Zamknij

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Poznaj najważniejsze etapy!

Marta Wilczkowska
10.05.2019
Aktualizacja: 25.11.2020 16:13

Kiedy dziecko zaczyna wiedzieć? To jedno z pierwszych pytań jakie nasuwa się rodzicom po narodzinach dziecka. Sprawdź, kiedy dzieci zaczynają widzieć.

W chwili narodzin układ wzrokowy jest jednym z najmniej wykształconych u dziecka. Intensywny rozwój wzroku rozpoczyna się w pierwszych miesiącach od momentu przyjścia na świat malucha. Kiedy maluch zaczyna widzieć? Oto wszystko, co powinni wiedzieć rodzice o rozwoju wzroku swojej pociechy!

Zobacz także: Kiedy dziecko zaczyna mówić i jak mu pomóc w nauce pierwszych słów?

Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Tak naprawdę można powiedzieć, że rozwój wzroku u dziecka następuje już w brzuchu mamy. Od czwartego miesiąca ciąży zaczyna otwierać oczy i stopniowo reagować na ostrzejsze bodźce świetlne. W tym czasie duże znaczenie ma stosowanie przez przyszłą mamę odpowiedniej diety bogatej w witaminy i składniki odżywcze, co ma w późniejszym czasie duży wpływ na układ wzrokowy noworodka. W pierwszych tygodniach po narodzinach maluszek widzi generalnie trzydzieści razy słabiej w porównaniu z dorosłymi.

Czopki w oku dziecka odpowiadające za widzenie barw oraz szczegółów występują u niego w małych i ilościach i są bardzo rozproszone, natomiast intensywniej pracują pręciki, które są odpowiedzialne m.in. za rejestrowanie ruchu. W związku z tym niemowlę łatwiej zauważa przedmioty i osoby zmieniające swoje położenie.

W tym czasie bardziej wyostrzone są u niego inne zmysły słuchu i zapachu, dlatego tak ważne jest w tym okresie, aby więź rodzica z maluchem była bardzo silna - śpiewając mu, mówiąc do niego, czy karmiąc nie tylko oswajamy go z naszą obecnością, ale jednocześnie wspomagamy tym samym jego prawidłowy rozwój.

Zobacz także:Kiedy dziecko zaczyna siadać? Sprawdź, jak pomóc niemowlęciu!

Kiedy dzieci zaczynają widzieć twarz rodzica?

Warto wiedzieć, że niemowlęta z bardzo dużym z zainteresowaniem przyglądają się twarzom, jak i przedmiotom, które ją w jakiś sposób przypominają. Według specjalistów mato swoje uzasadnienie w psychologii – to co, można wyczytać z jej twarzy ma duży wpływ na to, jak czujemy się w towarzystwie danej osoby. Według specjalistów już nawet 2-3 dniowy noworodek potrafi zobaczyć oraz rozpoznać twarz rodzica, jak i różne przedmioty z odległości 30 cm.

Nie widzi jednak dokładnie ich szczegółów, a tylko zarys, kontury. Rodzice powinni pamiętać o tym, aby w tym czasie jak najwięcej patrzeć na dziecko, mówić do niego, uśmiechać się, a nawet robić różne najdziwniejsze miny, co znakomicie stymuluje pracę kory mózgowej  i wpływa na lepsze rejestrowanie obrazu przez dziecko.

Zobacz także: Kiedy dziecko zaczyna mówić i jak mu pomóc w nauce pierwszych słów?

Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory?

Tuż po narodzinach dziecko nie potrafi odróżniać dwóch, podobnej jasności kolorów. Noworodek najłatwiej dostrzega jaskrawe lub kontrastujące barwy, np. połączenie czarnego i białego. Ich uwagę przyciąga również czerwień oraz zieleń. W niewielkim stopniu potrafią rozpoznać również różne stopnie szarości.

