Zamknij

Dziecko nie płacze bez powodu. Co oznacza płacz niemowlaka i jak na niego reagować?

Marta Wilczkowska
06.02.2019
Aktualizacja: 25.11.2020 16:17

Płacz dziecka wyraża niezaspokojone potrzeby noworodka i niemowlaka. Może oznaczać głód, dolegliwości bólowe, zmęczenie, znużenie i inne stany emocjonalne. Sprawdź, kiedy maleństwo reaguje płaczem, by móc odpowiednio reagować.

płaczące dziecko
fot. Shutterstock

Płacz dziecka to problem dla świeżo upieczonego rodzica. Nie chce on, by jego maleństwu stała się krzywda, ale nie zawsze wie, jak się zachować. Noworodek czy niemowlę może wyrażać wiele emocji za pomocą płaczu - dlatego warto nauczyć się jego języka, by móc odpowiednio reagować.

Zobacz także: Bunt dwulatka to zmora niejednego rodzica. 5 sposobów na poskromienie małego złośnika 

Niedoświadczony rodzic początkowo może nie zauważać różnic pomiędzy płaczem dziecka. Spokojnie, stopniowo nauczysz się rozpoznawać poszczególne stany emocjonalne maluszka, jego ruchy i mimikę. To ważne, żeby móc rozróżniać, kiedy dziecko jest głodne i potrzebuje nakarmienia, kiedy jest mu zimno, a kiedy jest po prostu smutne.

Płacz dziecka - przyczyny

Płacz to sposób komunikacji dziecka. Noworodek czy niemowlę na pewno nie chce czegoś wymusić, zmanipulować cię, nie jest przewrażliwiony. Nie zna jeszcze innego sposobu wyrażania potrzeb, dlatego porozumiewa się za pomocą płaczu. W ten sposób może mówić: "boli mnie brzuch", "chcę spać", "jestem głodny" czy "potrzebuję zmiany wrażeń". Naucz się języka ciała twojego dziecka, obserwuj jego ruchy i mimikę.

Przyczyn płaczu nie należy lekceważyć. Malutkie dziecko jest całkowicie zdane na troskę rodziców, płacze nie dlatego, bo chce zrobić na złość, tylko nie potrafi się inaczej komunikować.

Płacz dziecka - co oznacza i jak sobie radzić?

Płacz noworodka czy niemowlęcia to zawsze sygnał, że dziecko czegoś potrzebuje. Malutkie dzieci często manifestują płacząc swoje potrzeby fizjologiczne, ale również te związane z bliskością.

Płacz dziecka może być nagły i pełen bólu czy monotonny i rytmiczny. Często przybiera różne natężenie, głośność, wysokość i częstotliwość.

Najczęściej płacz dziecka oznacza:

Głód i pragnienie

Skąd wiadomo, że maluszek czeka na kolejną porcję mleka? Może popłakiwać, mlaskać i wkładać rączki do buzi. Szybko nauczysz się rozpoznawać ten rodzaj płaczu dziecka, by reagować jeszcze, zanim płacz rozpocznie się na dobre.

Dyskomfort z powodu niezmienionej pieluszki

To często druga obok głodu potrzeba wyrażana przez płacz. Sprawdzaj regularnie, czy w pieluszce nie pojawiła się "niespodzianka". Zbyt rzadkie wymienianie pieluszki może spowodować odparzenia.

Maluszkowi jest za zimno lub za gorąco

Dziecko może narzekać na zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę otoczenia. Pamiętaj, żeby nie przegrzać maleństwa. Z reguły wystarczy mu jedna warstwa więcej niż osobie dorosłej.

Dziecko jest zmęczone lub śpiące

Czasem przyczyna płaczu dziecka może być prozaiczna - jest po prostu zmęczone. Na szczęście w takiej sytuacji nie ma problemu - zazwyczaj potrafi zasnąć w każdej sytuacji.

Zobacz także: "Ja chcę do mamy!". Jak sobie radzić z lękiem separacyjnym u dziecka?

Maleństwo jest znużone lub ma za mało bodźców

Czasem płacz dziecka może wywołać po prostu nuda. Nie zawsze jest na to szansa, ale spróbuj zająć czymś niemowlę. Nie musisz rezygnować z aktywności - możesz nosić dziecko w chuście lub nosidełku i wyjść na spacer. W ten sposób zapewnisz mu dodatkowe bodźce.

Bolesne ząbkowanie

Między 4. a 7. miesiącem życia dziecka zaczyna się ząbkowanie. Ten proces dla niektórych maluszków jest bardzo bolesny i mogą reagować płaczem. Możesz sprawdzić, czy dziecku nie wyżyna się ząbek, próbując dotrzeć do dziąsła palcem.

Kolka jelitowa

Dotyczy często niemowląt do 3. miesiąca życia. Dziecko może być marudne i nerwowo machać nóżkami. Jeśli dziecko ma kolkę, możesz spróbować wykonać masaż brzuszka.

Kłopoty z odbijaniem

Jeśli maluch płacze po jedzeniu albo dokucza mu czkawka, może mieć problemy z odbijaniem. Spróbuj ponosić go, aż dyskomfort minie.

Potrzebę utulenia

Czasem nie chodzi tylko o potrzeby fizjologiczne, ale o niezaspokojoną potrzebę bliskości z opiekunem. Maluszek potrzebuje utulenia, chce poczuć ciepło i zapach mamy czy taty. Trzeba mu to zapewnić. Pierwsze miesiące są newralgiczne, jeśli chodzi o rozwój emocjonalny dziecka, dlatego nie wolno maleństwu szczędzić czułości.

Sprawdź, czy jesteś gotowa na dziecko