Zamknij

Potówki to problem nie tylko latem. Jak sobie z nim poradzić?

10.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 11:00

Gdy na nieskazitelnej skórze niemowlęcia pojawia się pierwsza mała krostka, zaczynają się gorączkowe poszukiwania: może skaza białkowa, może alergia na płyn do prania, może ospa. Tymczasem najczęstszą przyczyną tego typu dolegliwości są potówki.

Potówki to problem nie tylko latem
fot. Shutterstock

Potówki to drobne krostki, wysypka pojawiająca się w wyniku przegrzania. Problem jest powszechny. Szacuje się, że potówki pojawiają się o ok. 15 proc. niemowląt, ale mogą też występować u starszych dzieci, a nawet u dorosłych.

Potówki - jak wyglądają?

Przyczyną powstawania potówek są nie do końca wykształcone przewody gruczołu potowego. Potówki dzielą się na białe i czerwone. Jak tłumaczy na swojej stronie internetowej lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, znana też szerzej jako Mama Pediatra, u młodszych niemowląt częściej spotykane są potówki białe, które powstają w wyniku zatkania 1/3 zewnętrznej przewodu gruczołu potowego.

U starszych niemowląt i małych dzieci, dochodzi do zatkania głębszej warstwy przewodu gruczołu potowego, pojawia się stan zapalny, stąd inny kolor potówki - różowy lub czerwony.

Najczęstsza lokalizacja potówek to: kark, plecy, klatka piersiowa, pachy i pachwiny.

Sposoby na potówki

Na forach internetowych aż roi się od porad. Wśród różnych sposobów na potówki, najczęściej powtarzają się: przecieranie spirytusem, kąpiel z kryształkami nadmanganianu potasu, kąpiel w krochmalu, zasypywanie krostek mąką ziemniaczaną. Zgadza się to mniej więcej z wiedzą przekazywaną przez babcie, dlatego też młodzi rodzice nierzadko eksperymentują własną rękę. Błąd!

Jak przekonują pediatrzy, najlepszym sposobem na potówki jest... po prostu nie przegrzewanie dziecka.

Na koniec dwie zmyłki: u połowy noworodków na twarzy pojawiają się zatkane pory - gęsta siatka drobnych kropek. Powodem są niedojrzałe gruczoły łojowe. Natomiast u ok. 20 proc. noworodków występuje trądzik niemowlęcy - pojedyncze krostki na twarzy - które pojawiają się głównie po karmieniu piersią. Przyczyną powstawania trądziku niemowlęcego jest stymulacja hormonalna gruczołów łojowych przez hormony matki.

Ważne: ponieważ wachlarz możliwości w przypadku wysypki u dziecka jest bardzo szeroki - od zatkanych porów po śmiertelnie niebezpieczne dla niemowląt choroby zakaźne - w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian skórnych u dziecka, należy zasięgnąć opinii lekarza, który wprawnym okiem oceni zagrożenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mamapediatra.pl, mp.pl