Obserwuj w Google News

Powstała pierwsza gra komputerowa na receptę. Ma pomóc dzieciom z ADHD

3 min. czytania
Aktualizacja 04.08.2022
04.08.2022 12:26
Zareaguj Reakcja

W USA opracowano pierwszą grę komputerową na receptę. To nowoczesna metoda terapeutyczna, która ma pomóc dzieciom z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Jak wygląda terapia i czy przynosi efekty?

Powstała gra komputerowa dla dzieci z ADHD: na czym polega?
fot. Shutterstock

Choć gry komputerowe u wielu z nas wywołują raczej negatywne skojarzenia związane z nałogowym graniem, pojawia się coraz więcej dowodów na to, że umiarkowana ilość takiej rozrywki może stymulować mózg. Dotyczy to zwłaszcza dzieci. Czy w przyszłości możemy mieć do czynienia z leczeniem różnego rodzaju zaburzeń za pomocą gier komputerowych? Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków dostrzega olbrzymi potencjał w grach komputerowych. Gra EndeavorRx  została dopuszczona do użytku już dwa lata temu, a teraz trafi na rynek komercyjny. Terapeutyczna produkcja pomaga dzieciom, które biorą udział w terapii ADHD.

Medycyna gamingowa. Na czym polega specjalna gra?

Terapeutyczna gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat ze zdzespołem neurologów. Jej głównym zadaniem jest stymulowanie obszarów mózgu, które odpowiadają za koncentrację. Gra polega na przemierzaniu statkiem kosmicznych różnych światów i zbieraniu po drodze przedmiotów.

Z efektów terapii zadowolona jest Kelcey Sihanourath, mama 13-letniego Owaina z Savannah (miasto w stanie Georgia), u którego zdiagnozowano ADHD. Chłopiec bardzo źle czuł się po lekach łagodzących objawy ADHD, dlatego lekarz zalecił mu terapię za pomocą gry.

– Przyznał, że było to trochę trudniejsze, niż się spodziewał, ale rozumiał, że robi to, aby poprawić koncentrację.  – mówi.

Chociaż na początku terapii matka chłopca była sceptycznie nastawiona, po kilku miesiącach zaczęła dostrzegać bardzo pozytywne zmiany. Chłopiec, który wcześniej nie zdał do następnej klasy, zaczął dobrze się uczyć. Gra stała się rodzajem zamiennika leków dla jej dziecka.

– To  czas, w którym nie muszę podawać medykamentów mojemu dziecku. Szczególnie w weekend, kiedy nie ma szkoły. To znakomita alternatywa – mówi.

Lekarze potwierdzają skuteczność gry

Zanim gra pojawiła się na rynku, jej działanie zostało sprawdzone w badaniach klinicznych prowadzonych przez dr Elysę Marco, neurolożkę dziecięcą z Crtica Healthcare oraz dr. Joaquina Anguerę i dr Courtney Gallen z Uniwersytetu Kalifornii w San Francisco. Raport opublikowano w serwisie Plos One. Poziom uwagi u 25 dzieci z ADHD oceniano za pomocą EEG 4 tygodnie przed rozpoczęciem terapii i po jej zakończeniu. Wyniki badań potwierdziły, że gra zwiększyła  u dzieci aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za uwagę. Oznacza to, że u pacjentów, którzy wystąpiły dające się zmierzyć zmiany w funkcjonowaniu mózgu.

Oczywiście terapia za pomocą EndeavorRx ma się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Rodzice dziecka z ADHD otrzymują specjalny link aktywacyjny, który jest niezbędny do uruchomienia gry. Dziecko może grać 25 minut dziennie. Mimo że gra wpływa korzystnie na emocje dzieci, granie bez umiaru może wywołać u dziecka frustrację (gra jest dość trudna).
Eddie Martucci, dyrektor wykonawczy produkującej grę firmy Akili, powiedział w rozmowie z BBC, że EndeavorRx została stworzona w celu przyspieszenia postępów poznawczych

– To jest bardzo trudne do osiągnięcia za pomocą środków farmakologicznych, np. zażywania pigułek. Ale okazuje się, że bodźce sensoryczne faktycznie mogą stymulować konkretne części mózgu kontrolujące funkcje poznawcze – podkreśla.

O ile gra nie jest w stanie w pełni zastąpić psychoterapii i leków, może być doskonałym uzupełnieniem leczenia. Po pełnym wprowadzeniu gry na rynek amerykański firma Akili chce zarejestrować EndeavorRx również w Europie. Firma podpisała też umowę partnerską z Robloxem (będzie dalej rozwijana w wirtualnym świecie).

Źródło: bbc.com