Zamknij

Te objawy u dziecka mogą świadczyć o zarażeniu koronawirusem

02.09.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 13:21

Utrata apetytu, gorączka to objawy, które mogą pojawić się zarówno u dzieci, jak i dorosłych zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Reszta objawów może różnić się diametralnie. Lekarze apelują, by nie diagnozować pacjentów według jednego szablonu. Sprawdź, jakie objawy koronawirusa są najczęstsze u dzieci. 

Objawy koronawirusa u dzieci
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST News

Utrata apetytu to objaw COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Ten symptom dość często pojawia się zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci – wynika z danych zebranych przez epidemiologów pracujących w King's College London (Wielka Brytania). Jednak – zdaniem badaczy – objawy towarzyszące w obu tych grupach pacjentów są zupełnie inne.

Objawy koronawirusa u dzieci i osób dorosłych

U dzieci zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zwykle objawia się:

  • utratą apetytu,
  • bólem głowy,
  • bólem gardła,
  • ogólnym zmęczeniem,
  • gorączką.
  • wysypką skórną.

Natomiast u osób dorosłych:

  • kaszlem,
  • dusznością,
  • gorączką,
  • utratą apetytu (temu ostatniemu objawowi mogą towarzyszyć również utrata węchu oraz smaku).

Dzieci zwykle zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzą łagodnie, podobnie jak inne choroby związane z układem oddechowym (grypa, przeziębienie etc.). W bardzo rzadkich przypadkach przebieg COVID-19 ma ciężki charakter, rzadziej też dochodzi do powikłań.

Badacze z King\'s College London do zbierania danych wykorzystali aplikację Covid Symptom Tracker i to właśnie dzięki niej mogli wprowadzić to rozróżnienie objawów świadczących o COVID-19. Z aplikacji tej korzysta już ponad 300 tysięcy dzieci w Wielkiej Brytanii. Jej twórcy zachęcają rodziców i szkoły do korzystania z niej w jak najszerszy sposób. Tłumaczą, że dane zgromadzone przez aplikację pozwolą lepiej poznać objawy zakażenia koronawirusa u dzieci i sposób rozprzestrzeniania się tego patogenu wśród tej grupy pacjentów.

Diagnoza koronawirusa u dzieci: nie stosujmy tego samego szblonu

Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u dzieci różnią się od objawów, które obserwujemy u dorosłych – potwierdza prof. Tim Spector, epidemiolog genetyczny z King\'s College London. I dodaje: – Odkryliśmy też, że wysypki skórne mogą być dość powszechną cechą koronawirusa u dzieci, nawet tak małych jak niemowlęta. Zmiany skórne mogą pojawić się przed innymi objawami lub po innych objawach.

Zdaniem prof. Tima Spectora, stosowanie jednego szablonu objawów do wszystkich osób potencjalnie zakażonych koronawirusem jest niewłaściwe i może prowadzić do przeoczenia wielu tego typu przypadków. Ma on nadzieję, że obserwacje jego zespołu pozwolą lepiej i szybciej diagnozować zakażenie koronawirusem, co jest szczególnie ważne w kontekście powrotu dzieci do nauki stacjonarnej w szkołach.

Słowa prof. Spectora potwierdza prof. Paul Hunter z Norwich Medical School. Jego zdaniem klasyczne objawy zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2, czyli kaszel, duszność, gorączka to objawy pacjentów, którzy w większości przypadków musieli być hospitalizowani. Jednak u zdecydowanej większości chorych, tych, którzy przechodzą lżej chorobę COVID-19, objawy mogą nie pojawić się wcale lub mogą być diametralnie inne i – co istotne – mogą się różnić w różnych grupach wiekowych.

– Wiemy, że stosunkowo niewielu mieszkańców domów opieki ma klasyczną triadę i często narzekają na dość niespecyficzne objawy. Myślę, że to samo może dotyczyć dzieci – tłumaczy prof. Hunter. I dodaje: – Kiedy spojrzymy na społeczeństwo szerzej, dostrzeżemy szereg innych objawów, o których nie mówi się zbyt często. Nie każdy ma gorączkę, pojawiają się też doniesienia o wysypkach skórnych.

loader

Źródło: BBC