Oceń
Perły Epsteina, które pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej noworodków i niemowląt, na szczęście nie są bolesne dla dziecka i nie sprawiają mu żadnego dyskomfortu. Z wyglądu przypominają prosaki, które obserwuje się na skórze. Łatwo je pomylić z pleśniawkami czy aftami, dlatego zawsze dobrze jest się skonsultować z pediatrą.
Co to są perły Epsteina?
Perły Epsteina są powierzchniowymi zmianami naskórkowymi. To wypełnione keratyną cysty, które lokalizują się po obu stronach szwu łączącego podniebienie twarde w jamie ustnej. Grudki są niewielkie – mają 1-3 mm średnicy i biało-żółty kolor o perłowym połysku. Zwykle jest ich niewiele, ale zdarza się, że są dość liczne, wtedy podniebienie dziecka przybiera żółtawy kolor. Obserwuje się je fizjologicznie nawet u 85 proc. noworodków i niemowląt – tak samo często u dziewczynek, jak i u chłopców. Ich powstanie wiąże się z dojrzałością płodu, gdyż istnieją doniesienia wskazujące, że rzadziej pojawiają się u dzieci urodzonych po terminie niż u wcześniaków i dzieci urodzonych w terminie.
Jako pierwszy zmiany tego typu w jamie ustnej opisał w 1880 r. czeski pediatra Alois Epstein – stąd nazwa. Obecnie preferowaną nazwą tego typu zmian są torbiele podniebienne noworodka (zalicza się do nich także guzki Bohna czy torbiele blaszki zębowej).
Jak leczy się perły Epsteina?
Perły Epsteina nie wymagają leczenia i znikają same, zwykle między 2. tygodniem a 5. miesiącem życia dziecka. Ich wchłanianie przyspiesza naturalne masowanie jamy ustnej niemowlęcia przy okazji karmienia piersią lub butelką, co powoduje złuszczanie tkanki. Grudek nie należy przekłuwać czy wyciskać, ponieważ grozi to nadkażeniem bakteryjnym.
Skąd się biorą perły Epsteina?
Powstawanie pereł Epsteina związane jest z uwięzieniem keratyny w tkankach podniebienia miękkiego i twardego. Najpewniej dzieje się to na dość wczesnym etapie rozwoju zarodkowego. Podejrzewa się, że zmiany te powstają z przetrwałej tkanki nabłonkowej. Co ciekawe, lokalizacja pereł Epsteina to kwestia indywidualna, choć u bliźniaków ich rozmieszczenie bywało prawie identyczne.
Źródło: Mp.pl / Dentysta.eu / Forum Ortodontyczne
Oceń artykuł