Zamknij

Pięć sposobów na usypianie dziecka. Niektóre z nich nieźle Cię zaskoczą

11.06.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:27

Rodzic, usypiający dziecko, to komandos na polu minowym. Pułapkę stanowią zarówno trzeszczące panele podłogowe, jak i skrzypiące drzwi czy strzelające stawy. Sprawdź, jakie są sposoby na usypianie dziecka.

Sposoby na usypianie dziecka
fot. Shutterstock

W teorii usypianie dziecka to banalna sprawa. Wszak teren znajomy, środowisko bezpieczne, a wróg nieletni. Eksperci przekonują, że wystarczy żelazna konsekwencja, żeby łagodnie wprowadzić malucha w objęcia Morfeusza. Jednak kto próbował, ten wie, że telewizja kłamie.

Trening samodzielnego zasypiania

Trening samodzielnego zasypiania polega na położeniu dziecka do łóżeczka, okraszeniu słodkiego, zaróżowionego po kąpieli policzka pełnym miłości całusem i wyjściu z pokoju. Jeśli dziecko płacze, rodzic wraca, łagodnym, pełnym zrozumienia dla dziecięcych emocji głosem mówi kilka ciepłych słów i wychodzi. Czas reakcji na płacz jest stopniowo wydłużany, aby dziecko stopniowo przyzwyczajało się do samotności.

Drugi sposób jest taki: rodzic siada na krzesełku usytuowanym obok dziecięcego łóżeczka. Nic nie mówi, nie reaguje na zaczepianie. Jest jak pan Miyagi z filmów „Karate Kid”. Z każdym dniem krzesełko stawiane jest coraz dalej, a maluch stopniowo przyzwyczaja się do dystansu.

Tyle w teorii. Czas na praktykę.

Sposoby na usypianie dziecka

Najprostsze techniki usypiania dziecka to: bujanie, kołysanie, śpiew. Te bardziej zaawansowane, to np. usypianie na gitarze czy głaskanie chusteczką po twarzy. W ostateczności zostaje zapakowanie delikwenta do samochodu i udanie się na nocną przejażdżkę. To nie żart.

Zasada 5xS

Najmniej kontrowersyjną metodą jest zasada „5xS” dr. Harveya Karpa, amerykańskiego pediatry, autora książek „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” oraz „Najszczęśliwszy śpioch w okolicy”. Rozwinięcie skrótu to swaddle, czyli zawijanie; stomach position, czyli usypianie na brzuchu (z zastrzeżeniem, że chodzi o sam moment usypiania, a nie kładzenie dziecka do spania na brzuchu); shushing, czyli szeptanie, swinging, czyli bujanie; sucking, czyli zaspokojenie odruchu ssania. Ze względu na specyficzny obszar zainteresowań lekarz nazywany jest „Zaklinaczem dzieci”.

Trik z chusteczką

W 2015 roku młody ojciec z Australii, Nathan Dailo, podzielił się z innymi rodzicami autorską metodą usypiania dziecka za pomocą chusteczki. Filmik pod obiecującym tytułem „How to put a baby to sleep in less than ONE MINUTE” opublikował w serwisie Youtube. Nie ma co się nad tym rozwodzić, to po prostu trzeba zobaczyć:

Biały szum

Odkurzanie w samym środku nocy może wydawać się nieco szalonym pomysłem. Do czasu. Wykończony nocną walką rodzic jest w stanie narazić się na śmieszność we własnych oczach, żeby tylko położyć się spać. Dla tych, co nie mogą się przemóc, jest prostsze rozwiązanie. Filmiki z tzw. białym szumem, czyli odgłosem okapu, odkurzacza czy suszarki do włosów, znaleźć można na YouTube.

Dźwięki muzyki

Brytyjski wokalista Ben Mosley swoją córkę wyciszał za pomocą gitary. Ale nie tylko przy jej dźwiękach, ale dosłownie na instrumencie! Choć ta metoda może budzić kontrowersje ze względu na ryzyko uszkodzenia słuchu czy na ryzyko upadku, maluch wydaje się naprawdę zrelaksowany:

Nocna wycieczka

W akcie desperacji dziecko można zabrać na przejażdżkę samochodem. Czasem histerię wywołuje sam widok łóżeczka, które jednoznacznie kojarzy się z końcem zabawy. Zastosowanie „zmyłki” w postaci nocnej wycieczki może przynieść pożądany efekt. Martwisz się, że sąsiedzi wezmą Cię za wariata? Bez obaw – oni też to robią!