Zamknij

Rozdzielono bliźniaczki syjamskie zrośnięte główkami. „Zobaczyły się po raz pierwszy”

09.09.2021
Aktualizacja: 12.09.2021 09:58

Operacja rocznych bliźniaczek, które urodziły się zrośnięte główkami, była skomplikowana i trwała ponad 12 godzin. Chirurdzy z Izraela po raz pierwszy z powodzeniem przeprowadzili zabieg, który mógł też mieć tragiczny finał, ponieważ operowano niezwykle wrażliwe rejony. Lekarze mają nadzieję, że dziewczynki będą mogły żyć zupełnie normalnie.

W izraelu rodzielono bliźniaczki syjamskie
fot. PAP/EPA/SOROKA MEDICAL CENTER HANDOUT / Shutterstock

Siostry urodziły się złączone tyłami główek w sierpniu ubiegłego roku. Po ponadrocznych przygotowaniach chirurdzy z Centrum Medycznego Soroka w Beer Szewie na południu Izraela przeprowadzili 12-godzinną niezwykle rzadką operację. – Po raz pierwszy rodzice mogą wziąć dzieci na ręce osobno – powiedział neurochirurg dziecięcy ze szpitala, w którym odbył się zabieg.

Po raz pierwszy w Izraelu

– Ta rzadka i skomplikowana operacja została przeprowadzona na świecie tylko około 20 razy – wyjaśniał dr Mickey Gideon, dyrektor neurochirurgii dziecięcej w Centrum Medycznym Soroka.

Aby zaplanować zabieg, wykorzystano modele 3D i wirtualną rzeczywistość – wszystko to miało dokładnie zasymulować najlepszy sposób rozdzielenia kości, naczyń krwionośnych i błon pokrywających mózg dzieci. Na miesiące przed operacją bliźniaczkom podano również ekspandery skórne i tkankowe, aby po zabiegu można było zamknąć ich głowy.

W operacji brali udział specjaliści z kilku dziedzin, w tym neurochirurgii, chirurgii plastycznej, intensywnej terapii dziecięcej i obrazowania mózgu. Uczestniczyło w niej również dwóch ekspertów z Londynu i Nowego Jorku z doświadczeniem w rozdzielaniu bliźniąt. – Jestem zachwycony, że operacja przebiegła pomyślnie, a dziewczynki, ich rodziny i zespół izraelskich chirurgów osiągnęli sukces – powiedział w oświadczeniu dr Noor ul Owase Jeelani, neurochirurg dziecięcy z Londynu.

Wszyscy członkowie zespołu medycznego byli świadomi, że ze względu na niesamowicie wrażliwy obszar, w którym wykonywano operację, jeden błąd mógł mieć katastrofalne skutki. – Każda zła decyzja mogła się skończyć tragicznie – powiedział dr Isaac Lazar, dyrektor oddziału intensywnej terapii pediatrycznej w Soroka University Medical Center w Beer Szewie.

Dzieci mają szansę na normalne życie

Lekarze oczekują, że bliźniaczki wrócą do pełnego zdrowia. – Ponieważ dzieci nie mogły ruszać głową przez pierwsze 12 miesięcy życia, mają pewne fizyczne upośledzenie, ale spodziewamy się, że dzięki odpowiedniej rehabilitacji dogonią w rozwoju swoich rówieśników – powiedział dr Lazar, dodając, że istnieje „duża szansa”, że będą żyć normalnie.

– Będą widzieć i jeść. Ich ręce, stopy, wszystko jest w porządku – powiedział szczęśliwy ojciec bliźniąt. – Byłem poruszony: po raz pierwszy podniosłem każdą córkę oddzielnie.

Dr Lazar opowiedział „The Times of Israel” o niezwykłym momencie, kiedy dziewczynki spojrzały na siebie po raz pierwszy po roku, kiedy były połączone głowami i nie widziały się nawzajem. - Kiedy pielęgniarki położyły obok siebie świeżo rozdzielone siostry, dzieci patrzyły na siebie, wydawały odgłosy i delikatnie się dotykały. To było piękne – powiedział lekarz. – Można było zobaczyć, że komunikują się ze sobą – mówił wzruszony.

Bliźnięta złączone główkami to niezwykle rzadkie przypadki. Szacuje się, że około 50 takich bliźniąt rodzi się na całym świecie każdego roku, a tylko 15 przeżywa więcej niż 30 dni.

Źródło: Timesofisrael.com / Nytimes.com / Cnn.com