Zamknij

PIMS-TS u dzieci: czym jest zespół pocovidowy? Objawy, leczenie

26.11.2020
Aktualizacja: 26.11.2020 14:47

Gorączka, nudności, wymioty, ból brzucha i wysypka - te objawy powinny rodziców zaniepokoić, bo mogą świadczyć o PIMS. Lekarze biją na alarm, coraz więcej dzieci ląduje w szpitalach z tzw. zespołem pocovidowym. Sam COVID-19 może przejść u dziecka bezobjawowo, ale PIMS zagraża życiu. Jak rozpoznać objawy zespołu pocovidowego u dziecka?

PIMS u dziecka
fot. Shutterstock

PIMS-TS zwany zespołem pocovidowym, czyli Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2, to określenie stosowane do opisywania dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego związanego z SARS-CoV-2. Lekarze alarmują, że zespół pocovidowy może być u dzieci groźniejszy od samego COVID-19.

PIMS staje się coraz większym problemem u dzieci w każdym wieku. Eksperci podkreślają, że już samo odnotowanie przez rodziców koronawirusa u dziecka nie jest łatwe, ponieważ najmłodsi przechodzą chorobę łagodnie, przeważnie bezobjawowo. Dlatego apelują, by w przypadku małych dzieci nie korzystać z teleporad, gdy pojawią się niepokojące objawy, a osobiście przychodzić na badania.

PIMS u dzieci: objawy

Objawy PIMS-TS, czyli dziecięcego zespołu pocovidowego, pojawiają się kilka tygodni po przebytym zakażeniu koronawirusem - najczęściej od dwóch do czterech tygodni, po zakażeniu.

Pierwszym objawem jest zwykle wysoka gorączka, trwająca dłużej niż trzy dni.

Objawy PIMS:

Jeśli występuje gorączka i co najmniej dwa z dodatkowych objawów, to powinniśmy odwiedzić lekarza rodzinnego, pierwszego kontaktu. Prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog

Objawy PIMS przypominają chorobę Kawasakiego, rzadką chorobę dziecięcą, którą charakteryzuje ostre zapalenie naczyń krwionośnych, przede wszystkim średniego kalibru, ale także dużych i małych.

PIMS to choroba wieloukładowa. Dzieci z zespołem pocovidowym, które trafiają do szpitali, mają przede wszystkim zagrażającą życiu ciężką niewydolność serca. Choroba ta atakuje również nerki i wątrobę, stwierdza się również zmiany w naczyniach wieńcowych.

Dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z TVN przyznała, że u każdego z dzieci, u których zdiagnozowano chorobę, rozwój i towarzyszące objawy były inne.

- Część z tych dzieci ma tak silne bóle brzucha, że lądują na oddziałach chirurgicznych, niekiedy nawet są operowane z podejrzeniem wyrostka robaczkowego - powiedziała dr Okarska-Napierała.

PIMS u dzieci: przyczyny

PIMS-TS wynika z nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu po przejściu COVID-19. Zdaniem ekspertów niektóre dzieci mogą mieć układ odpornościowy nadmiernie reagujący na infekcję spowodowaną przez koronawirusa, co prowadzi do niekontrolowanego zapalenia.

Reakcja zapalna może także wystąpić w trakcie wychodzenia z infekcji, gdy organizm zbyt silnie reaguje.

PIMS u dzieci: leczenie

Leczenie zespołu pocovidowego u dzieci polega przede wszystkim na wlewach immunoglobulin i podawaniu leków sterydowych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.