Obserwuj w Google News

Naukowcy: ponad 80% starych zabawek zawiera szkodliwe dla dzieci toksyny

2 min. czytania
05.09.2022 11:56
Zareaguj Reakcja

Naukowcy apelują: nie kupuj dziecku starych zabawek. Szwedzcy badacze ostrzegają, że nawet 84% starych zabawek zawiera nielegalne ilości szkodliwych toksyn, które mogą wpływać na rozwój dzieci i powodować raka. Takich zabawek, zdaniem badaczy, nie powinno się już używać. 

Zabawki z plastiku
fot. Shutterstock

Naukowcy ze Szwecji przyjrzeli się poziomom szkodliwych toksyn w 150 zabawkach. Ustalono, że niektóre "stare" zabawki zawierały nawet 400-krotność limitu chemikaliów. Chodzi głównie o plastikowe zabawki, takie jak figurki, lalki i klocki. Badanie wykazało, że większość z nich zawiera niebezpieczne poziomy toksycznych chemikaliów, które mogą hamować wzrost młodych ludzi i są powiązane z rakiem i niepłodnością.

Recykling starych zabawek nie zawsze jest dobry

Eksperci z Uniwersytetu w Göteborgu przebadali 157 zabawek, w tym piłki, lalki, figurki. Okazało się, że mniej więcej trzy na dziesięć nowych zabawek przekroczyło limity prawne UE i Wielkiej Brytanii. Spośród starych zabawek ponad 80% przekroczyło limity toksyn. Niektóre stare zabawki zawierały do 400 razy więcej chemikaliów, niż przewidują limity. Naukowcy ostrzegają, że rozkład tych toksyn w organizmie może trwać latami.

W zabawkach wykryto głównie przekroczone normy ftalanów - środków chemicznych wykorzystywanych do zwiększania trwałości tworzyw sztucznych, często określanych mianem plastyfikatorów. Środki te są uważane za toksyczne dla ludzi. Ftalany są powiązane ze zwiększonym ryzykiem astmy, raka piersi, otyłości, cukrzycy, niskiego IQ oraz problemów z rozwojem i płodnością. W przypadku starszych zabawek, normy ftalanów były przekroczone w 84% badanych przedmiotów. Wykryto też przekroczenie stężeń tych chemikaliów w 30% nowych zabawek.

Badacze przekonują, że trend zakładający odchodzenia od kupowania nowych rzeczy, w tym ubrań i zabawek nie zawsze jest dobry. Szwedzcy naukowcy wskazują, że dawniej nie trzymano się norm produkcji tak ściśle, jak ma to miejsce teraz. Zatem kupowanie dzieciom plastikowych zabawek z odzysku (w sklepach z produktami używanymi, na aukcjach przedmiotów używanych) może być dla nich szkodliwe. 

- Badanie wskazuje, że ponowne użycie i recykling nie zawsze są dobre. Przejście do gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu wymaga wdrożenia środków prawnych, które pozwolą pozbyć się niebezpiecznych chemikaliów z tworzyw sztucznych. Ograniczenia prawne dotyczące ukrytych chemikaliów w zabawkach zostały wprowadzone dopiero niedawno, co oznacza, że nie mają zastosowania do starszych produktów - powiedziała główna badaczka, profesor Bethanie Carney Almroth.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailemail.co.uk