Oceń
PANDAS to autoimmunologiczne zaburzenia neuropsychiatryczne, które pojawiają się po anginie. Dziecko staje się niespokojne, nadpobudliwe, mogą pojawić się tiki nerwowe, ataki agresji, kłopoty z zasypianiem. W skrajnych przypadkach lekarze mogą postawić diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Jak zdiagnozować zespół PANDAS?
Zespół PANDAS pojawia się nagle po anginie ropnej, wywołanej paciorkowcami z grupy A. Antygeny, czyli białka występujące na błonie komórkowej paciorkowca, mają budowę podobną do komórek mózgu. Przeciwciała, które organizm wysyła do walki z paciorkowcami, mogą zaatakować własne neurony. Wówczas pojawiają się niepokojące objawy ze strony układu nerwowego.
Zespół PANDAS - objawy:
- natręctwa
- lęki
- ataki agresji
- nadpobudliwość
- tiki nerwowe
- problemy ze snem
Lekarz, po skorelowaniu objawów psychicznych z anginą, rozpoznaje autoimmunologiczne zaburzenia neuropsychiatryczne. Na PANDAS wskazują: obecność tików lub zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD), ostry początek objawów w dzieciństwie, udowodniony związek z ostrą infekcją gardła spowodowaną paciorkowcami z grupy A.
Czy PANDAS można wyleczyć?
Zespół PANDAS trudno się rozpoznaje i trudno się leczy. Oprócz antybiotykoterapii zalecane jest leczenie przeciwzapalne (niesterydowe leki przeciwzapalne, sterydy, Immunoglobuliny IgG, plazmafereza) oraz leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, terapia poznawczo-behawioralna).
Zapobieganie PANDAS polega na zapobieganiu powikłań anginy, czyli szybkim wdrożeniu antybiotykoterapii po rozpoznaniu choroby.
Objawy anginy to:
- nagły ból gardła utrudniający przełykanie,
- biały nalot na migdałkach,
- temperatura powyżej 38 stopni,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- brak kataru i kaszlu.
Do potwierdzenia anginy konieczne jest wykonanie wymazu z gardła.
PANDAS a PANS
PANDAS to skrót od Pediatric Autoimmune Neuropsychiatric Disorders Associated with Streptococcal Infections, czyli zaburzenia związane z infekcją paciorkowcami. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które pojawiły się po infekcji niezwiązanej z paciorkowcami (grypa, atypowe zapalenie płuc, zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok) rozpoznawane są jako PANS - Pediatric Acute-onset Neuropsychiatric Syndrome.
Kryteria rozpoznania PANS:
- Nagłe pojawienie się lub nagły nawrót zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych lub zaburzeń przyjmowania pokarmów.
- Nagłe pojawienie się co najmniej dwóch objawów: podwyższony poziom lęku zaburzenia motoryczne (łącznie z tikami i dysgrafią), regresja behawioralna, nagłe pogorszenie wyników w nauce, zaburzenia nastroju (agresja, bunt), objawy dyzuryczne (problemy z oddawaniem moczu), oznaki somatyczne (w tym zaburzenia snu).
- Objawy nie zostały wyjaśnione w oparciu o inne znane zaburzenia neurologiczne i medyczne.
Leczenie wygląda podobnie jak w przypadku PANDAS.
Źródło: pandasppn.org
Oceń artykuł