,

Jakie jest prawidłowe BMI u dzieci? Sprawdź siatki centylowe

25.03.2019
Aktualizacja: 05.11.2020 17:22

Do oceny masy ciała stosuje się wskaźnik BMI (body mass index). Kalkulatory BMI przeznaczone są jednak wyłącznie dla dorosłych, do oceny rozwoju dzieci i młodzieży służą siatki centylowe. 

BMI dzieci sprawdza się na siatkach centylowych
fot. Shutterstock

Wskaźnik masy ciała BMI oblicza się ze wzoru: BMI = masa ciała (kg)/wzrost (m)2. W przypadku dzieci istotne jest dokonywanie oceny BMI w odniesieniu do płci i wieku, ponieważ ilość tłuszczu jest różna w zależności od płci i zmienia się z wiekiem. Sprawdź, jaki jest zakres prawidłowych wartości BMI u dzieci.

BMI u dzieci

Na siatce centylowej wykreślone są linie, które pokazują, jaki procent dzieci w całej populacji (3%, 10%, 25%, 50%, 75% lub 97%) w danym wieku osiąga taką lub mniejszą wartość pomiaru.

Polskie siatki centylowe dla dzieci i młodzieży w wieku 3-18 lat zostały opracowane na podstawie danych pozyskanych w projektach OLAF i OLA przez Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w latach 2007-2012.

Projekt OLAF zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Norweski Mechanizm Finansowy i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt OLA zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Centyle_BMI_dziewczat_w_wieku_3_18_lat
fot.
Centyle_BMI_chłopcow_w_wieku_3_18_lat
fot.

Grafika: Centrum Zdrowia Dziecka

Zgodnie z polskimi siatkami centylowymi prawidłowe BMI u dzieci w wieku 3-18 lat wynosi 14-17. Poniżej 14 BMI jest niedowaga, powyżej 17 BMI – nadwaga, a od 19 BMI zaczyna się otyłość.

Otyłość to choroba przewlekła

U dorosłych prawidłowa masa ciała wynosi 18,5–24,9 BMI. Od 25 BMI zaczyna się nadwaga, a od 30 BMI – otyłość.

Warto pamiętać, że otyłość to jedna z pozycji na liście chorób Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przeważnie wynika ze zbyt dużej ilości przyjmowanych kalorii lub zbyt małej utraty energii, spowodowanej zbyt małą aktywnością fizyczną.

Gdy pojawiają się dodatkowe dolegliwości, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, zwyrodnienie stawów kolanowych, depresja czy obturacyjny bezdech senny, konieczna jest wizyta u lekarza bariatry.

W Polsce w zależności od wieku oraz płci otyłość dotyczy 2–12 proc. dzieci. Ważnym elementem profilaktyki są badania bilansowe.

Na stronie Centrum Zdrowia Dziecka znaleźć można pozostałe siatki centylowe: wysokości, masy ciała oraz ciśnienia krwi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: czd.pl