Obserwuj w Google News

Potwierdzono polio u dziecka. ''Rodzice świadomie zrezygnowali z jego zaszczepienia''

2 min. czytania
07.10.2021 14:16
Zareaguj Reakcja

Na Ukrainie potwierdzono pierwszy od lat przypadek polio u dziecka. U półtorarocznego dziecka stwierdzono paraliż kończyn wywołany wirusem polio. Resort ochrony zdrowia Ukrainy informuje, że rodzice dziecka świadomie zrezygnowali z jego zaszczepienia. 

Dziecko w szpitalu
fot. Shutterstock

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało o potwierdzeniu paraliżu wywołanego wirusem polio u półtorarocznego dziecka w obwodzie rówieńskim. Poprzednio na Ukrainie przypadki polio wykryto w 2015 roku.

''Rodzice dziecka świadomie zrezygnowali z jego zaszczepienia''

Pierwsze objawy zaobserwowano u dziecka 1 września, a już 3 września mały pacjent został hospitalizowany z objawami paraliżu kończyn dolnych.

Jak podkreślił resort ochrony zdrowia, rodzice dziecka świadomie zrezygnowali z jego zaszczepienia, powołując się na względy religijne.

W regionie działa grupa epidemiologiczna poszukująca osób, które mogły mieć kontakt z dzieckiem.

Ministerstwo ochrony zdrowia podkreśla, że poziom zaszczepienia przeciwko polio wśród dzieci do 1. roku życia na Ukrainie jest w bieżącym roku niewystarczający: przez pierwszych osiem miesięcy wyniósł 53 proc. W takim tempie nie uda się do końca roku osiągnąć wymaganych do odporności zbiorowej 95 proc.

Polio wywołuje niedowład lub porażenie mięśni

O polio wolimy nie pamiętać. W Polsce w latach 50. rejestrowano nawet 3 tys. zachorowań na polio rocznie. W czasie epidemii w 1958 roku odnotowano 6 090 zachorowań oraz 348 zgonów. Od wprowadzenia szczepień powszechnych liczba chorych sukcesywnie malała. Przed wprowadzeniem powszechnych szczepień ochronnych, poliomyelitis (polio) było przyczyną tysięcy zgonów rocznie oraz wielokrotnie większej liczby przypadków trwałego inwalidztwa u dzieci w wieku szkolnym na świecie. 

Obecnie zachorowania na polio w Polsce i w całej europie są sporadyczne.

Polio, inaczej choroba Heinego-Medina, poliomyelitis, nagminne porażenie dziecięce, zapalenie przednich rogów rdzenia kręgowego, wirusowe porażenie dziecięce, to zakaźna, ostra choroba neurologiczna wywoływana przez poliowirusy.

Choroba Heinego-Medina przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni — głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni. Choroba może również prowadzić do śmierci.

Źródło: PAP/Natalia Dziurdzińska; szczepienia.pzh.gov.pl