Zamknij

Trzydniówka to choroba małych dzieci. Jak radzić sobie z gorączką trzydniową?

21.01.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 20:50

Trzydniówka, czyli rumień nagły, to bardzo często występująca choroba niemowląt i małych dzieci. Zaczyna się od nagłej, wysokiej gorączki, a kończy na bladoróżowej wysypce. Trzydniówka trwa kilka dni i zazwyczaj nie pozostawia po sobie śladu. Sprawdź, jak rozpoznać objawy gorączki trzydniowej, tzw. trzydniówki.

Trzydniówka to chorba niemowlat i małych dzieci
fot. Shutterstock

Trzydniówka (gorączka trzydniowa, rumień nagły, choroba szósta) to częsta choroba wysypkowa niemowląt i małych dzieci do 2. roku życia. 

Przyczyną choroby jest zakażenie wirusami, głównie HHV6 i HHV7. Źródłem zakażenia jest natomiast chory człowiek, zazwyczaj zakażone pierwotnie dziecko, rzadziej osoby dorosłe w okresie bezobjawowej reaktywacji wirusa. Uważa się, że nawet połowa wszystkich przypadków gorączki u niemowląt i małych dzieci jest spowodowana zakażeniem HHV6. 

Trzydniówka (rumień nagły): objawy

Objawy trzydniówki pojawiają się zazwyczaj u dzieci powyżej szóstego miesiąca życia i poniżej trzeciego roku życia. 

Głównym objawem gorączki trzydniowej jest właśnie gorączka. Pojawia się nagle i jest wysoka (do 40 stopni Celsjusza). Utrzymuje się nawet przez 2-4 dni (zwykle 3 dni), towarzyszy jej pogorszenie samopoczucia, osłabienie.

Po 3-4 dniach następuje nagły spadek gorączki, temperatura wraca do normy i wtedy pojawia się drobna, bladoróżowa wysypka na skórze – głównie na tułowiu. Charakterystyczne jest to, że wysypka ta zanika po naciśnięciu skóry i nie pozostawia po sobie śladów. 

Wysypce towarzyszyć mogą łagodne objawy ze strony dróg oddechowych i biegunka.

Trzydniówka (rumień nagły): leczenie

Gorączkę trzydniową leczy się objawowo, podając leki przeciwgorączkowe, odpowiednią ilość płynów.

Choroba ustępuje samoistnie i pozostawia odporność na długi czas. Możliwe jest ponowne zachorowanie, co zdarza się zwykle do 4. roku życia.

Możliwym powikłaniem wynikającym z gorączki są drgawki gorączkowe, które mimo wszystko występują rzadko.

Co robić, gdy dziecko ma trzydniówkę?

  1. Można podawać wyłącznie leki obniżające gorączkę, by nie dopuścić do wystąpienia drgawek.
  2. Należy podawać dziecku odpowiednią ilość płynów, by nie dopuścić do odwodnienia.
  3. Jeśli dziecko dobrze reaguje na leki i czuje się dobrze, to z wizytą u lekarza można poczekać. Natomiast, jeśli dziecko nie reaguje na leki obniżające gorączkę, a jego stan się pogarsza, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pediatrą.
Po ustąpieniu gorączki powinna pojawić się wysypka, która jest oznaką końca choroby. Jeśli natomiast choroba się przedłuża, konieczna jest wizyta u lekarza. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl