Zamknij

Naukowcy wiedzą, jak uspokoić płaczące niemowlę. Przetestowano 4 znane metody

Alicja Bartosiak
21.09.2022 10:33

Rodzice próbują różnych dziwnych sposobów, by uspokoić płaczącego maluszka. Czasami sprawdza się jazda samochodem, inne dzieci usypiają przy głośnych dźwiękach odkurzacza. Jaka technika zadziała na większość niemowląt? Odpowiedź na to pytanie znaleźli badacze z RIKEN Center for Brain Science w Japonii. Zobacz, co ustalili

Jak najszybciej uspokoić niemowlę? Ważne badanie
fot. Shutterstock

Uspokajanie niemowlaka czasami trwa godzinami. To wykańczające zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Niestety, w pierwszych miesiącach życia malucha trudno jest się z nim komunikować, a znalezienie najlepszej metody uspokajającej to długotrwały proces. Świeżo upieczonym rodzicom pomogą wyniki nowych badań, którymi kierowała Kumi Kuroda, japońska naukowczyni i mama czwórki małych dzieci.

W ten sposób najszybciej uspokoisz dziecko

W eksperymencie wzięło udział 21  niemowląt w wieku poniżej 7 miesięcy, z matkami. W zależności od decyzji matek badanie odbywało się w domu lub laboratorium. Przebadano cztery metody:

  • chodzenie z dzieckiem na rękach
  • wożenie lub bujanie dziecka (na przykład w wózku czy kołysce)
  • trzymanie dziecka i siedzenie
  • ułożenie dziecka w łóżeczku

Podczas badań użyto aparatu do elektrokardiogramu (EKG) i kamer wideo, aby systematycznie porównywać zmiany rytmu serca i zachowania niemowląt. Według japońskich naukowców najlepiej sprawdza się chodzenie z dzieckiem na rękach przez ok. 5 minut (bez gwałtownych ruchów), a następnie trzymanie dziecka w pozycji siedzącej przez 5-8 minut. Ważne, żeby powierzchnia, po której spacerujemy, była płaska. Należy również utrzymywać stałe tempo
Ta technika sprawiała, że tętno niemowląt wyraźnie spadało, dzieci przestawały również płakać i szybciej zasypiały.
Metodę warto wykorzystać, gdy dziecko ma gorszy dzień i nie działają żadne inne sprawdzone sposoby.

– Płaczące niemowlęta uspokajają się i zasypiają po 5 minutach chodzenia/trzymania, nawet w ciągu dnia, kiedy zazwyczaj o tej porze nie śpią – tłumaczą autorzy badań.

Zaznaczają, że spośród 13 płaczących dzieci biorących udział w eksperymencie, za pomocą tego sposobu udało się uspokoić aż dziewięcioro z nich… Zajęło to 10 minut! Oczywiście każde dziecko jest inne, dlatego naukowcy nie gwarantują stuprocentowej skuteczności tej metody.

Źródło: neurosciencenews.com