Zamknij

Nastolatek nie może być rannym ptaszkiem. Ten film trzeba zobaczyć

03.01.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 03:33

To nie jest tak, że nastolatek nie chce zasnąć przed północą. On zwyczajnie nie jest w stanie - tłumaczyła psycholog Magdalena Komsta na TEDxKoszalin.

Nastolatek nie może być rannym ptaszkiem
fot. Shutterstock

Co czwarta osoba dorosła ma chronotyp wieczorny, drugie tyle - chronotyp poranny, a reszta chronotyp mieszany. Chronotyp to typ funkcjonowania w trakcie doby. W największym uproszczeniu: człowiek, który przy braku wieczornej aktywności towarzyskiej, siedzi do północy, a rano nie może się zwlec z łóżka, zaliczany jest do nocnych marków. Natomiast ci, którzy w dzień wolny naturalnie zrywają się przed 9. i kładą wcześniej, mają raczej chronotyp poranny, choć są również chronotypy pośrednie.

- To oni przez lata, permanentnie i bez cienia litości okradają was ze snu. Żyjemy bowiem w dyktaturze skowronków - grzmiała psycholożka Magdalena Komsta, autorka bloga wymagajace.pl, na spotkaniu TEDxKoszalin, alarmując, że aktualnie obowiązujący system społeczny: pracy etatowej i szkolny, stanowi przyczynę "społecznego jet lagu" 1/4 społeczeństwa. 

Jej film o nastolatkach, którzy są nocnymi markami, cieszy się ogromnym zainteresowaniem na Youtubie. 

Jak wskazywała ekspert, grupą szczególnie narażoną na represyjny system są nastolatkowie, u których wytwarzanie melatoniny, zwanej potocznie "hormonem snu", naturalnie zaczyna się dwie godziny później niż u dorosłych.

- Zmuszamy młodzież do funkcjonowania w porach, które są gwałtem na ich fizjologii, zwiększając u nich ryzyko chorób psychicznych i zaburzeń metabolicznych - perorowała Magdalena Komsta.

Ekspertka przekonywała również, że koszt społeczny przesunięcia godzin rozpoczynania zajęć w szkole i otwierania zakładów pracy jest niższy niż społeczny koszt leczenia epidemii XXI wieku: otyłości, cukrzycy typu 2., depresji.

loader

Źródło: Okradzeni - rzecz o nocnych markach|Magdalena Komsta|TEDxKoszalin