Zamknij

RSV: czy można zachorować drugi raz? Czy można chorować wiele razy?

20.10.2022
Aktualizacja: 08.11.2022 17:31

Spędziłeś z niemowlakiem tydzień w szpitalu i myślisz, że "RSV macie już z głowy"? Niestety, to tak nie działa.

RSV
fot. Shutterstock

Wirus RSV (respiratory syncytial virus) to zmora rodziców na jesieni. Podczas gdy u dorosłych i starszych dzieci przebiega jak sezonowe przeziębienie, u młodszych dzieci wywołuje zapalenie oskrzelików i duszność, której w dodatku na pierwszy rzut oka nie widać. Taka historia nierzadko kończy się w szpitalu.

Czy RSV jest zaraźliwe?

RSV jest zaraźliwe, przenosi się drogą kropelkową. Maluchy przeważnie zarażają się od starszego rodzeństwa. O ile u "starszaków" widać pogorszenie samopoczucia: skarżą się na ból gardła, pociągają nosem, słychać chrypkę jak mówią, u młodszych niemowląt na pierwszy rzut oka nie sposób dostrzec, żeby w ogóle były chore.

Więcej śpią - "Uff, przeszły kolki". Gorzej jedzą - "Chyba ma skok rozwojowy". Odrobinę szybciej oddychają - "Pewnie coś mu się śni". Ślinią się jak buldożki - "Zęby idą". Tymczasem lekarz rozpoznaje ospałość i duszność, co potwierdza wyjący na izbie przyjęć pulsoksymetr.

Czy RSV można mieć dwa razy?

Przez wasz dom przeszedł wirus RSV, więc myślisz, że "już jesteście bezpieczni"? Mamy złe wieści. Przechorowanie RSV nie daje trwałej odporności, dlatego też wirusem RSV można zarazić się drugi raz, nawet w tym samym sezonie. Na szczęście kolejne zachorowania zazwyczaj przebiegają łagodniej.

Niestety wirus RSV uszkadza nabłonek oddechowy u niemowląt, powodując zwiększone ryzyko nawrotów obturacji oskrzeli. Dlatego też w razie kolejnego zachorowania należy poinformować lekarza o przebyciu przez dziecko zapalenia oskrzelików w przeszłości.

Źródło: mp.pl

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.