Obserwuj w Google News

Objawy zatrucia pokarmowego to również objawy COVID-19 u dzieci?

2 min. czytania
Aktualizacja 29.10.2020
09.09.2020 11:27
Zareaguj Reakcja

Objawy podobne do zatrucia pokarmowego u dzieci mogą sugerować zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 – do takich wniosków doszli naukowcy Queen\'s University w Belfaście (Irlandia Północna). I apelują, by rozszerzyć listę objawów COVID-19 u dzieci.

Objawy zatrucia pokarmowego u dzieci to COBID-19?
fot. Shutterstock

Zatrucie pokarmowe objawem COVID-19 u dzieci

Zdaniem irlandzkich naukowców, wyniki ich badań – przeprowadzonych na ponad tysiącu dzieci chorujących na COVID-19 z Irlandii Północnej, Szkocji, Anglii i Walii – sugerują, że lekarze diagnozując dzieci w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 powinni brać pod uwagę objawy inne niż typowa triada covidowa (gorączka, kaszel, duszność). Na tej liście powinny się znaleźć m.in. objawy sugerujące zatrucie pokarmowe lub  grypę żołądkow ą, takie jak biegunka, skurcze jelit, wymioty.

Lekarze podkreślają, że przebieg COVID-19 u dzieci jest inny niż u osób dorosłych, a więc i objawy mogą być inne. U dzieci przebieg tej choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest znacznie łagodniejszy niż u osób dorosłych, a objawy choroby mogą w ogóle się nie pojawić. Tak wynika ze zgromadzonych przez lekarzy danych. Okazało się, że po pierwszej fali pandemii u około 7 proc. dzieci testy na obecność koronawirusa wykazały obecność przeciwciał. Co wskazuje, że przechodziły one zakażenie koronawirusem wcześniej i więcej niż połowa z nich nie zgłaszała żadnych dolegliwości, lub objawy te przypominały objawy zatrucia pokarmowego i w tym kierunku były diagnozowane.

Autor badania – dr Tom Waterfield z Queen’s University – zaapelował o wydłużenie listy objawów COVID-19 u dzieci.

– Po pierwszej fali pandemii w Wielkiej Brytanii dowiedzieliśmy się, że połowa dzieci biorących udział w badaniu nie wykazywała żadnych objawów zakażenia SARS-CoV-2. Natomiast pozostałe miały bóle brzucha i biegunkę – wyjaśnia dr Tom Waterfield. I dodaje: – To potwierdza, że powinniśmy rozważyć udoskonalenie kryteriów przeprowadzania testów wśród dzieci, a konkretnie wydłużyć listę typowych dla COVID-19 objawów o dolegliwości przewodu pokarmowego.

Do podobnych wniosków doszli również naukowcy z King's College London (Wielka Brytania). Oni apelowali, by do listy objawów COVID-19 u dzieci dodać również utratę apetytu.

Najczęstsze objawy COVID-19 u dzieci

U dzieci zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zwykle objawia się:

  • utratą apetytu,
  • bólem głowy,
  • bólem gardła,
  • ogólnym zmęczeniem,
  • gorączką,
  • wysypką skórną,
  • dolegliwościami ze stronu układu pokarmowego, czyli biegunką, wymiotami, skurczami jelit.

Wyniki tych badań opublikowano w internetowym czasopiśmie medRxiv.org.

Źródło: medRxiv.org