Oceń
PIMS-TS zwany zespołem pocovidowym, czyli Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2, to określenie stosowane do opisywania dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego związanego z SARS-CoV-2. Lekarze alarmują, że zespół pocovidowy może być u dzieci groźniejszy od samego COVID-19.
PIMS staje się coraz większym problemem u dzieci w każdym wieku. Eksperci podkreślają, że już samo odnotowanie przez rodziców koronawirusa u dziecka nie jest łatwe, ponieważ najmłodsi przechodzą chorobę łagodnie, przeważnie bezobjawowo. Dlatego apelują, by w przypadku małych dzieci nie korzystać z teleporad, gdy pojawią się niepokojące objawy, a osobiście przychodzić na badania.
PIMS u dzieci: objawy
Objawy PIMS-TS, czyli dziecięcego zespołu pocovidowego, pojawiają się kilka tygodni po przebytym zakażeniu koronawirusem - najczęściej od dwóch do czterech tygodni, po zakażeniu.
Pierwszym objawem jest zwykle wysoka gorączka, trwająca dłużej niż trzy dni.
Objawy PIMS:
- wysoka gorączka,
- biegunka,
- wymioty,
- malinowy język,
- wysypka,
- zaczerwienione spojówki,
- osłabienie.
Jeśli występuje gorączka i co najmniej dwa z dodatkowych objawów, to powinniśmy odwiedzić lekarza rodzinnego, pierwszego kontaktu.
Objawy PIMS przypominają chorobę Kawasakiego, rzadką chorobę dziecięcą, którą charakteryzuje ostre zapalenie naczyń krwionośnych, przede wszystkim średniego kalibru, ale także dużych i małych.
PIMS to choroba wieloukładowa. Dzieci z zespołem pocovidowym, które trafiają do szpitali, mają przede wszystkim zagrażającą życiu ciężką niewydolność serca. Choroba ta atakuje również nerki i wątrobę, stwierdza się również zmiany w naczyniach wieńcowych.
Dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z TVN przyznała, że u każdego z dzieci, u których zdiagnozowano chorobę, rozwój i towarzyszące objawy były inne.
- Część z tych dzieci ma tak silne bóle brzucha, że lądują na oddziałach chirurgicznych, niekiedy nawet są operowane z podejrzeniem wyrostka robaczkowego - powiedziała dr Okarska-Napierała.
PIMS u dzieci: przyczyny
PIMS-TS wynika z nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu po przejściu COVID-19. Zdaniem ekspertów niektóre dzieci mogą mieć układ odpornościowy nadmiernie reagujący na infekcję spowodowaną przez koronawirusa, co prowadzi do niekontrolowanego zapalenia.
Reakcja zapalna może także wystąpić w trakcie wychodzenia z infekcji, gdy organizm zbyt silnie reaguje.
PIMS u dzieci: leczenie
Leczenie zespołu pocovidowego u dzieci polega przede wszystkim na wlewach immunoglobulin i podawaniu leków sterydowych.
Oceń artykuł