Zamknij

Łokieć opiekunki: na czym polega uraz powszechny u dwulatków? [WYJAŚNIAMY]

29.10.2021
Aktualizacja: 29.10.2021 12:19

Istnieje jeden okres w życiu dziecka, kiedy ciągnięcie go za ręce może spowodować uraz stawu. Czy uraz zwany łokciem opiekunki jest niebezpieczny dla malucha?

Łokieć opiekunki: na czym polega uraz powszechny u dwulatków?
fot. Shutterstock
  1. Na czym polega uraz?
  2. Łokieć opiekunki: objawy
  3. Łokieć opiekunki: jak wyleczyć?

Łokieć opiekunki, czyli uraz stawu łokciowego, zwykle dotyka dzieci między drugim a trzecim rokiem życia. To jeden z najczęściej występujących urazów u dzieci. Może do niego dojść podczas zabawy czy spaceru, w trakcie gwałtownego pociągnięcia dziecka za rękę. Do urazu zazwyczaj przyczyniają się rodzice lub opiekunowie, stąd jego nazwa.

Na czym polega uraz?

U dwuletniego dziecka koniec kości promieniowej nie jest do końca wykształcony. Mechanizm nagłego szarpnięcia za rękę powoduje podwichnięcie głowy kości promieniowej, czyli przemieszczenia końca kości. Więzadło obrączkowate, które obejmuje głowę kości promieniowej, jest niestabilne, przez co głowa kości może wysunąć się spod więzadła. Wtedy mamy do czynienia z podwichnięciem. Mimo że torebka stawowa u dziecka jest bardzo wytrzymała, gwałtowny ruch może zawsze spowodować uraz. Każde dziecko jest narażone na łokieć opiekunki, a predyspozycje genetyczne i stan zdrowia nie mają tutaj żadnego znaczenia.

Łokieć opiekunki: objawy

Gdy dochodzi do urazu, dziecko odczuwa nagły ból, zaczyna płakać, a zdezorientowani rodzice myślą zwykle, że mają do czynienia ze złamaniem kończyny. W rzeczywistości łokieć opiekunki nie jest tak groźny. Oprócz bólu przy każdej próbie ruchu inne objawy łokcia opiekunki to na przykład:

  • zgięcie łokcia
  • podtrzymywanie ręki przez dziecko
  • obrzęk nadgarstka
  • trudności w poruszaniu ręką
  • zniekształcenie łokcia

Łokieć opiekunki: jak wyleczyć?

Leczenie łokcia opiekunki nie wymaga operacji. Jeżeli podejrzewamy, że u dziecka doszło do urazu łokcia, należy zabrać je do lekarza, który wykona manewr nastawienia podwichnięcia. Polega on na zgięciu łokcia z jednoczesnym przekręceniem ręki. Gdy więzadło wraca na miejsce, można usłyszeć charakterystyczny trzask. Po kilkunastu minutach dziecko zaczyna bez problemu ruszać ręką. Ból spowodowany urazem mija po kilku godzinach. Po nastawieniu ręki nie stosuje się unieruchomienia stawu. U wielu dzieci może dochodzić do nawrotów podwichnięcia. Dolegliwość ta mija samoistnie, gdy dziecko kończy 5-6 lat, kiedy wzmacniają się więzadła. Łokieć opiekunki nie powoduje deformacji kości w przyszłości, jednak ważna jest szybka konsultacja z lekarzem.

Źródło: dzieckoizdrowie.pl, mp.pl