Oceń
Trzydniówka (gorączka trzydniowa, rumień nagły, choroba szósta) to częsta choroba wysypkowa niemowląt i małych dzieci do 2. roku życia.
Przyczyną choroby jest zakażenie wirusami, głównie HHV6 i HHV7. Źródłem zakażenia jest natomiast chory człowiek, zazwyczaj zakażone pierwotnie dziecko, rzadziej osoby dorosłe w okresie bezobjawowej reaktywacji wirusa. Uważa się, że nawet połowa wszystkich przypadków gorączki u niemowląt i małych dzieci jest spowodowana zakażeniem HHV6.
Trzydniówka (rumień nagły): objawy
Objawy trzydniówki pojawiają się zazwyczaj u dzieci powyżej szóstego miesiąca życia i poniżej trzeciego roku życia.
Głównym objawem gorączki trzydniowej jest właśnie gorączka. Pojawia się nagle i jest wysoka (do 40 stopni Celsjusza). Utrzymuje się nawet przez 2-4 dni (zwykle 3 dni), towarzyszy jej pogorszenie samopoczucia, osłabienie.
Po 3-4 dniach następuje nagły spadek gorączki, temperatura wraca do normy i wtedy pojawia się drobna, bladoróżowa wysypka na skórze – głównie na tułowiu. Charakterystyczne jest to, że wysypka ta zanika po naciśnięciu skóry i nie pozostawia po sobie śladów.
Wysypce towarzyszyć mogą łagodne objawy ze strony dróg oddechowych i biegunka.
Trzydniówka (rumień nagły): leczenie
Gorączkę trzydniową leczy się objawowo, podając leki przeciwgorączkowe, odpowiednią ilość płynów.
Choroba ustępuje samoistnie i pozostawia odporność na długi czas. Możliwe jest ponowne zachorowanie, co zdarza się zwykle do 4. roku życia.
Możliwym powikłaniem wynikającym z gorączki są drgawki gorączkowe, które mimo wszystko występują rzadko.
Co robić, gdy dziecko ma trzydniówkę?
- Można podawać wyłącznie leki obniżające gorączkę, by nie dopuścić do wystąpienia drgawek.
- Należy podawać dziecku odpowiednią ilość płynów, by nie dopuścić do odwodnienia.
- Jeśli dziecko dobrze reaguje na leki i czuje się dobrze, to z wizytą u lekarza można poczekać. Natomiast, jeśli dziecko nie reaguje na leki obniżające gorączkę, a jego stan się pogarsza, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pediatrą.
Po ustąpieniu gorączki powinna pojawić się wysypka, która jest oznaką końca choroby. Jeśli natomiast choroba się przedłuża, konieczna jest wizyta u lekarza.
Źródło: mp.pl
Oceń artykuł