóch obszarów mózgu, które kontrolują oddychanie i przełykanie. Podczas snu bezwiednie przełykamy ślinę i na chwilę wstrzymujemy oddech. Malutkie dzieci czasami zapominają znów zaczerpnąć powietrza. Niektórzy naukowcy twierdzą również, że ryzyko SIDS zwiększają: dym tytoniowy, splątana pościel i wspólne spanie z rodzicami.
SIDS zdarza się bardzo rzadko (w Polsce do około 200 przypadków rocznie, a w Stanach Zjednoczonych około 3500) i dotyczy dzieci między 2. tygodniem a 6. miesiącem życia. Częściej tych, które urodziły się przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową. Przestrzeganie pewnych zasad pomaga zminimalizować ryzyko pojawienie się SIDS.
Aby zmniejszyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, dziecko powinno spać:
- we własnym łóżeczku, najlepiej na plecach, ale w niewielkijej odległości od rodziców,
- w wywietrzonym, chłodnym pomieszczeniu (między 16 a 20°C),
- pod lekkim nakryciem i bez poduszki,
- w łóżeczku bez żadnych maskotek i dodatków, w które mogłoby się zaplątać,
- bez czapeczki,
- na twardym, płaskim materacu.
Niektórzy uważają, że karmienie piersią oraz ssanie przez dziecko smoczka również minimalizuje ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
Dowiedz się więcej: Smoczek dla dziecka: szkodliwy czy nie? Fakty i mity o smoczkach
Absolutnie unikaj:
•
palenia papierosów przy dziecku,
• spania z nim w łóżku lub na fotelu,
• przegrzewania dziecka.
Rodzicom Sapphire bardzo trudno jest pogodzić się ze śmiercią córki. Na Facebooku założyli grupę Sapphire's Neverland Angels, do której należą osoby o podobnych doświadczeniach lub te, które chcą im zaofiarować wsparcie. Choć jest to dla nich niewyobrażalna tragedia, chcą ostrzec przed podobnymi przypadkami innych rodziców.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
- Nakarmiła piersią bezdomne dziecko, bo w szpitalu nikt nie chciał mu pomóc
- Nosisz dziecko w chuście podczas gotowania? Po przeczytaniu tej historii przestaniesz!
- Nie zostawiaj dziecka w rozgrzanym samochodzie nawet na chwilkę!
- Kiedy lepiej nie karmić piersią? Przeciwwskazania!
Źródło: healthmedicinet.com
------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk