Zamknij

Kiedy niemowlak przestaje płakać? Ani po 6, ani po 12 tygodniach od narodzin [BADANIE]

31.05.2022
Aktualizacja: 31.05.2022 15:25

Nowe badania na temat płaczu niemowląt wykazały, że malutkie dzieci wcale nie przestają płakać po 6, a nawet po 12 tygodniach – jak w połowie XX wieku wykazał znany amerykański pediatra Thomas B. Brazelton. Niemowlęta mogą intensywnie płakać dużo, dużo dłużej. Niestety.

Kiedy niemowlak przestaje płakać?
fot. Schutterstock
  1. Tzw. krzywa płaczu niemowlęcia jest przestarzała
  2. Nowa krzywa płaczu dziecka – co ustalili naukowcy
  3. W niektórych krajach niemowlęta płaczą więcej
  4. Płacz dziecka jako wskaźnik dobrego rozwoju

Nie ma rodzica, który w internecie nie szukałby choć raz odpowiedzi na pytania o sen, wysypki czy płacz małego dziecka. "Kiedy dziecko przestaje płakać" – to jedno z najczęstszych pytań wpisywanych do wyszukiwarki przez młodych rodziców. Niestety, nie mamy dobrych wieści. Płacz niemowlaka wcale szybko się nie kończy. Dowiodły tego nowe badanie, które zostały opublikowane w kwietniu 2022 r. w „Child Development”.

Tzw. krzywa płaczu niemowlęcia jest przestarzała

Do tej pory najbardziej miarodajne badania na temat płaczu niemowląt z 1962 roku (ich autorem był znany amerykański psychoanalityk i pediatra Thomas B. Brazelton, autor książek o zdrowiu i rozwoju dzieci) sugerowały, że płacz dziecka osiąga szczyt w 6. tygodniu życia, a następnie zmniejsza się i stabilizuje na niskim poziomie po 12. tygodniach – jest to ogólnie przyjęta tzw. krzywa płaczu.

Nowe badanie, obejmujące większą ilość danych, które zebrano w dłuższym niż wcześniej okresie czasu, pokazuje, że nadmierny płacz u niemowląt może utrzymywać się znacznie dłużej. Zespół, który przeprowadził badanie, chce na nowo nakreślić krzywą płaczu. – Pomyśleliśmy, że interesujące byłoby uwzględnienie wszystkich dostępnych dziś danych, aby sprawdzić, czy nie powstanie nowy wzorzec dziecięcego płaczu. I czy jest on zgodny z oryginalną krzywą płaczu – mówi Arnault-Quentin Vermillet, wykładowca kognitywistyki na Uniwersytecie Aarhus w Danii.

Za definicję nadmiernego płaczu (głównie z powodu kolki) u niemowlęcia naukowcy przyjmują płacz przez ponad trzy godziny dziennie i przez co najmniej trzy dni w tygodniu. Uważa się, że w ciągu pierwszych sześciu tygodni po urodzeniu kolka występuje u 17-25 proc. niemowląt.

Nowa krzywa płaczu dziecka – co ustalili naukowcy

Zespół badawczy zebrał informacje z 17 różnych krajów i 57 oddzielnych projektów badawczych, obejmujących dane na temat płaczu łącznie 7580 niemowląt, zgodnie z informacjami przekazanymi przez ich rodziców. Co ważne, dane obejmowały 12 miesięcy, a nie 12 tygodni, jak w badaniu z 1962 roku.

Chociaż dane wykazały dużą zmienność pod względem wzorców płaczu, badacze przeanalizowali informacje i stworzyli dwa modele statystyczne: jeden z nich pokazuje szczyt płaczu po czterech tygodniach od urodzenia, a drugi – stały poziom płaczu przez pierwsze tygodnie życia, po czym jego nasilenie stopniowo spada.

Żaden z nowo opracowanych modeli nie jest zgodny z tradycyjnie przyjętą krzywą płaczu, a dane pokazują również, że nadmierny płacz często trwa miesiącami – co w pewnym stopniu może uspokoić świeżo upieczonych rodziców, że z ich dziećmi wszystko jest w porządku. Z drugiej strony nie jest to zbyt pocieszające…

– Stworzyliśmy dwa modele matematyczne, które rozsądnie odzwierciedlają dostępne dane – mówi neurobiolożka Christine Parsons z Uniwersytetu w Aarhus. – Żaden z nich nie pokazuje, że nasilenie płaczu spada tak wyraźnie po pięciu tygodniach, jak na tradycyjnej krzywej płaczu. Dostępne dane pokazują, że płacz jest nadal znaczącą częścią repertuaru wielu niemowląt po szóstym miesiącu życia – wyjaśnia naukowczyni.

W niektórych krajach niemowlęta płaczą więcej

Badacze zauważyli, że zwyczaje związane z płaczem mogą się dość znacznie różnić w poszczególnych krajach, choć w niektórych regionach dane są ograniczone. Na przykład wskaźniki płaczu niemowląt w Indiach, Meksyku i Korei Południowej są niższe niż w krajach takich jak USA, Wielka Brytania i Kanada.

Płacz dziecka jako wskaźnik dobrego rozwoju

Płacz jest ważnym elementem rozwoju dziecka. To główne narzędzie dziecka, by zwrócić na siebie uwagę – reakcja rodziców natomiast ma wpływ na rozwój poznawczy i emocjonalny niemowlęcia. Nowe badania i znajomość wzorców płaczu dziecka pomoże więc rodzicom w lepszym zrozumieniu rozwoju malucha. Nowe normy płaczu dziecka będą tez przydatne dla pracowników ochrony zdrowia, którzy zawodowo zajmują się oceną tego, czy ze zdrowiem dziecka nie dzieje się nic niepokojącego.

– To ważne, by lekarze mieli najnowsze dane na temat tego, co jest normalne, jeśli chodzi o płacz niemowląt, aby mogli jak najlepiej wspierać młodych zaniepokojonych rodziców – wyjaśnia Christine Parsons.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Science Alert / „Child Development”