Obserwuj w Google News

Mokry kaszel u dziecka - nigdy go nie lekceważ! Jaki dobry syrop pomoże w walce z chorobą?

Redakcja
4 min. czytania
Aktualizacja 30.10.2020
05.04.2019 13:10
Zareaguj Reakcja

Mokry kaszel u dziecka zwiastuje najczęściej infekcję wirusową i bakteryjną. Mogą mu towarzyszyć inne objawy, jak ból gardła, wysoka temperatura czy katar, ale u dzieci zdarza się również kaszel mokry bez gorączki. Sprawdź, jakie są przyczyny odrywającego kaszlu i jak pomóc najmłodszym.

mokry kaszel u dziecka
fot. Shutterstock

Mokry kaszel u dziecka zazwyczaj pojawia się po kaszlu suchym. W przeciwieństwie do tego drugiego - nie wolno go hamować, a dziecku należy umożliwić odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Infekcje wirusowe, schorzenia płuc, a nawet refluks - u dzieci mokry kaszel może oznaczać wiele różnych stanów chorobowych. Sprawdź, o czym świadczy odrywający kaszel i jak sobie z nim radzić.

Zobacz także: Inhalator i nebulizator dla dzieci. O czym należy pamiętać przy wyborze?

Mokry kaszel u dziecka - przyczyny i charakterystyka

Mokry kaszel u dziecka to zazwyczaj następstwo suchego kaszlu. Kaszel wykrztuśny informuje o tym, że drogi oddechowe oczyszczają się z zalegającej w nich wydzieliny. Dzięki odruchowi obronnemu mokrego kaszlu dziecko wraz z flegmą pozbywa się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Kaszel mokry u dzieci często towarzyszy infekcjom wirusowym, może jednak świadczyć o zakażeniach bakteryjnych, np. bakteryjnym zapaleniu płuc lub gruźlicy. Czas jego trwania nie jest jednakowy - przewlekły mokry kaszel (trwający dłużej niż 8 tygodni) może być przyczyną obturacyjnej choroby płuc czy mukowiscydozy.

Warto obserwować kolor zalegającej plwociny. Jeśli jest ropna lub zielona może zwiastować zapalenie zatok, zapalenie płuc lub oskrzeli. Flegma występująca przy astmie jest zazwyczaj bezbarwna i lepka, z kolei przewlekła obturacyjna choroba płuc charakteryzuje się śluzową i gęstą wydzieliną. Mokry kaszel z drobinkami krwi może oznaczać gruźlicę.

Najczęstsze przyczyny mokrego kaszlu to:

  • sezonowa infekcja wirusowa,
  • zakażenia bakteryjne,
  • zapalenie krtani (kaszel szczekający),
  • zapalenie tchawicy, oskrzeli lub płuc,
  • przeziębienie,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Mokry kaszel u dziecka - bez gorączki, z wysoką temperaturą i innymi objawami

Mokry kaszel u dziecka z towarzyszącą gorączką może oznaczać, że doszło do infekcji, za którą odpowiedzialne są wirusy, bakterie lub grzyby. W takich przypadkach dzieciom dokucza nie tylko kaszel mokry, ale także ból gardła, katar i dreszcze.

Trudniej rozpoznać, co powoduje mokry kaszel bez gorączki. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być: zapalenie oskrzeli i płuc, astma, refluks żołądkowo-przełykowy, mukowiscydoza, a także zachłyśnięcie ciałem obcym.

Mokry kaszel u dziecka w nocy. O czym może świadczyć?

Kaszel mokry u dzieci czasem pojawia się w nocy. Wybudza, może mu towarzyszyć wysoka temperatura i bóle gardła, głowy lub ucha. Kaszel mokry z odkrztuszaniem wydzieliny, który występuje u dziecka w nocy lub nad ranem świadczy zazwyczaj o infekcji dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli często objawia się odkrztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny, występuje świszczący oddech. Z kolei przy zapaleniu płuc dziecko może mieć wysoką gorączkę i dreszcze. Mokry kaszel u dziecka w nocy może być też przyczyną refluksu żołądkowo-przełykowego.

Co na mokry kaszel u dziecka? Leczenie i domowe sposoby

Leczenie mokrego kaszlu dziecka zależy od jego przyczyny. Jeśli odrywający kaszel towarzyszy infekcji bakteryjnej, konieczne będzie podanie antybiotyków. Jeśli dziecko bardzo mocno kaszle, lekarz może przepisać leki mukolityczne, rozrzedzające wydzielinę. W pozostałych przypadkach, wystarczą zioła i domowe sposoby.

Pamiętaj, jeśli kaszel wykrztuśny u dziecka trwa ponad 3 dni, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

Co na kaszel mokry? Jeśli twoje dziecko dopadła ta przykra dolegliwość, możesz mu pomóc domowymi sposobami. Odrywający kaszel u dziecka to nie koniec świata. Warto wiedzieć, co zrobić, aby ulżyć maluszkowi w chorobie.

Jeśli twoja pociecha ma mokry kaszel, warto zapamiętać poniższe rady.

  • Pamiętaj, aby regularnie nawadniać dziecko. Maluszek musi dużo pić, dzięki czemu rozrzedzi zalegającą wydzielinę. Będzie łatwiej ją odkrztusić! Przed snem możesz podawać dziecku mleko, wodę z miodem lub melisę.
  • Stosuj inhalacje z soli fizjologicznej, która pomoże oderwać się wydzielinie zalegającej w drogach oddechowych. Możesz użyć inhalatora tłokowego i ultradźwiękowego.
  • Oczyszczaj nosek dziecka przy użyciu wody morskiej.
  • Główka dziecka powinna być wyżej niż reszta ciała, dzięki czemu spływająca z górnych dróg oddechowych wydzielina nie będzie tak uciążliwa. Możesz zadbać o dużą poduszkę lub podłożyć zwinięty kocyk pod materac.
  • Nacieraj plecki olejkami eterycznymi. Możesz je też oklepywać. W tym celu połóż dziecko na brzuszku (np. na kolanach) i oklepuj dłonią zwiniętą w łódkę od dołu pleców w kierunku barków.
  • Zadbaj o dobrą atmosferę.

Mokry kaszel u dziecka - syrop wykrztuśny

Dobry syrop na kaszel mokry dla dzieci to ważny element leczenia. Na mokry i odrywający kaszel z powodzeniem można stosować metody naturalne, znane jeszcze przez nasze babcie. Pamiętaj, że gotowe preparaty na kaszel mokry nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, ponieważ zawierają alkohol. Mokry kaszel u rocznego dziecka można spróbować leczyć, podając syrop z cebuli. Uważaj, nie każdy toleruje jej smak.

Lepką i gęstą wydzielinę można też próbować rozrzedzić, stosując zioła. Dobry syrop wykrztuśny na kaszel dla dzieci to ten na bazie  tymianku, babki lancetowatej i bluszczu pospolitego.

Pamiętaj, żeby stosować go rano lub przed południem (najpóźniej do 16). Jeśli podasz go dziecku zbyt późno, może spowodować męczący kaszel w nocy.

Zobacz także:  Próchnica u dzieci - jak się objawia i jakie są konsekwencje tego schorzenia jamy ustnej?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.