Zamknij

Pediatra: jedno na pięcioro dzieci z katarem może mieć COVID-19

06.12.2021
Aktualizacja: 06.12.2021 10:55

Pediatra ostrzega, że dziecko z katarem, które wygląda na po prostu przeziębione, może być zakażone koronawirusem. I zaleca, by zakatarzonym dzieciom po prostu robić testy, a w przypadku zakażenia ograniczyć ich kontakty, by nie zakażały innych.

Katar u dziecka a zakażenie koronawirusem
fot. Shutterstock

Pediatra z publicznego ośrodka zdrowia w Saragossie ostrzega, że jedno na pięcioro dzieci, które trafiają do lekarza z objawami przeziębienia, najczęściej z katarem, ma COVID-19. Lekarka ostrzega na Twitterze przed wysyłaniem przeziębionych dzieci do szkół. – Chorujące bezobjawowo lub lekko objawowo dzieci mogą zakażać inne osoby, dla których COVID-19 jest zagrożeniem – podkreśliła dr Eva Jimenez.

Z kwarantanny w kwarantannę

Jak poinformowała hiszpańska lekarka zapadalność na COVID-19 wśród dzieci do 11 lat wzrosła w Hiszpanii w ostatnich dniach do ponad 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców. – W Saragossie są szkoły, gdzie ponad 10 proc. dzieci pozostaje w domach z powodu pozytywnego testu na koronawirusa lub bliskiego kontaktu z osobą chorą – zaznaczyła, dodając: – Są rodziny, jak moja, gdzie przechodzimy jedną kwarantannę po drugiej. Musimy to powstrzymać.

Również w Polsce coraz więcej dzieci choruje na COVID-19 i z tego powodu trafia do szpitala. Lekarze informują, że najciężej chorują małe dzieci. – Od września na naszym oddziale mieliśmy 190 pacjentów z COVID-19, z czego połowa to były dzieci do pierwszego roku życia. Najmłodszy pacjent miał 12 dni. Najciężej chorują właśnie maleńkie dzieci, do trzeciego roku życia – powiedziała PAP ordynator dziecięcego oddziału zakaźnego w Lublinie dr n. med. Barbara Hasiec.

Róbcie testy i szczepcie dzieci

Hiszpańska pediatra zaleca wykonywanie testów diagnostycznych na COVID-19 dzieciom mającym choćby lekki katar, typowy w okresie jesiennym. – Nawet jeśli dzieci nie mają gorączki, róbcie im testy – zaapelowała. – Jeżeli niemożliwe jest pójście do przeciążonego ośrodka zdrowia, kupujcie testy w aptekach. Nie są drogie – przekonywała. W jej ocenie "jeden na pięć katarów u dzieci daje pozytywny wynik podczas testu na obecność koronawirusa".

Jeśli test wykaże infekcję koronawirusem, zakażone dzieci i ich rodziny powinny zostać poddane co najmniej 10-dniowej kwarantannie. – Chore dzieci nie powinny chodzić do szkoły – podkreśliła na Twitterze lekarka. W Polsce przepisy stanowią, że na kwarantannie powinny pozostać osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa oraz niezaszczepieni członkowie ich rodzin, którzy mieszkają razem z zakażonym.

Władze hiszpańskich regionów autonomicznych przygotowują się do masowych szczepień dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Kampania rozpocznie się 13 grudnia, kiedy do kraju dotrą pierwsze pediatryczne szczepionki Pfizer. Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat w Polsce mają się rozpocząć od 16 grudnia, choć pierwsze dostawy szczepionek dla najmłodszych mają dotrzeć do naszego kraju, podobnie jak do Hiszpanii, 13 grudnia.

Źródło: PAP/Grażyna Opińska (Saragossa) | TT: @evajimpe