Zamknij

Niemowlęta spożywają miliony cząstek mikroplastiku pochodzących z butelek

20.10.2020 14:12

Badania wykazały, że niemowlęta mogą każdego dnia spożywać ponad milion cząsteczek mikroplatiku pochodzących z butelek do karmienia. Naukowcy przeanalizowali plastikowe butelki różnych firm, by sprawdzić, czy pod wpływem temperatury uwalnia się z nich mikroplastik. Wyniki badania są zatrważające. 

Mikroplastik w butelkach dla niemowląt
fot. Shutterstock

Z mikroplastikiem stykamy się codziennie, na przykład pijąc wodę z plastikowej butelki lub jedząc z pojemnika na żywność podgrzanego w mikrofalówce. Często używamy przedmiotów z polipropylenu, bo nie zmieniają kształtu w zetknięciu z wysoką temperaturą, a związek ten uznawany jest za bezpieczny, dlatego jest to najczęściej używany plastik do wytwarzanie wyrobów kuchennych. 

Polipropylen można też spotkać w butelkach do karmienia niemowląt. Zakłada się, że butelki wykonane z tego plastiku są sztywne i stabilne, dlatego mogą być sterylizowane gorącą wodą i wstrząsane podczas przygotowywania mieszanki.

Najnowsze badania pokazują, że butelki polipropylenowe narażają niemowlęta na całym świecie na spożywanie ponad miliona cząsteczek mikroplastiku dziennie - wykazały to najnowsze badania.

Niemowlęta piją plastik z mlekiem

Naukowcy z Trinity College w Dublinie przeprowadzili szybki test w laboratorium - zbadali, ile cząsteczek mikroplastiku uwalnia plastikowy pojemnik, w który zapakowany był makaron instant. Okazało się, że ten zwykły pojemnik, do którego wlewa się gorącą wodę, uwalniał ponad milion cząsteczek mikroplastiku na litr gorącej wody.

Badacze zaczęli więc testować inne pojemniki polipropylenowe, w tym plastikowe butelki z płynami w temperaturze pokojowej i stwierdzili, że w każdym litrze uwalnianych jest bardzo niewiele cząstek mikroplastiku, od zera do kilkuset. Wydawało się, że problemem jest marginalny, do czasu aż postanowili przetestować dziecięce butelki.

Naukowcy wybrali dziesięć polipropylenowych butelek dla niemowląt i postępowali zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia z 2007 roku dotyczącymi przygotowywania mieszanki do karmienia butelką w domu.

Przetestowali, ile cząstek mikroplastiku zostało uwolnionych podczas wykonywania tych czynności, w tym czyszczenia, sterylizacji i mieszania płynów w każdej z dziesięciu butelek, i odkryli, że butelki uwalniają do 16 milionów cząstek na litr wody o temperaturze 70°C.

Gdy temperatura wody wzrosła z zalecanych 70°C do 95°C uwalnianie mikroplastiku także wzrosło z 6 milionów cząsteczek na litr do 55 milionów. Sam proces sterylizacji, w którym butelka jest demontowana i umieszczana w naczyniu wypełnionym wodą o temperaturze 95°C, zwiększył uwalnianie mikroplastiku o co najmniej 35 procent.

- Rygorystycznie przestrzegaliśmy procedury WHO, przeprowadziliśmy testy kontrolne, powtórzyliśmy test z różnymi płynami i w różnych temperaturach wiele razy oraz zastosowaliśmy analizę statystyczną, aby określić, czy nasze wyniki były znaczące. Wysłaliśmy również naszą metodologię i przykładowe produkty do niezależnego laboratorium w celu weryfikacji. Wrócili z podobnymi wynikami, więc możemy być pewni naszych wyników - tak szokujących, jak mogą się wydawać - twierdzą badacze.

Biorąc pod uwagę dostępność butelek polipropylenowych i dużą ilość mikroplastików uwolnionych w eksperymencie, naukowcy zdecydowali się pójść o krok dalej.

Oszacowali, jak narażone są 12-miesięczne dzieci w 48 regionach świata, porównując średnią szybkość uwalniania mikroplastików z butelek do karmienia, udział w rynku butelek plastikowych, wskaźniki karmienia butelką i średnią ilość mleka, jaką piją dzieci codziennie. Na tej podstawie wywnioskowali, że niemowlęta i małe dzieci prawdopodobnie ''zjadają'' dziennie średnio 1,6 miliona mikroplastików polipropylenowych.

Jak zmniejszyć ekspozycję dziecka na mikroplatik?

Istnieją sposoby na zmniejszenie narażenia dziecka na mikroplatik podczas karmienia mieszanką.

Podstawowe zalecenia to:

  1. Wypłucz wysterylizowane butelki do karmienia chłodną wodą (najlepiej wcześniej przegotowaną i ostudzoną).
  2. Zawsze przygotowuj formułę w nie plastikowym pojemniku, a dopiero później przelewaj gotową mieszankę do butelki.
  3. Unikaj podgrzewania przygotowanej mieszanki w plastikowych pojemnikach i butelkach do kamienia, zwłaszcza w kuchence mikrofalowej. Jeśli potrzebujesz podgrzać pokarm dla dziecka, przelej go do szklanego pojemnika, a do butelki wlej już ostudzony tuż przed podaniem dziecku.

Źródło: sciencealert.com, theconversation.com