Zamknij

Agresja w szkołach rujnuje psychikę uczniów! Wzrasta liczba samobójstw

Monika Piorun
15.03.2018 19:54

Zaledwie w ciągu ostatniego roku aż o jedną trzecią wzrosła liczba niepełnoletnich, którzy odebrali sobie życie. Młodzi nie radzą sobie z przemocą wśród rówieśników. Coraz częściej stają się ofiarami nękania zarówno w szkole, jak i w mediach społecznościowych. Jak temu zapobiec?

Kampania S
fot. brpd.gov.pl

Sytuacja jest na tyle zła, że po ogłoszeniu statystyk dotyczących dramatycznego wzrostu liczby samobójstw wśród niepełnoletnich działający przy Ministerstwie Zdrowia zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zapowiedział, że już od 2019 roku we wszystkich szkołach będzie zapewniona opieka psychologiczna w takim zakresie, jakiego brakowało do tej pory.

Zobacz także

Niestety statystyki są niepokojące. Tylko w 2017 roku aż 116 osób poniżej 18. roku życia popełniło samobójstwo. Ponad 6 razy tyle (aż 730) próbowało natomiast odebrać sobie życie. Zaledwie rok wcześniej było prawie 35 proc. mniej prób samobójczych (475) i łącznie 103 przypadki, które zakończyły się śmiercią. Polska młodzież nie radzi sobie z trudami dorastania.

Objawy depresji ma już co piąta nastolatka. W międzynarodowych badaniach polskie gimnazjalistki wypadły najgorzej pod względem zadowolenia z życia na 42 kraje, które uwzględniono w ogólnej klasyfikacji. 

Sporym problemem w szkołach jest przemoc. Ofiary dokuczania lub wyśmiewania przez rówieśników nie radzą sobie z presją otoczenia. Szkodzą sobie nawzajem nie tylko chłopcy, ale coraz częściej także dziewczynki. Zarówno starsze dzieci lub nastolatkowie, jak i najmłodsze maluchy, które dopiero zaczynają edukację.

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, który zainaugurował kampanię społeczną „Powiedzmy STOP szkolnej agresji”, zapowiedział, że zależy mu na nagłośnieniu problemu przemocy rówieśniczej oraz położeniu szczególnego nacisku na zmianę postaw młodzieży, by obniżyć poziom agresji w szkole.

Powiedzmy STOP szkolnej agresji! Kampania Rzecznika Praw Dziecka

Jak tłumaczy Marek Michalak:

Przemoc rówieśnicza dotyczy wszystkich. Jej praprzyczyną jest przemoc, jakiej dziecko doświadczyło wcześniej. Dzieci uczą się, obserwując nas, dorosłych. Zachowania agresywne w szkole względem rówieśników mogą być odzwierciedleniem sytuacji, z jakimi dziecko styka się poza szkołą. Czasem może to być próba odreagowania trudnej sytuacji domowej. Dlatego kluczowym jest obserwacja, rozmowa, empatia, gotowość do działania, pomocy.

 

„Oprawca nie jest klasowym bohaterem, tylko zwykłym przestępcą”

Nieobojętna na trudną sytuację polskiej młodzieży jest też sędzia Anna Maria Wesołowska, społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka. Wstrząsnęła nią szczególnie historia 14-latki z Gdańska, która 12 lat temu powiesiła się, ponieważ nie mogła dłużej znieść upokorzeń ze strony swoich rówieśników.

 Prowadzę lekcje związane z edukacją prawną. Wśród 500 tys. dzieci z całej Polski, z którymi miałam bezpośredni kontakt, nie ma takiego, które nie zetknęłoby się z przemocą rówieśniczą. Zawsze pytam, czy jest wśród was jakaś klasa, w której nikt się z kogoś nie śmieje, nikogo się nie izoluje, nie narusza niczyjej prywatności, nie robi niechcianych zdjęć? Nie ma takiej klasy — tłumaczy Anna Maria Wesołowska.

 Dzieci traktują to jak zabawę, głupie żarty. Nie zdają sobie sprawy z tego, że to jest przestępstwo. Dlatego w każdej klasie, którą odwiedziłam, obok tablicy wisi przepis z Kodeksu karnego. Powstał on w hołdzie dla Ani z Gdańska. Ta 14-letnia dziewczynka powiesiła się, bo nie mogła znieść nękania ze strony kolegów. Do tragedii doszło 12 lat temu.

— Przepisy mówią, że kto uporczywie nęka inną osobę, wzbudza poczucie zagrożenia, narusza prywatność, jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3. A jeśli wskutek tego nękania ofiara targnie się na swoje życie, kara może wzrosnąć do 10 lat. Osoba, która prześladuje innych nie jest już bohaterem klasowym, ale zwykłym przestępcą. Gdyby dzisiaj sądzono prześladowców Ani z Gdańska, groziłoby im do 10 lat więzienia — dodaje sędzia Wesołowska.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-03-15 o 18.53.21
fot.

________

zdrowie.radiozet.pl/π