Zamknij

Niemowlęta nie powinny spać w fotelikach samochodowych poza autem

22.05.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 01:27

Foteliki samochodowe w trakcie podróży ratują życie, ale poza autem mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla niemowląt. Naukowcy apelują: po wyjściu z samochodu przekładajmy dzieci do łóżeczka lub do wózka.

Fotelik samochodowy
fot. Shutterstock

Naukowcy przeanalizowali nagłe zgony niemowląt z dziesięciu lat. Okazało się, że największe zagrożenie wśród produktów służących do odkładania niemowląt w pozycji półleżącej stanowią foteliki samochodowe używane niezgodnie z przeznaczeniem.

Fotelik samochodowy w podróży i w domu

Uczeni z University of Virginia Children's Hospital zebrali dane dotyczące nagłej śmierci niemowląt w latach 2004-2014. Badanie objęło dużą grupę 12 tys. dzieci. Trzy procent śmiertelnych zdarzeń związane było z zablokowaniem dróg oddechowych w urządzeniach służących do odkładania niemowląt w pozycji półleżącej, takich jak leżaczaki-bujaczki, huśtawki czy foteliki samochodowe. Wśród nich te ostatnie stanowiły największe zagrożenie.

Ponad 60 proc. wypadków, które wydarzyły się w urządzeniach do odkładania niemowląt, miało miejsce w fotelikach samochodowych, z czego ponad 90 proc. – gdy były one używane niezgodnie z przeznaczeniem. Ponad połowa zdarzeń miała miejsce w domu. Wyniki opublikowano w Pediatrics.

Warto pamiętać o tym, że w aucie foteliki montowane są pod kątem, podczas gdy stawiane na powierzchni płaskiej wymuszają inną pozycję ciała.

Ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej

Eksperci przypominają, że noworodki i niemowlęta powinny spać na płaskiej powierzchni, a w pobliżu dziecka nie powinny znajdować się żadne zbędne rzeczy, które mogłyby spowodować uduszenie się dziecka. Do potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów zaliczane są m.in. poduszki, kołdry, kocyki, maskotki oraz popularne otulacze do łóżeczka.

– Podczas gdy foteliki samochodowe są ważne podczas podróży z niemowlęciem, najlepiej nie zostawiać śpiącego niemowlęcia w foteliku samochodowym w domu. Najbezpieczniejszym miejscem do spania dla dziecka jest twarda, płaska powierzchnia – podsumowała Rachel Moon, koordynatorka badań z University of Virginia Children's Hospital.

Warto także pamiętać, że według najnowszych zaleceń WHO niemowlęta nie powinny spędzać w urządzeniach krępujących ruchy, takich jak wózki dziecięce, krzesełka do karmienia czy nosidełka, więcej niż godzinę dziennie. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalxpress.com