Zamknij

Objawy psychiczne u dziecka po anginie? To może być zespół PANDAS

17.10.2022
Aktualizacja: 17.10.2022 09:52

Natręctwa, lęki, tiki nerwowe, które pojawiły się po ostrej infekcji gardła, mogą wskazywać na zespół PANDAS. Dowiedz się więcej.

PANDAS/PANS
fot. Ana Duque/Shutterstock

PANDAS to autoimmunologiczne zaburzenia neuropsychiatryczne, które pojawiają się po anginie. Dziecko staje się niespokojne, nadpobudliwe, mogą pojawić się tiki nerwowe, ataki agresji, kłopoty z zasypianiem. W skrajnych przypadkach lekarze mogą postawić diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Jak zdiagnozować zespół PANDAS?

Zespół PANDAS pojawia się nagle po anginie ropnej, wywołanej paciorkowcami z grupy A. Antygeny, czyli białka występujące na błonie komórkowej paciorkowca, mają budowę podobną do komórek mózgu. Przeciwciała, które organizm wysyła do walki z paciorkowcami, mogą zaatakować własne neurony. Wówczas pojawiają się niepokojące objawy ze strony układu nerwowego.

Zespół PANDAS - objawy:

 • natręctwa
 • lęki
 • ataki agresji
 • nadpobudliwość
 • tiki nerwowe
 • problemy ze snem

Lekarz, po skorelowaniu objawów psychicznych z anginą, rozpoznaje autoimmunologiczne zaburzenia neuropsychiatryczne. Na PANDAS wskazują: obecność tików lub zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD), ostry początek objawów w dzieciństwie, udowodniony związek z ostrą infekcją gardła spowodowaną paciorkowcami z grupy A.

Czy PANDAS można wyleczyć?

Zespół PANDAS trudno się rozpoznaje i trudno się leczy. Oprócz antybiotykoterapii zalecane jest leczenie przeciwzapalne (niesterydowe leki przeciwzapalne, sterydy, Immunoglobuliny IgG, plazmafereza) oraz leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, terapia poznawczo-behawioralna).

Zapobieganie PANDAS polega na zapobieganiu powikłań anginy, czyli szybkim wdrożeniu antybiotykoterapii po rozpoznaniu choroby.

Objawy anginy to:

 • nagły ból gardła utrudniający przełykanie,
 • biały nalot na migdałkach,
 • temperatura powyżej 38 stopni,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • brak kataru i kaszlu.

Do potwierdzenia anginy konieczne jest wykonanie wymazu z gardła.

PANDAS a PANS

PANDAS to skrót od Pediatric Autoimmune Neuropsychiatric Disorders Associated with Streptococcal Infections, czyli zaburzenia związane z infekcją paciorkowcami. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które pojawiły się po infekcji niezwiązanej z paciorkowcami (grypa, atypowe zapalenie płuc, zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok) rozpoznawane są jako PANS - Pediatric Acute-onset Neuropsychiatric Syndrome.

Kryteria rozpoznania PANS:

 1. Nagłe pojawienie się lub nagły nawrót zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych lub zaburzeń przyjmowania pokarmów.
 2. Nagłe pojawienie się co najmniej dwóch objawów: podwyższony poziom lęku zaburzenia motoryczne (łącznie z tikami i dysgrafią), regresja behawioralna, nagłe pogorszenie wyników w nauce, zaburzenia nastroju (agresja, bunt), objawy dyzuryczne (problemy z oddawaniem moczu), oznaki somatyczne (w tym zaburzenia snu).
 3. Objawy nie zostały wyjaśnione w oparciu o inne znane zaburzenia neurologiczne i medyczne.

Leczenie wygląda podobnie jak w przypadku PANDAS.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pandasppn.org