Obserwuj w Google News

Po czym poznać odwodnienie u małego dziecka? 9 sygnałów ostrzegawczych

2 min. czytania
Aktualizacja 27.01.2022
27.01.2022 14:26
Zareaguj Reakcja

Odwodnienie to niebezpieczeństwo dla małego dziecka. Przebiega bardzo gwałtownie i jeśli nie zareagujemy, może doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci. Jak rozpoznać, że dziecko jest odwodnione?

9 objawów odwodnienia u małego dziecka
fot. Shutterstock
 1. Zmniejszona elastyczność skóry
 2. Przyśpieszona akcja serca
 3. Zmiana koloru moczu
 4. Brak oddawania moczu
 5. Apatia
 6. Suchość błon śluzowych
 7. Zapadnięte ciemiączko (u noworodków)
 8. Zmiana wyglądu skóry
 9. Podrażnione oczy

Do odwodnienia u malucha może dojść na skutek jelitówki, ale nie tylko. Do odwodnienia u zdrowego dziecka może doprowadzić zbyt mała podaż płynów i upały. Im mniejsze dziecko, tym szybciej się odwadnia, jednak bez względu na wiek dziecka, sytuacja ta stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Wyróżniamy trzy rodzaje odwodnienia:

 • hipotoniczne (utrata wody w organizmie na skutek biegunki lub wymiotów)
 • izotoniczne (utrata wody w wyniku oparzeń lub niedrożności jelit)
 • hipertoniczne (wywołane zbyt małą podażą płynów lub gorączką)

Niektóre choroby, takie jak cukrzyca, zaburzenia pracy jelit czy schorzenia nerek mogą prowadzić do nadmiernej utraty wody w organizmie. U noworodków odwodnienie może być wynikiem błędów popełnianych podczas karmienia. Objawy odwodnienia pojawiają się w ciągu kilku godzin i bardzo szybko się nasilają, dlatego  warto wiedzieć, co powinno nas zaalarmować. Nasilenie dolegliwości zależy od tego, w jakim stopniu odwodnione jest dziecko. Z lekarzem należy skontaktować się jak najszybciej, gdy zaobserwujemy następujące objawy:

Zmniejszona elastyczność skóry

Brak elastyczności skóry jest związany z wydłużonym czasem wypełniania się naczyń włosowatych. Objaw ten można rozpoznać poprzez uciskanie skóry (fałdki będą rozprostowywać się bardzo wolno).

Przyśpieszona akcja serca

Jednym z objawów umiarkowanego odwodnienia u dziecka może być szybsze bicie serca, a także szybki oddech.

Zmiana koloru moczu

U odwodnionych dzieci oddawany mocz ma ciemnożółty lub  pomarańczowy odcień.

Brak oddawania moczu

U małego dziecka maksymalny czas bez oddawania moczu to 4 godziny. Jeżeli dziecko nie robi siku przez dłuższy czas, to pierwszy ważny sygnał świadczący o odwodnieniu. Jeżeli dziecko nadal używa pieluszek, niepokojąca ilość to mniej niż 6 mokrych pampersów na dobę.

Apatia

Odwodnienie u dziecka wpływa na jego zachowanie. Odwodnione dziecko może być smutne, nieswoje. Odwodnienie może objawiać się także zwiększoną potrzebą snu.

Suchość błon śluzowych

Odwodnienie widoczne jest również na powierzchni błon śluzowych dziecka. Stają się one suche i spierzchnięte (można to zaobserwować m.in. w jamie ustnej).

Zapadnięte ciemiączko (u noworodków)

U malutkich dzieci odwodnienie może objawiać się większym niż zazwyczaj wgłębieniem w okolicy ciemiączka.

Zmiana wyglądu skóry

Odwodnienie objawia się suchą, bladą skórą, która staje się sztywna i podatna na uszkodzenia i siniaki.

Podrażnione oczy

U odwodnionego dziecka gałki oczne mogą być zapadnięte. Dziecko może także płakać bez łez. Nieodpowiednie nawilżenie oczu sprawia, że stają się one zaczerwienione.
Wymienione objawy wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Leczenie polega na nawadnianiu dziecka doustnie lub za pomocą kroplówki w warunkach szpitalnych. Dokładne postępowanie jest uzależnione od stopnia odwodnienia dziecka. Lekarz ocenia zagrożenie podczas wywiadu z opiekunem dziecka i na jego podstawie decyduje o formie terapii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Arlene Eisenber, Sandee Hathaway, Heidi Murkoff; Drugi i trzeci rok życia dziecka; Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2012