Obserwuj w Google News

Małpia ospa u dzieci. Zwróć uwagę na tych 8 objawów [LISTA]

2 min. czytania
Aktualizacja 05.07.2022
05.07.2022 13:42
Zareaguj Reakcja

Wirusem małpiej ospy może zarazić się każdy bez względu na wiek. WHO poinformowało niedawno, że pierwsze zakażenia małpią ospą wykryto u dzieci. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, by nie lekceważyć objawów choroby. Jak rozpoznać małpią ospę? Zwróć uwagę na 8 objawów.

Choroba dziecka
fot. Shutterstock

Zakażenie małpią ospą potwierdzono u dwójki dzieci w Wielkiej Brytanii. Eksperci przekonują, że najmłodsi nie są odporni na chorobę - mogą zakazić się od innych i mogą stać się źródłem zakażenia wirusem. Choć zakażenia rozpoznane u dzieci nie miały poważnego przebiegu, to WHO ostrzega przed lekceważeniem ryzyka.

- Jestem zaniepokojony ciągłą transmisją, ponieważ sugerowałoby to, że wirus utrwala się i może przenieść się do grup wysokiego ryzyka, w tym dzieci, osób z obniżoną odpornością i kobiet w ciąży - powiedział szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Wyróżniono 8 symptomów, które mogą wskazywać na zakażenie małpią ospą u dziecka.

Małpia ospa u dzieci. Na co zwrócić uwagę?

Objawy małpiej ospy rozwijają się po kilku lub kilkunastu dniach od zakażenia wirusem. Według NHS (brytyjskiego odpowiednika polskiej ochrony zdrowia), małpią ospę można rozpoznać po 8 objawach, które zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku dni.

Objawy, które mogą wskazywać na małpią ospę:

  1. wysoka temperatura (38 stopni Celsjusza lub wyższa),
  2. ból głowy,
  3. bóle mięśni,
  4. ból pleców,
  5. powiększone węzły chłonne na szyi,
  6. dreszcze,
  7. uczucie wyczerpania,
  8. wysypka skórna w postaci plamek, grudek, pęcherzyków wypełnionych płynem, z których następnie tworzą się strupy.

ZOBACZ:  Małpia ospa - jak wygląda wysypka? [ZDJĘCIE] 

Małpią ospą można zarazić się przez kontakt z wydzielinami chorej osoby - przez kontakt ze śliną, płynami ustrojowymi, po dotknięciu grudek na skórze. Wirus może być przenoszony przez kichanie, kaszel, pocałunki, niezabezpieczone stosunki płciowe, a także przez kontakt z zabrudzoną pościelą i innymi przedmiotami, na których znajdują się wydzieliny zakażonych osób.

Choroba od dwóch do czterech tygodni i zwykle ma łagodny przebieg. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Warto jednak wiedzieć, że małpia ospa to choroba zakaźna, która u osób z grup ryzyka (małe dzieci, osoby chore przewlekle, kobiety w ciąży) może mieć inny, cięższy prebieg. Z tego powodu podejrzenie zakażenia wirusem małpiej ospy trzeba konsultować z lekarzem, a leczenie odbywa się w izolacji w warunkach szpitalnych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: NHS, dailymail.co.uk