Zamknij

Objawy bostonki widać na twarzy, stopach i dłoniach. Nie przegap ich

17.02.2022
Aktualizacja: 17.02.2022 11:48

Jej objawy widoczne są głównie na twarzy i/lub jamie ustnej, na dłoniach, stopach, czasami na klatce piersiowej i szyi. Dowiedz się, jak rozpoznać bostonkę.

Objawy bostonki
fot. Shutterstock
  1. Czym jest bostonka i jakie daje objawy?
  2. Jak się leczy bostonkę?
  3. Kto najczęściej choruje na bostonkę?
  4. Jak się można zarazić bostonką?

Bostonka to choroba sezonowa, która zwykle pojawia się późną zimą lub wczesną wiosną, ale szczyt zachorowań mamy najczęściej latem – tłumaczy dr n. med. Monika Wanke-Rytt, dyrektorka ds. lecznictwa dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, i dodaje: – Częstość występowania tzw. bostonki nie jest zależna od regionu, ale od temperatury.

Choroba bostońska to choroba wirusowa. Wywołujące ją wirusy "lubią" niskie temperatury, bo dłużej potrafią w nich przetrwać. Natomiast organizm człowieka w takich temperaturach produkuje mniej białek eliminujących wirusy. Poza tym, z powodu niedoboru witaminy D, dość powszechnego w okresie zimowo-wiosennym, nasz układ odpornościowy jest słabszy. To dlatego właśnie bostonka zaczyna pojawiać się w tym okresie.

Czym jest bostonka i jakie daje objawy?

Choroba bostońska, nazywana potocznie bostonką lub chorobą "dłonie, usta, stopy", to choroba wirusowa, którą mogą wywołać dwie grupy wirusów:

  1. wirusy z grupy Coxsackie
  2. wirusy ECHO.

Jej cechą charakterystyczną jest wysypka pojawiająca się na twarzy i schodząca w dół na szyję, klatę piersiową i ręce (tak się dzieje w przypadku infekcji wywołanej przez wirusy ECHO) lub bolesne krostki, które pojawiają się na wewnętrznej stronie dłoni, na podeszwach stóp i w jamie ustnej (tak jest przy infekcji wywoływanej przez wirusy z grupy Coxsackie).

Inne objawy, wspólne dla infekcji wywoływanej przez obie grupy wirusów, to: osłabienie, płaczliwość, brak apetytu, gorączka, kaszel, katar lub powiększone węzły chłonne.

Jak się leczy bostonkę?

Zwykle choroba bostońska ma łagodny przebieg, choć jej objawy mogą być bolesne.

– Szczególnie dokuczliwe, i to zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, mogą być bolesne zmiany w jamie ustnej. Trudno wówczas przyjmować płyny i pokarmy, co może być szczególnie niebezpieczne w przypadku najmłodszych – tłumaczy dr n. med. Monika Wanke-Rytt i dodaje: – Potrzeby konsultacji z lekarzem nie ma, jeśli dziecko jest w dobrej formie ogólnej, a jego stan nie budzi niepokoju. Natomiast z powodu zmian w jamie ustnej dzieci często nie chcą pić, odmawiają też jedzenia. W takiej sytuacji konsultacja z lekarzem jest konieczna, aby zapobiec odwodnieniu.

W przypadku łagodnego przebiegu choroby zaleca się leczenie objawowe. Gdy pojawi się wysoka gorączka, należy zastosować leki przeciwbólowe, a w złagodzeniu dolegliwości związanych ze zmianami w jamie ustnej, pomocny będzie żel zmniejszający ból i przyspieszający gojenie. Starsze dzieci, potrafiące już wypluwać, mogą płukać jamę ustną specjalnymi płynami dostępnymi w aptece.

Bostonkę, jak każdą chorobę przeciwwirusową, należy po prostu wyleżeć. W ciągu 10 dni choroba powinna sama ustąpić.

Ważne!

Bostonki nie należy leczyć antybiotykiem, bo na wirusy leki te nie działają, a mogą zmienić stan flory bakteryjnej w jelitach i pogorszyć samopoczucie chorego.

Nie należy jednak tej choroby lekceważyć. Musimy jednak pamiętać, że może ona wywoływać powikłania i prowadzić do chorób, takich jak zapalenie nerek, wątroby, mięśnia sercowego lub do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Kto najczęściej choruje na bostonkę?

Na bostonkę można zachorować w każdym wieku, choć najczęściej występuje ona u małych dzieci, zwłaszcza tych uczęszczających do przedszkoli i żłobków. Co istotne na chorobę bostońską można zachorować kilkukrotnie.

– Na bostonkę można zachorować kilkukrotnie, ale pierwsze zakażenie jest najgorsze. Można więc mieć pecha i po raz pierwszy zakazić się w wieku trzydziestu kilku lat. Wówczas przebieg, tak jak w przypadku ospy, będzie cięższy, chociaż to też nie jest regułą – tłumaczy dr Monika Wanke-Rytt.

Jak się można zarazić bostonką?

Choroba bostońska, jak większość chorób wirusowych, przenoszona jest drogą kontaktową i kropelkową i dlatego tak częsta jest wśród małych dzieci, którym trudno jest przestrzegać zasad sanitarnych, czyli częstego mycia rąk, niedotykania twarzy brudnymi rękoma, czy kichania lub kasłania z zasłonięciem twarzy. A placówkach publicznych trudno też tak często i skutecznie dezynfekować skażone powierzchnie.

– Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, ale bostonka to także choroba tzw. brudnych rąk. Możemy zakazić się przez wydzieliny, ale też wymianę przedmiotów między zakażonymi, stąd najwięcej przypadków występuje w przedszkolach i żłobkach. Trudno jednak, żeby tak małe dzieci, które w nich przebywają, myły i dezynfekowały ręce po dotykaniu zabawek, więc wirus roznosi się przez skażone przedmioty – tłumaczy dr Wanke-Rytt i dodaje: – To dlatego prędzej czy później prawie każde dziecko na nią zachoruje.

Wirusy przedostają się do organizmu przez jamę ustną do przewodu pokarmowego, gdzie się namnażają, a stamtąd są wchłaniane przez krew do węzłów chłonnych i krążą po całym organizmie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP Nadia Senkowska/ PZH-NIZP/