Z miesiąca na miesiąc dziecko staje się coraz bardziej wrażliwe na kolory, a nawet ich odcienie. Dziecko stopniowo zaczyna rozróżniać poszczególne barwy od czerwonej i zielonej, przez żółtą aż na końcu niebieską. Pełną gamę kolorów niemowlę rozpoznaje najpóźniej ok. 4. miesiąca swojego życia, chociaż ich oko nie wychwytuje jeszcze tak dużo szczegółów, co oko dorosłego człowieka. Roczny maluch rozróżnia już przeważnie wszystkie kolory.

Od kiedy dziecko zaczyna widzieć kształty?

Co ciekawe, już kilka dni po swoich narodzinach oko dziecka rejestruje kształty. Jego wzrok przykuwają przedmioty o ostrym, wyraźnym zarysie. W trzecim miesiącu życia to właśnie takie zabawki o podstawowych kształtach są dla niego zdecydowanie największą atrakcją. To dobra wskazówka dla rodziców, aby pokój niemowlaka w początkowych miesiącach wypełnić właśnie takimi dużymi przedmiotami.

Najlepiej zacząć go oswajać początkowo z najprostszymi kształtami, które będą maluchowi towarzyszyć na co dzień. Koła, trójkąty, kwadraty czy zabawki w kształcie gwiazdek zdecydowanie przykują jego uwagę. Według psychologów dziecięcych naukę rozpoznawania kształtów przez dzieci warto zacząć jak najwcześniej. Dla małych dzieci taka nauka jest źródłem ogromnej radości i zabawy.

Kiedy dziecko zaczyna dobrze widzieć?

Z każdym kolejnym dniem oczy malucha widzą coraz więcej, a po pół roku dziecko widzi aż 800 razy lepiej niż w momencie narodzin. O ile w pierwszych miesiącach swojego życia obraz widziany przez dziecko jest płaski, to już od drugiego półrocza zaczyna widzieć głębię i łatwiej mu ocenić położenie poszczególnych osób oraz rzeczy.

Jest to dla niego niezwykle pomocne w czasie nauki raczkowania, a następnie chodzenia. Najbardziej intensywny rozwój wzroku u dziecka następuje od ok. 8 miesiąca życia. Jednocześnie mózg dziecka pracuje na coraz wyższych obrotach, odbierając i przetwarzając coraz to nowe bodźce wizualne.

Zobacz także:Kiedy dziecko zaczyna siadać? Sprawdź, jak pomóc niemowlęciu!

Zobacz, jak wpłynąć na rozwój wzroku u swojego dziecka

Kiedy małe dziecko zaczyna widzieć coraz wyraźniej, to jednocześnie staje się bardziej ciekawe otaczających go ludzi i przedmiotów. Zadaniem rodziców powinno być wspomaganie rozwoju jego wzroku. Jak to zrobić? Przede wszystkim, przygotowując pokój dla swojego dziecka warto zadbać o to, aby dominowały w nim jasne ściany, ale jednocześnie nie zabrakło kontrastujących z nimi dodatków w granatowej lub czerwonej barwie.

Warto zadbać o to, aby w czterech ścianach niemowlaka znalazły się duże przedmioty o wyraźnych, wręcz geometrycznych kształtach. Dobrze zaopatrzyć się w duże, kolorowe grzechotki i zabawki w intensywnych kolorach. Nad łóżeczkiem doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju karuzele.

Jeżeli nasz maluch troszkę podrośnie warto jak najczęściej podchodzić z nim do okna i pokazywać mu to, co dzieje się za szybą. Dynamiczny obraz ulicy będzie dla dziecka źródłem nowych bodźców, które znakomicie wpłynie na jego zdolności percepcyjne. W przypadku nieco starszych dzieci doskonale sprawdzą się kolorowe klocki oraz pierwsze nieskomplikowane układanki.

Od kiedy dziecko widzi wyraźnie?

Do dwunastego miesiąca życia dziecko powinno już widzieć wyraźnie, świadomie wybierać obiekty i skupiać na nich wzrok oraz z łatwością rozpoznawać poszczególne osoby. Jeżeli w tym czasie notorycznie będą się u dziecka pojawiać trudności dłuższym nawiązaniem kontaktu wzrokowego może być to oznaka problemów ze wzrokiem i sygnał do wizyty u specjalisty.

Zobacz także: Karmienie piersią - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć