Obserwuj w Google News

Pocałunek matki może uratować życie dziecku. Co to za technika ? [wideo]

2 min. czytania
Aktualizacja 20.09.2022
20.09.2022 11:11
Zareaguj Reakcja

Małe dzieci próbują różnych rzeczy. Wsadzają sobie przedmioty do buzi czy nosa. Takie poznawanie świata to ryzyko wielu wypadków. Dlatego pocałunek matki  to technika, którą powinna znać każda osoba zajmująca się maluchem. W chwili niebezpieczeństwa może uratować dziecku życie. Na czym polega?

Pocałunek matki: na czym polega ta metoda?
fot. Shutterstock

Oprócz jedzenia dzieci wsadzają do nosa wiele małych przedmiotów, takich jak klocki, koraliki. Oczywiście możemy zmniejszyć zagrożenie poprzez uprzątnięcie takich rzeczy z pokoju dziecka, ale ciężko utrzymać sterylne warunki w całym domu. Nie da się całkowicie zabezpieczyć malucha przed niebezpieczeństwem. Warto jednak wiedzieć, jak postąpić, gdy zauważymy, że dziecko ma mały przedmiot w nosie. Wtedy liczy się przede wszystkim opanowanie i umiejętna reakcja dorosłego. Dla dziecka ciało obce w nosie jest na tyle stresujące, że samo może wpaść w panikę, która dodatkowo utrudni mu oddychanie. Jak bezpiecznie usunąć przedmiot z nosa dziecka?

Pocałunek matki: skuteczna metoda krok po kroku

Pocałunek matki to technika, która polega na dmuchaniu w usta dziecka przy jednoczesnym zablokowaniu drożnej dziurki nosa. Dziurkę należy naciskać delikatnie, z wyczuciem, a gdy będziemy odczuwać opór, wykonać głęboki wdech. W ten sposób stworzy się ciśnienie, które wypchnie przedmiot z nosa. Usta rodzica powinny bardzo dokładnie zakrywać usta malucha. Należy również wyjaśnić dziecku, co zamierzamy zrobić, by nie wzbudzać jego strachu.
Czego nie robić, gdy w nosie dziecka utkwi przedmiot? Metody, których należy unikać, to wyciąganie go na siłę, grzebanie w nosie, używanie pęsety i innych narzędzi. W ten sposób możemy doprowadzić do dodatkowych komplikacji.

Oczywiście skuteczność techniki zwanej pocałunkiem matki zależy przede wszystkim od wielkości przedmiotu, jaki znalazł się w nosie dziecka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: care.com