Zamknij

Palisz papierosy przy dzieciach? Uszkadzasz ich słuch! [Nowe badania]

Monika Piorun
07.06.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 04:07

Wdychanie dymu tytoniowego przez maluchy może być dużo bardziej szkodliwe niż dotąd sądzono. Japońscy naukowcy po przebadaniu ponad 50 tys. dzieci udowodnili, że nawet bierne palenie uszkadza ich słuch.

Palenie, bierne palenie, uszkodzenie słuchu u dzieci
fot. East News/VOISIN/PHANIE

W badaniach prowadzonych przez dra Koji Kawakami z Uniwersytetu w Kioto wzięło udział ponad 50 tys. dzieci, które urodziły się w latach 2004-2010. Naukowcy analizowali zaburzenia słuchu wśród trzylatków i porównywali je z działaniem dymu tytoniowego.

Do programu badawczego zakwalifikowano m.in. dzieci, których matki paliły przed zajściem w ciążę (lub po urodzeniu) a także maluchy narażone na wdychanie oparów z papierosów jeszcze w okresie płodowym (lub do 4 miesiąca życia) a następnie zestawiano uzyskane dane z wynikami rówieśników wolnych od dymu papierosowego.

Rezultaty badań opublikowano na łamach "Paediatric and Perinatal Epidemiology". Co udało się udowodnić ekspertom?

Wdychanie dymu z papierosów grozi utratą słuchu u dzieci

Okazuje się, że wdychanie oparów papierosów przez maluchy ma bezpośredni związek z uszkodzeniem ich słuchu. Badaczom udało się wykazać, że wśród trzylatków, których matki paliły przed zajściem w ciążę i po porodzie, o 26 proc. częściej diagnozowano zaburzenia słuchu w porównaniu do rówieśników wolnych od dymu tytoniowego.

Palenie w czasie ciąży wiązało się zaś z jeszcze wyższym, bo aż 68-procentowym ryzykiem uszkodzenia słuchu u przyszłych dzieci matek-palaczek.

Z kolei bierne palenie i przebywanie w obecności osób palących w przypadku dzieci do 4 miesiąca życia według naukowców wiąże się z 30-proc. ryzykiem uszkodzenia słuchu maluchów.

– Wyniki badań wskazują na to, że zapobieganie ekspozycji dzieci na dym tytoniowy nie tylko w czasie ciąży, ale i po urodzeniu, może znacząco zmniejszać ryzyko uszkodzenia słuchu wśród dzieci – ostrzega dr Koji Kawakami z Uniwersytetu w Kioto.

Palenie papierosów jest szkodliwe nie tylko dla dorosłych. Nowe badania naukowców potwierdzają, że nawet bierne wdychanie oparów tych używek może być niebezpieczne także dla dzieci, mając bezpośredni związek ze znaczącym wzrostem ryzyka uszkodzenia ich słuchu.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów? TEST online

loader
Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

cigarette-1533104_1920
fot.
fot. Comfreak, pixaby.com, CC0 Public Domain

Ile czasu odkąd się budzisz upływa do momentu, w którym masz chęć zapalenia papierosa?

źródło: Paediatric and Perinatal Epidemiology/Science Daily

_____

zdrowie.radiozet.pl/π