Obserwuj w Google News

Przewlekły kaszel u dziecka. 8 częstych przyczyn

3 min. czytania
Aktualizacja 03.10.2022
03.10.2022 12:51
Zareaguj Reakcja

Przewlekły kaszel u dziecka budzi niepokój rodziców i dezorganizuje życie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny przewlekłego kaszlu u dziecka.

Przewlekły kaszel u dziecka
fot. Shutterstock

Przewlekły kaszel u dziecka to taki, który utrzymuje się ponad trzy tygodnie i nie towarzyszą mu objawy infekcji. Często związany jest z alergią, ale przyczyny mogą być różne. Informacje istotne dla lekarza to m.in.: wywiad rodzinny w kierunku chorób genetycznych, sezonowość występowania objawów, pora dnia, w której kaszel najczęściej się pojawia, sytuacje zaostrzające objawy (wysiłek fizyczny, pozycja leżąca, posiłek). Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny występowania kaszlu przewlekłego u dzieci.

Przewlekły kaszel u dziecka - przyczyny to m.in.:

  • nieswoisty kaszel poinfekcyjny
  • zespół kaszlu z górnych dróg oddechowych
  • refluks żołądkowo-przełykowy
  • przewlekające się bakteryjne zapalenie oskrzeli
  • astma ciało obce w drogach oddechowych
  • kaszel nawykowy, psychogenny
  • mukowiscydoza

Przewlekły kaszel u dziecka - poinfekcyjny

Przewlekły kaszel u dziecka, poprzedzony infekcją, to najczęściej nieswoisty kaszel poinfekcyjny. Jest to kaszel suchy, z którym trudno się uporać. W łagodzeniu objawów pomocne mogą być m.in. syropy przeciwkaszlowe, hamujące odruch nieproduktywnego kaszlu; inhalacje z soli fizjologicznej, łagodzące podrażnienie krtani; maści na bazie olejków eterycznych (uwaga: nie wszystkie olejki nadają się dla małych dzieci, dlatego też tego typu preparaty muszą być dostosowane do wieku).

Przewlekły kaszel u dziecka - zespół kaszlu z górnych dróg oddechowych

Przewlekły kaszel u dziecka pojawiający się w pozycji leżącej może wskazywać na zespół kaszlu z górnych dróg oddechowych (ZKGDO). Jest to kaszel związany ze ściekaniem wydzieliny po tylnej części gardła. Przyczyny to m.in.: alergiczny lub niealergiczny nieżyt nosa, przewlekłe zapalenie zatok, przerost migdałka gardłowego. Warto wiedzieć: ZKGDO jest najczęstszą przyczyną kaszlu u dzieci kaszlących ponad 8 tygodni.

Przewlekły kaszel u dziecka - refluks

Rzadszą przyczyną przewlekłego kaszlu u dziecka występującego głównie w pozycji leżącej jest refluks żołądkowo-przełykowy. Refluks to cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Poza przełykowo manifestuje się w postaci refluksu krtaniowo-gardłowego. Dodatkowe objawy to m.in. brak apetytu, mdłości, zgaga, utrata wagi. Konieczna jest pomoc gastrologa.

Przewlekły kaszel u dziecka - astma

Przewlekły kaszel u dziecka pojawiający się sezonowo może wskazywać na astmę. Ma on wówczas charakter napadowy, towarzyszą mu: świszczący oddech, duszność, ucisk w klatce piersiowej. Napady kaszlu przeważnie występują w nocy, mogą zaostrzać się nad ranem. U niektórych dzieci nasilenie objawów wywołuje wysiłek fizyczny - rozpoznawana jest wówczas astma wysiłkowa. Astma to najczęściej występująca choroba przewlekła u dzieci. Leczenie prowadzone jest pod okiem alergologa.

Przewlekły kaszel u dziecka - bakteryjne zapalenie oskrzeli

Przewlekły kaszel u dziecka, którego początek skojarzony jest z infekcją, ustępuje na jakiś czas, a potem wraca, może sugerować przewlekające się bakteryjne zapalenie oskrzeli. Choć większość infekcji u dzieci to infekcje wirusowe, niewymagające podania antybiotyku, w przypadku infekcji bakteryjnej - bez antybiotyku się nie obejdzie.

Przewlekły kaszel u dziecka - ciało obce w drogach oddechowych

Przewlekły kaszel u dziecka, który pojawił się po epizodzie zakrztuszenia, może wskazywać na ciało obce w drogach oddechowych. W ekstremalnych przypadkach z takim ciałem obcym, które przeszło przez przełyk i nie spowodowało zadławienia, chodzić można nawet kilka lat!

ZOBACZ: Mężczyzna miał przewlekły kaszel. W płucach znaleziono ciekawy przedmiot

Przewlekły kaszel u dziecka - kaszel psychogenny

Przewlekły kaszel u dziecka, który ustaje w nocy, może mieć charakter nawykowy. Jest to wówczas kaszel nieproduktywny, rodzice określają go jako "pokasływanie". Ważne: rozpoznanie kaszlu nawykowego wymaga poszerzonej diagnostyki i wykluczenia innych przyczyn.

Przewlekły kaszel u dziecka - mukowiscydoza

Przewlekły kaszel u dziecka budzi niepokój rodziców głównie z powodu mukowiscydozy - nieuleczalnej choroby genetycznej, która powoduje nieprawidłowości w pracy komórek wydzielniczych. Kaszel jest mokry, uporczywy, a dziecko słabo przybiera na wadze. Stopniowo upośledzona zostaje praca kolejnych narządów. Rokowanie jest niepomyślne. Warto jednak pamiętać, że w Polsce od 2009 wszystkie noworodki objęte są badaniami przesiewowymi w kierunku mukowiscydozy, a objawy pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie (często pierwszym objawem jest brak smółki tuż po urodzeniu).

Źródło: "Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ" Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego; podyplomie.pl

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.