Oceń
- Czym jest bostonka i jakie daje objawy?
- Jak się leczy bostonkę?
- Kto najczęściej choruje na bostonkę?
- Jak się można zarazić bostonką?
Bostonka to choroba sezonowa, która zwykle pojawia się późną zimą lub wczesną wiosną, ale szczyt zachorowań mamy najczęściej latem – tłumaczy dr n. med. Monika Wanke-Rytt, dyrektorka ds. lecznictwa dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, i dodaje: – Częstość występowania tzw. bostonki nie jest zależna od regionu, ale od temperatury.
Choroba bostońska to choroba wirusowa. Wywołujące ją wirusy "lubią" niskie temperatury, bo dłużej potrafią w nich przetrwać. Natomiast organizm człowieka w takich temperaturach produkuje mniej białek eliminujących wirusy. Poza tym, z powodu niedoboru witaminy D, dość powszechnego w okresie zimowo-wiosennym, nasz układ odpornościowy jest słabszy. To dlatego właśnie bostonka zaczyna pojawiać się w tym okresie.
Czym jest bostonka i jakie daje objawy?
Choroba bostońska, nazywana potocznie bostonką lub chorobą "dłonie, usta, stopy", to choroba wirusowa, którą mogą wywołać dwie grupy wirusów:
- wirusy z grupy Coxsackie
- wirusy ECHO.
Jej cechą charakterystyczną jest wysypka pojawiająca się na twarzy i schodząca w dół na szyję, klatę piersiową i ręce (tak się dzieje w przypadku infekcji wywołanej przez wirusy ECHO) lub bolesne krostki, które pojawiają się na wewnętrznej stronie dłoni, na podeszwach stóp i w jamie ustnej (tak jest przy infekcji wywoływanej przez wirusy z grupy Coxsackie).
Inne objawy, wspólne dla infekcji wywoływanej przez obie grupy wirusów, to: osłabienie, płaczliwość, brak apetytu, gorączka, kaszel, katar lub powiększone węzły chłonne.
Jak się leczy bostonkę?
Zwykle choroba bostońska ma łagodny przebieg, choć jej objawy mogą być bolesne.
– Szczególnie dokuczliwe, i to zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, mogą być bolesne zmiany w jamie ustnej. Trudno wówczas przyjmować płyny i pokarmy, co może być szczególnie niebezpieczne w przypadku najmłodszych – tłumaczy dr n. med. Monika Wanke-Rytt i dodaje: – Potrzeby konsultacji z lekarzem nie ma, jeśli dziecko jest w dobrej formie ogólnej, a jego stan nie budzi niepokoju. Natomiast z powodu zmian w jamie ustnej dzieci często nie chcą pić, odmawiają też jedzenia. W takiej sytuacji konsultacja z lekarzem jest konieczna, aby zapobiec odwodnieniu.
W przypadku łagodnego przebiegu choroby zaleca się leczenie objawowe. Gdy pojawi się wysoka gorączka, należy zastosować leki przeciwbólowe, a w złagodzeniu dolegliwości związanych ze zmianami w jamie ustnej, pomocny będzie żel zmniejszający ból i przyspieszający gojenie. Starsze dzieci, potrafiące już wypluwać, mogą płukać jamę ustną specjalnymi płynami dostępnymi w aptece.
Bostonkę, jak każdą chorobę przeciwwirusową, należy po prostu wyleżeć. W ciągu 10 dni choroba powinna sama ustąpić.
Nie należy jednak tej choroby lekceważyć. Musimy jednak pamiętać, że może ona wywoływać powikłania i prowadzić do chorób, takich jak zapalenie nerek, wątroby, mięśnia sercowego lub do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Kto najczęściej choruje na bostonkę?
Na bostonkę można zachorować w każdym wieku, choć najczęściej występuje ona u małych dzieci, zwłaszcza tych uczęszczających do przedszkoli i żłobków. Co istotne na chorobę bostońską można zachorować kilkukrotnie.
– Na bostonkę można zachorować kilkukrotnie, ale pierwsze zakażenie jest najgorsze. Można więc mieć pecha i po raz pierwszy zakazić się w wieku trzydziestu kilku lat. Wówczas przebieg, tak jak w przypadku ospy, będzie cięższy, chociaż to też nie jest regułą – tłumaczy dr Monika Wanke-Rytt.
Jak się można zarazić bostonką?
Choroba bostońska, jak większość chorób wirusowych, przenoszona jest drogą kontaktową i kropelkową i dlatego tak częsta jest wśród małych dzieci, którym trudno jest przestrzegać zasad sanitarnych, czyli częstego mycia rąk, niedotykania twarzy brudnymi rękoma, czy kichania lub kasłania z zasłonięciem twarzy. A placówkach publicznych trudno też tak często i skutecznie dezynfekować skażone powierzchnie.
– Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, ale bostonka to także choroba tzw. brudnych rąk. Możemy zakazić się przez wydzieliny, ale też wymianę przedmiotów między zakażonymi, stąd najwięcej przypadków występuje w przedszkolach i żłobkach. Trudno jednak, żeby tak małe dzieci, które w nich przebywają, myły i dezynfekowały ręce po dotykaniu zabawek, więc wirus roznosi się przez skażone przedmioty – tłumaczy dr Wanke-Rytt i dodaje: – To dlatego prędzej czy później prawie każde dziecko na nią zachoruje.
Wirusy przedostają się do organizmu przez jamę ustną do przewodu pokarmowego, gdzie się namnażają, a stamtąd są wchłaniane przez krew do węzłów chłonnych i krążą po całym organizmie.
Źródło: PAP Nadia Senkowska/ PZH-NIZP/
Oceń artykuł